Psikolog

Köpek korkusu nasıl yenilir

Hayvan fobisi nedir?

Köpek korkusu nasıl yenilir Hayvan fobisi nedir? Kedi, köpek, yılan, örümcek, fare, kuş üzere hayvanlara karşı duyulan mantıksız, orantısız endişeye denir. Kişi korktuğu bir hayvanla karşılaştığında çok telaş duyar, taarruza uğrayacağına veya bir halde ziyan göreceğine inanır. Hastalanacak, bayılacak, boğulacak hatta hayatını kaybedecekmiş üzere hisseder. Nefes alışverişi değişir, çarpıntı, sıcak basması, soğuk terleme üzere şikayetler ortaya çıkar. Yaşadığı bu ağır telaş yüzünden hayvandan mümkün olduğu kadar uzaklaşmaya çalışır, hatta bu kaçış sırasında kendisini tehlikeye atabilir.

Köpek korkusu

Örneğin, köpekten kaçmak için süratle seyreden trafikte yola inebilir. Bu türlü bir panik halini bir daha yaşamamak için de kaçınma davranışında bulunmaktadır. Hayvanla karşılaşacağını düşündüğü ortamlara girmemek için çok önlemler alır. Hayvan fobisinde her vakit endişe ilk planda değil. Bazen iğrenme duygusu daha baskın olabilir. Örneğin hamam böceği gördükten sonra kişi rahat edemez, yerini değiştirir, bedeninde aniden kaşınma belirebilir.

Köpek korkusu nasıl yenilir

Hayvan fobisi neden ortaya çıkıyor?

Tarih öncesi periyotta beşerler kendilerini korumak için yılan, örümcek yahut tehlikeli hayvanlardan kaçınmak zorundaydı. Yüzyıllar boyunca bu kaygı ve kaçınmanın, insanın genetik yapısına kodlandığı düşünülüyor. Daha evvel yaşanmış bir travmatik hadise hayvan fobisine yol açabilir. Örneğin çocuklukta bir hayvanın saldırısına uğramak, ağır kahır yaratan bir durum yaşamak fobiyi ortaya çıkarabilir. Ya da etrafındaki büyüklerin bir hayvandan çok derecede iğrendiğini gören bir çocukta fobi gelişebilir. Kimi hayvanlarla ilgili olumsuz öyküler dinlemek, sinemalarda ilgili durumları seyretmek de fobiye taban hazırlayabilir. Öte yandan psikanalitik kurama nazaran, şuur dışı kaygılar ve istekler, yasaklar nedeniyle şuur seviyesine çıkmakta zorlanırsa, bu durum kendini bir hayvan fobisi halinde gösterebilir.

Hayvan korkusu toplumda çok sık görülen bir sorun mu?

Aslında kent hayatı ve doğal ortamlardan uzak yaşamamız bizi hayvanlardan uzaklaştırdı. Bilhassa kentin eski yerleşim bölgelerindeki doğal bitki ve hayvanlar hemen hemen ortadan kalktı. Yeşil alanlarda ise etraf kirliliği, iklim değişiklikleri nedeniyle yeniden doğal ömrün istikrarı bozuldu. Artık konut hayvanları dışında daha az sayıda hayvanla karşılaşıyoruz, lakin bu durum fobileri ortadan kaldırmıyor. Yüzeye çıkmayan dehşetler içten içe sürüyor. Hatta alışık olmadığımız hayvanlarla apansızın karşılaşmak ani ve şiddetli bir kaygı yaratabiliyor.

Çoklukla tatil ortamları ve yazlıklarda bu kaygılar su yüzüne çıkıyor. Kedi-köpek üzere konutlarda beslenen hayvanlara karşı da fobi görülebiliyor. Bu da hem apartman ömründe hem de dost -arkadaş ziyaretleri sırasında sorun yaratabiliyor. Hayvan fobisi toplumda en sık görülen fobidir, diyebiliriz.

Kişi ne vakit tedaviye başvurmalı?

Tüm fobilerde olduğu üzere günlük hayatta bir bozulma varsa kişinin günlük rutinlerini yaşamayı zorlaştırıyor ve tasanın yarattığı çok gerginlikler varsa kişinin yardıma gereksinim duyduğu söylenebilir. Birçok kişi bunu güzelleştirmek için ne yapacağını bilmez. Tabip tedavileri uzun ve ilaca dayalı olduğu için kabul etmek istemez. Vakitle tahlili olamayacağına inandığı için konforundan yoksun kalmak ve mutsuzluğunu kronikleştirmesi değerine hayvan korkusunu sineye çekerek tedavi olmadan yaşamayı tercih eder.

Hayvan Fobisinde Ruhsal Dayanak Kesinlikle Gerekli

Evvel korkulan hayvana ilişkin fotoğraflar, sinemalar, maketler kullanılır. Daha sonra şahsa korktuğu hayvanla karşılaştığında dehşetiyle çaba etmek için gevşeme ve nefes antrenmanları öğretilir. Nefes çalışması, yavaş ve derin halde nefes alıp vererek yapılıyor.

Gevşeme teknikleri ise bedendeki kimi ana kas kümelerini evvel yavaş yavaş kasıp sonra gevşetmek aslına dayanıyor. Yardımcı formüllerden biri de, korkulan durumu hayali olarak yaşama ve onunla başa çıkmadır. Bu kademeden sonra şayet mümkünse, bireye korktuğu havyan kapalı bir kutu içinde gösterilir. Daha sonra ona dokunması hedeflenir. Bu çalışma çoklukla daha çok örümcek, hamam böceği, sinek üzere küçük hayvanlar için yapılabilir.

Hayvan Fobisinde İlaç Tedavisine ne Vakit Gerek Duyulur?

Hayvan fobileri çok şiddetliyse, ekseriyetle bireyde öteki bir anksiyete, panik bozukluk, depresyon üzere bir sıkıntıya rastlıyoruz. Bu türlü ek bir ruhsal sorun saptamışsak ilaç tedavisi gerekli. Tedavide birtakım antidepresan ilaçlar ve sakinleştiricilerden yararlanıyoruz.

Tedavi Ne Kadar Sürer?

Şayet diğer bir ruhsal sorun yoksa bazen tek seans bile kâfi olabilir. Bu fobinin altında travmatik durumların çıkması daha uzun vadeli terapi ve tedavi gerektirebiliyor.

Hayvan Fobisi Zamanla Geçer Mi?

Zihinde var olan telaşlı fikir kendini tekrar ettikçe kaygınız da pekişir. Bu durumda vakit ne kadar çok geçerse sorun o kadar depreşir. Nadiren vakit içinde tesiri azalabilir fakat çoğunlukla bu endişe hayat konforunu tehdit edip çekilmez hal alır. Bu kaygıyı büsbütün güzelleştirecek ilaç yok. Hipnoterapi, EFT ve EMDR üzere tekniklerle birlikte birkaç seansta hayvan fobisi büsbütün yok edilebilir.

halk

Biyografi, Nedir, Kimdir, Yemek, ve Faydalı Bilgiler ile insanları bu konularda bilgilendirmek en büyük keyif alanım..

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu