İnsan Ne ile Yaşar ? Tolstoy

insan yasar

Yazar: Tolstoy
Türü: Edebiyat, Roman
Konusu: İnsan yaşamını sorgulayan bir öykü kitabı ve içerisinde insanın doymak bilmeyen açlığından,insanların neden yaratıldığı gibi sorulara cevap arıyor…

Boş vaktimde okumak için satın aldığım klasik kitaplar serisinden biri olan Tolstoy‘un eseri İnsan Ne ile Yaşar ? kitabını bugün sizler için kaleme alacağım… Usta yazar hayatın keşfedilmemiş sırlarını açıklar gibi bize çok merak edilen soruların cevabını da kısa öykülerle anlatmak istemiş…İnsanlar bazı ayrımları yaparken neye göre, kime göre yaparlar ? Mesela birinin iyi yada kötü olduğuna nasıl karar veririz ? Bize göre iyi olan diğerine göre kötü olamaz mı ? Bu gibi sorular zihnimizi meşgul ederken kitap da kısa hikayelerle bunların cevabını bizlere veriyor.

İnsan Ne ile Yaşar ? kitabında Tolstoy küçük hikayeler ve küçük ayrıntılara dokunarak zihnimizde güzel anılar yeşertiyor.Ayrıca kitap da insan ve tanrı ilişkisine dokunurken birde ön kısmında İncil’den ayetlere de yer vermesi onu daha tatmin edici kılıyor.

152 sayfadan oluşan kitabın içerisinde 4 adet öykü yer alıyor : “İnsan ne ile yaşar, Sevgi neredeyse Tanrı oradadır, İnsana ne kadar toprak lazım, Efendi ile Uşak” … Kitabı ilk okumaya başladığınız da basit hikayeler yer aldığını düşünebilirsiniz ancak derler ki “İnsanı yaşatan da, yaşarken öldüren de basit ve küçük şeylerdir.”

Anladım ki; Allah insanları birbirinden ayrı ayrı değil, tek vücut halinde yaşamalarını istediğinden, her birine kendi ihtiyaçlarını değil, hepsi için gerekli olan şeyleri ilham ediyor. Anladım ki; insanlar kendilerini düşünerek yaşıyor gibi görünse de, gerçekte onları yaşatan tek şey sevgidir.

İnsan Ne ile Yaşar Kitap Özeti

Ormanın kenarında yaşayan Simon ve karısı yokluk içerisinde bir hayat çekerken bir gün soğuk kış gününde evine doğru giderken yolda gördüğü çıplak adama acıyıp evine getirir.Ona biraz yemek ve barınak ikram eden Simon, adamla birlikte ayakkabı dikme işi yapmaya başlar.Simon adamı tanıdığından beri sadece bir kez gülümsediğini fark etmiştir ki bu da karısını ona yemek ikram ettiğinde olmuştur.Hiç konuşmayan ve çok sıkı çalışan bu adamla Simon kısa zaman içerisinde yokluktan zenginliğe doğru yol almaya başlar.Adam yaptığı çizmeler herkes tarafından çok beğenilmeye ve krallar bile ona çizme yaptırmaya gelirler.Daha sonra aradan bir yıl geçer ve işleri çok iyi giderken bir gün ülkenin Kralı ona iş vermeye gelir.O gün yeniden gülümseyen Mihael Krala terlik istemesine rağmen bir çizme diker ve bitirdiği anda yanına gelen kralın hizmetkarı efendisin öldüğünü dile getirir.Bu olaya çok şaşıran Simon onun bir insandan ötesi olduğunu düşünmeye başlar.Hikayenin sonunda Mihael’in bir melek olduğunu ve Tanrının onu üç şeyi öğrenmesi için dünyaya gönderdiğini öğreniyoruz.

Melek Mihael ‘İnsan ne ile yaşar?‘ sorusunun cevabını bulur. İnsan sevgi ile yaşar. Kendisini soğuktan koruyan ve yanma alan Simon’la karşılaştığı gün de ‘İnsanın kalbine ne hükmeder?’ sorusunun cevabını bulur: Sevgi. Zengin adamın ölümü hadisesinde de, ‘İnsana ne verilmemiştir? Sorusunun cevabını bulur. Kendisinin öleceğini bilmeyen zengin adamın yanındaki ölüm meleğini gören Mihael, anlar ki ‘İnsana kendi ihtiyaçlarının bilgisi verilmemiştir.’

“Ekmek pahalı, emek ucuzdu.”

“Şunu sakın unutmayın: Önemli olan bir tek an vardır. O da “şimdi”dir. Çünkü bir tek ona sözümüz geçer.”

“Tüm insanların, kendilerine baktıkları için değil, sevgi sayesinde yaşadıklarını öğrendim.”

Önerilen makaleler

1 Yorum

  1. Çok güzel bir kitap. Çok beğenmiştim ben. Tavsiye ederim…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir