DA PA Nedir ? Nasıl Yükseltilir ?

DA PA NEDİR

Seo sektörünün önemli bir kriteri olan DA domain authority ve PA Page authority nedir ve ne işe yarar ? Sayfa otoritesi ile domain otoritesi nasıl yükseltilir ? birlikte öğrenelim.

Google arama sonuçlarında web sitelerini öne çıkarırken belirli kriterlere dikkat ederek bunu yapar ve sitenizin seo değerleri bu yüzden çok önemlidir.Sitenizin DA,PA ,Alexa ve backlink dönüşleri yüksek olursa rakiplerinizden daha önde çıkabilirsiniz.

Bununla birlikte spam skoru da önemli bir konudur.Eğer sitenizin spam skoru yüksek çıkarsa google kopya içerikler yayınladığınızı düşünür ve sizi google aramalarında daha geriye atmaya başlar.

DA Nedir ve Nasıl Yükseltilir ?

Domain otoritesi olarak tanımlanan DA sitenizin alan adı gücünü temsil eder.Bu değer sitenizin kaç senedir yayında olduğu,backlink alıp almadığı,alan adınızın değeri gibi kriterlere göre yükselir.

Domain ne kadar yıllanmış ise DA değeri o kadar yüksek çıkar yaani zamanla artacaktır ancak bu sürede backlink almanız daha hızlı yükselmesine sebep olur.Aynı zamanda kısa domainlerin DA otoritesi daha hızlı artış gösterir ve bir yandan domain değeri yüksek bir sitenin alan adına benzer bir isim alırsanız kısa zamanda DA değerinizi artabilir.Çünkü insanlar yanlış yazımlarla sitenize girebilir ve google da bunu sever.

Mesela youtube alan adı değeri çok yüksek ve siz de yutube olarak bir alan adı aldığınız hitiniz ve DA değeriniz kısa zamanda artış gösterebilir.

PA Nedir ve Nasıl Yükseltilir ?

Sayfanızın değerini ölçen PA değeri daha çok seo ile alakalı bir kriterdir.Mesela makale yazarken seo kriterlerine uyumlu yazmanız ve site içi linkleme yapmanız ,yazınızın akıcı ,bilgi verici olması gibi sayfanızı kaliteli yapan her şey bu değerin yükselmesine sebep olur.Bu yüzden PA değerini yükseltmek için makalelerine gerçekten özen göstermelisiniz.

Spam Score Nedir ?

Spam skoru ne kadar yükselirse google’un gözünde siteniz o kadar düşer bu yüzden makalelerinizin özgün ve kaliteli olmasına dikkat etmelisiniz.Sitenizin spam skoru makalenizin kalitesine göre yükselir ve eğer kopyala,yapıştır yapıyorsanız tabi google amca size spam skorunu basar.Ondan sonra da siteniz google aramalar da en arkalara doğru gitmeye başlar.Eğer arka sıralarda yer alanlardan olmak istemiyorsunuz bizce az yazın ama kaliteli içerikler çıkarın 🙂

DA Ve PA Değeri Sorgulama Siteleri

Basit bir işlem DA PA değerlerini google amca bize göstermese de bazı sitelerden bunları kontrol edebiliriz.Benim sürekli kullandığım bir site https://www.checkmoz.com/ tavsiye edebilirim.Ayrıca Moz.com üzerinden de bakabilirsiniz.Burada spam skorunu da gösteriyor.

Peki son olarak bu domain otorite puanlarını bir kelimeyle ifade etsek nasıl olurdu ? Mesela 1-100 arasında puanlarına göre bir değerlendirme sıralaması yapalım.

  • 1–19: Düşük (Not: site o yeni olabilir.)
  • 20–29: Ortalama
  • 30–39: İyi
  • 40–59: Güçlü bir site
  • 60–80: Çok güçlü bir site
  • 81–100: Harika bir site!

Önerilen makaleler

3 Yorum

  1. DA ve PA’yı araştırıeken bircok siteye girdim. Ancak en akicı ve anlaşılır bu siteydi. Teşekkürler

  2. Önceden pagerank önemliydi şimdide pa ve da değerleri önemli oldu. tanıtım yazısı alırken veya footer link alırken da ve pa değerlerine iyi bakmak lazım.

  3. Oldukça bilgilendirici bir yazı oldu. Daha önce pek duymamıştım bunları. Teşekkürler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir