Küçük Bir Çocuğun Anıları Şeker Portakalı Zeze

5 yaşında ki bir çocuğun hayata bakış açısını anlatan etkileyici ve bir o kadar sizi derinden etkileyip üzen Zeze’nin Şeker Portakalı masalını okumalısınız..

Yazar: José Mauro De Vasconcelos
Türü: Edebiyat, Roman
Konusu: İçindeki sevgi boşluğunu başkalarıyla doldurmak isteyen bir çocuğun acıklı hikayesi.

Şeker Portakalı Kitap Özeti

Daha 5 yaşında olan Zeze hayatın hiç adil olmadığını o zamanlarda anlamaya başlar.Zeki ve hayal gücü kuvvetli olan Zeze planlar yaparak insanları çileden çıkaran bir o kadar da yaramaz bir çocuktur.Fakir bir ailenin en küçük ikinci çocuğu olan Zeze ailesinden de yaptıklarından dolayı sürekli şiddet görür.Küçük yaşına rağmen bazen büyümüş de küçülmüş gibi laflar eden Zeze diğer çocuklardan çok farklıdır.

Zeze’nin hikayesinin okudukça ona dokunup sarılabilmek,yaralarını sarabilmek ve yaşayamadığı onca hayalini yaşatabilmek istedim..

Masum bir sevgiyle herkesi kendisi gibi sanan Zeze zamanla insanların ne kadar acımasız olduğu öğrenir..Ailesinden bile içinde büyük bir boşluk duyduğu sevgiyi alamayan Zeze hayal gücünü kullanıp kendine Şeker Portakalı adında bir arkadaş yapar.Şeker Portakalı aslında onların bahçede yer alan onun gibi küçük bir ağaçtır..Zeze kendini her yalnız hissettiğinde ya da onu dinlemeyen insanlara inat her şeyini bu ağaca anlatır.Bazen mutluluğunu onunla paylaşır,bazen içini karalayan büyük acılarını anlatır..

şeker portakalı söz

Zeze öyle güzel dokunuyor ki kalbinize Şeker Portakalı’nın yerinde olup onun en yakın arkadaşı olabilmeyi dilerdim..

Önerilen makaleler

3 Yorum

  1. Çok güzel bir kitap, bende okumak isterdim

  2. Yazarın diğer 2 kitabını da okudum. Zeze’nin gençlik çağını anlattığı. Diğer Kitaplar da Şeker Portakali kadar olmasa da güzeller . Tavsiye ederim.

    1. Teşekkür ederim hemen bakıyorum 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir