Bilim ve Teknoloji

ASUS, RX 6800 Serisi Ekran Kartları

ASUS, RX 6800 Serisi Ekran Kartları,ASUS ROG Strix, ROG Strix LC ve TUF Gaming modellerini içeren Radeon RX 6800 XT ve Radeon RX 6800 ekran kartlarını tanıttı. Özellikle ROG Strix LC’nin sıvı soğutmalı bir ekran kartı olduğunu belirtelim.

Özel tasarım modellere göz attığımızda, üçüncü parti üreticiler AMD’nin Big Navi tabanlı ekran kartları için özenli çalışacak gibi görünüyor. Gelin şimdi ASUS’un tasarımlarına daha yakından bakalım.

ASUS ROG Strix LC Radeon RX 6800 XT

Bu özel ekran kartı RX 6800 XT’nin PCB’sini kullanırken ASUS bu kartı sıvı soğutmanın gücüyle bir araya getirmiş. Sıvı soğutucu, Navi 21 “RDNA 2” GPU için özel olarak tasarlanan özel bir pompaya ve 240 mm’lik bir radyatöre sahip.

Strix LC’nin gövdesi Aura Sync RGB aydınlatmasının yanı sıra benzersiz bir tasarıma sahip. Ekran kartının üzerinde ayrıca Republic of Gamers ve Strix gibi etiketler yer alıyor ve oldukça eşsiz göründüğünü söylemek mümkün. Bu arada unutmadan kartın üzerinde bir de blower tipi fan bulunduğunu da belirtelim. ASUS’tan resmi bir açıklama gelmese de, bu modelin 899 dolar veya daha yüksek fiyat etiketine sahip olacağı söyleniyor.

ASUS ROG Strix Radeon RX 6800

Standart hava soğutmalı ROG Strix RX 6800 modelinin tasarımı, aynı sınıfın GeForce RTX 30 serisi ekran kartlarına oldukça benzer görünüyor. Soğutma tasarımında 13 kanatlı 3 eksenel fan ve büyük bir soğutma bloğuna yer verilmiş.

Hava soğutmalı ROG Strix modelinin kasasında gri ve siyah olarak çift tonlu bir tasarım tercih edilmiş. Bununla birlikte yan tarafta uzanan bir RGB şerit bulunuyor. Çift 8 pinli ekran kartı, kasa üzerinde 3 (2.9) yuvalık yer kaplıyor.

ASUS TUF Gaming RX 6800 XT & RX 6800

ROG Strix serisinde olduğu gibi, TUF Gaming serisi de eksenel fanlara sahip. Ancak ROG Strix’deki gibi 13 kanatlı fanlardan farklı olarak 9 fan kanadı bulunuyor. TUF Gaming ailesi 0 dB fan teknolojisine sahipken üst modeldeki gibi 3 fanlı bir tasarım görüyoruz.

Öte yandan tıpkı ROG Strix soğutucusundaki gibi, merkezi fan saat yönünde dönerken, yandaki iki fan türbülansı azaltmak için saat yönünün tersine dönüyor. Artık güncel ekran kartlarının tümünde gördüğümüz gibi, TUF serisinde de kart bütünlüğünü sağlamak için arka plaka kullanılmış.

TUF Gaming RX 6800 serisi, yine ROG Strix modelindeki gibi üçlü DisplayPort 1.4a ve çift HDMI 2.1 bağlantı noktasına sahip. Son olarak, kartın yan tarafında parlak turuncu renkte yanan küçük bir TUF Gaming logosu göze çarpıyor.

halk

Biyografi, Nedir, Kimdir, Yemek, ve Faydalı Bilgiler ile insanları bu konularda bilgilendirmek en büyük keyif alanım..

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu