Güzellik&Makyaj

Arap sabunu nedir ne işe yarar?Arap sabunu ev temizliğinde hijyen sağlar mı?

Arap sabunu nedir ne işe yarar?;Eski zamanların en sık tercih edilen temizlik ürünü olan Arap sabunu, yeni çıkan kimyasal bazlı deterjanları

Arap sabunu nedir ne işe yarar?;Eski zamanların en sık tercih edilen temizlik ürünü olan Arap sabunu, yeni çıkan kimyasal bazlı deterjanların yaygın kullanımı sebebiyle pek fazla tercih edilmez oldu. Ancak, ekolojik temizliğin popüler olduğu şimdilerde Arap sabununa olan ilgi yeniden arttı. Sabun bazı ve ay çiçek yağından elde edilen Arap sabunu, kimyasal malzeme içermediği halde zor lekeleri çıkarma konusunda bir hayli etkili olduğu kullananlar tarafından belirtilmektedir. Arap sabunu, doğal olması sebebiyle kıyafet, koltuk, perde, tül ve yüzeylerin yıpranmasına engel olmaktadır.

ARAP SABUNU NE İŞE YARAR?

Kimyasal temizlik malzemelerin günümüzdeki kadar yaygın olmadığı zamanlarda pek çok kişinin yaygın olarak kullanmış olduğu Arap sabunu, giysilerin temizliğinden halı ve koltuk yıkamaya kadar bir çok alanının temizliğinde değerlendirilmekteydi. Hem giysilerin hem bulaşıkların hem de perde ve koltukların temizliğinde kullanılacak olan ve beklentinin üstünde performans gösteren Arap sabunu, yeni çıkan temizlik malzemelerinden dolayı pek fazla tercih edilmemekteydi. Ancak son dönemde doğal olan pek çok ürüne ilginin yeniden artmasıyla Arap sabunu da pek çok kesim arasında popülerleşmeye başladı.

ARAP SABUNU NASIL KULLANILIR?

Doğal olmasına karşın bir hayli etkili bir temizlik sonucu çıkaran Arap sabunu, pek çok yerin temizlenmesinde kullanılıyor. Çamaşır, koltuk, halı, bulaşık, tül ve perde dışında saç ve saç derisi bakımında bir hayli etkili olmasından dolayı kullanılması öneri edilmektedir. En inatçı lekelerin dahi dolayca temizlenmesine yardımcı olurken hiçbir kimyasal madde içermemesi daha çok tercih edilmesine sebep olur. Arap sabununu yüzey, banyo, mutfak ve halı temizliğinde kullanırken içine doğal çiçek yağ ve esansları eklendiğinde evin daha doğal ve güzel kokması sağlanabilir. Arap sabunu kullanılan alanlar:

Arap Sabunu Nerelerde Kullanılır

1- Çamaşır Yıkama: Hem elde hem de makinede çamaşır yıkarken Arap sabunu kullanılabilir. Çamaşır makinelerinin deterjan gözüne normalde kullanılacak olan deterjanla beraber karıştırılarak kullanıldığında çamaşırların hem çok daha iyi temizlenmesine hem de bakterilerden arınmasını sağlar. Hassa giysiler ye da tül ve perdeler yıkanırken yalnızca Arap sabunu kullanımı da önerilir. Elde yıkanan hassas ipek, saten vs gibi giysiler için ise Arap sabunu kullanılabilir.

2- Mutfak ve Banyo Temizliği: Fayans, duşakabin, lavabo, klozet, ocak ve fırının temizlenmesinde de kullanılacak olan Arap sabunu, yağ, kir, kuruyan çıkmayan lekeler, sararmış yüzeylerin temizlenmesinde etkili olduğu görülür. Genel Olarak tezgah, lavabo, klozet gibi mermer yüzeylerde meydana gelen sararmaların çıkarılması için Arap sabununa başvurulabilir.

3- Halı Temizliği: Arap sabunu ve ılık su ile hazırlanan karışımla halı ve yüzeylerin temizlenmesinde kullanıldığında halıların temizlenmesinden ziyade bakterilerin kırılmasında ve alerjik etkinin azalmasını sağlamaktadır.

4- Bulaşık Yıkama: Elde bulaşık yıkarken Arap sabunu ile hazırlanan su kullanıldığında bulaşıkların daha doğal ve iyi temizlenmesi sağlanır. Arap sabunuyla bulaşık yıkarken dikkat edilmesi gerekli olan şey, bol su ile durulamak. İçerisinde bulunan yağlar bulaşıkların yağlı kalmasına neden olabilir.

5- Saç Bakımı: Her yerin temizlenmesinde etkili olan Arap sabunu saç bakımında da bir hayli faydalıdır. Özellikle saç derisinin sağlıklı kalmasına yardımcı olarak saç derisi kaşıntısı, kepeklenme ve döküntüye engel olmaktadır. İlk defa Arap sabunu kullanan kişilerin sabunu duruladıktan sonra saç kremi vs gibi ürünler kullanması önerilir. Arap sabununa alışık olmayan saçlar ilk aşamada sertleşerek zor taranabilir. Zaman içinde Arap sabununa alışan saç daha yumuşak ve parlak olmaya başlar.

6- Cilt Bakımı: Direkt olarak yüze uygulanması öneri edilmez ancak duş jeli yerine vücudun temizlenmesinde kullanılması tavsiye deilmektedir. Vücudun kirden arındırarak gözeneklerin açılmasına yardımcı olmaktadır.

halk

Biyografi, Nedir, Kimdir, Yemek, ve Faydalı Bilgiler ile insanları bu konularda bilgilendirmek en büyük keyif alanım..

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu