Psikolog

Çoçuk gelişimi ve Eğitimi Nasıl Olmalıdır

Çocuğumun Gelişimini Nasıl Doğru Destekleyebilirim,

Çoçuk gelişimi ;Çocuğumun Gelişimini Nasıl Doğru Destekleyebilirim,Çocuğun Gelişim Dönemleri ve özellikleri,Büyüme geriliği nasıl anlaşılır,Çoçuk gelişimi ve Eğitimi Nasıl Olmalıdır,Büyüme geriliği nedenleri gibi anne ve babaların en çok merak ettiği sorular.

Çocuğun Gelişim Dönemleri ve özellikleri

Çocuğumuzun gelişimini yanlışsız desteklemek istiyorsak temelde üç alana bakmalıyız;

Birinci alan ferdî özeliklerdir. Çocuğumun tabiatı neye yatkın ve neyi yaparken keyif almakta ona bakılması gerekir. Bu mevzu oldukca tartışıldığı için ben daha oldukca diğer iki alana odaklanmak isterim.

İkinci alan ise etrafın çocuğa verdiği bildirilerdir. Aile, okul, izlediği sinemalar, zaman geçirdiği oyunlarda iyi mi iletiler alıyor ona bakmamız gerekir. Çevre çocuğa geride olduğu, bayağı olduğu iletilerini mı yoksa kendine özgü keşfedilmeyi bekleyen taraflarının bulunduğunu mu vurguluyor. İzlediği kahramanlar görkemli güçleri olan asla ulaşamayacağı figürler mi yoksa bayağı insanların neleri değiştirebildiğinin kıssaları ile mi büyüyor çocuğum… Bu mesajlar vakitle onun zihinsel kalıplarını değiştirecektir. Çocuğumuzun gözlük numarasının giderek bozulması ve gerçeği daha net görememesi benzer biçimde düşünebilirsiniz bu süreci. Çocuk almış olduğu iletilerde “sen güçsüzsün, başarısızsın” mesajlarını aldıkça yaşamış olduğu zorlukları başa çıkılamaz halinde yorumlayacaktır.

Çoçuk gelişimi ve Eğitimi Nasıl Olmalıdır

Sağlık: Üçüncü alan ise bu çevreyide düzenleyen büyük sistemdir. Büyük sistem gücü kimlere veriyor, neyi kıymetli, neyi kıymetsiz kılıyor, neye odaklanmayı hedef olarak bireylere sunuyor ve bu sistemin kaide koyucuları size nasıl bir rol biçiyor bu alana odaklanmak gerekir.

Bu üç temel alanında bilincinde olarak çocuk yetiştirmemiz icap ettiğini düşünüyorum. Tüm süreci bir çiçeğin büyümesine benzetirsek, çiçeğin tohumu bireysel özellikleri, içinde bulunmuş olduğu saksı, toprak ve diğeri çiçeklere bakılırsa konumu yakın çevreyi, içinde bulunmuş olduğu iklim, yağmur ve güneşin durumu ise büyük sisteme benzetilebilir. Tüm bu üç alandaki küçük lakin doğru yönlendirmeler çocuklarımızı kendi hikayelerinin kahramanlarına dönüşmelerini sağlayabilir.

halk

Biyografi, Nedir, Kimdir, Yemek, ve Faydalı Bilgiler ile insanları bu konularda bilgilendirmek en büyük keyif alanım..

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu