Bilim ve Teknoloji

Sanal Kart Ödemelerindeki Temel Sorunların ve Çözümü

Sanal Kart Ödemelerindeki Temel Sorunların ve Çözümü,İnternetten alışveriş yapan tüketicilerin büyük bir kısmı, sitelere girilen kredi kartı bilgilerinin güvenliğinden şüphe duyuyor. Bu amaçla oluşturulan sanal kartlar ise mükemmel çalışmıyor. Bu yazımızda, sanal kart ödemelerinde çıkan temel sorunlara ve bu sorunların çözümlerine göz atıyoruz.

Sanal Kart Nedir?

Ön ödemeli bir hesaba veya kredi kartına bağlı olarak çalışan sanal kartlar, fiziksel olarak mevcut olmayan ve bir online ödeme sırasında gerekli olan kart no, son kullanım tarihi ve kart doğrulama kodunun (CVV) elektronik ortamda anlık olarak üretilerek kullanıcının hizmetine sunan bir finansal teknoloji hizmetidir. Sanal kartlar sayesinde asıl kartları siber dünyanın tehlikesinden uzak tutarak internetten alışveriş deneyimini daha özgür ve güvenli bir şekilde sürdürmek mümkündür.

Sanal kartlar kredi kartı sahibi olunan hemen hemen tüm bankalar nezdinde dijital ortamda (internet bankacılığı) üzerinden anlık olarak elde edilebilmektedir. Fiziksel kart gibi basım ve ulaşım maliyeti bulunmadığı için genellikle ücretsiz olarak sunulur. Bazı finans kuruluşları kullanıcılara dilediği kadar sanal kart oluşturma imkanı sunmaktadır. Böylece kullanıcılar her alışveriş için bir sanal kart üreterek ödeme güvenliğini azami seviyeye çıkarabilmektedir. Çoğu finans kuruluşu ise sanal kartları da bir kaynak olarak nitelendirdiğinden, belirli limit ve şartlarda sunmaktadır.

Sanal kart edinebilmek için kredi kartı sahibi olma zorunluluğu bulunmamaktadır. Bazı bankalar vadesiz hesaba bağlı sanal kart oluşturmaya izin verirken, Papara, Pep gibi oluşumlar herhangi bir banka ilintisi olmadan da sanal kart temin imkanı sunmaktadır.

Sanal Kartla Ödeme Yaparken Hata Almanıza Sebep Olan 3 Temel Hata ve Çözümü

Bankacılık ve finansal teknolojiler oldukça karmaşık bir yapıya sahiptir. Online ödemeler banka ve web sitesi arasındaki API aracılığıyla yapılır ki her an her saniye oluşabilecek bir hata ödememizin başarıyla sonuçlanmadığını ileten bir mesaj döndürebilir. Bu tür durumlarda asıl kartımızı paylaşmama prensibimizi muhafaza ederek sorunun çözümüne odaklanmak gerekiyor.

En çok karşılaşılan 3 temel sorunu ve çözümünü dilerseniz yakından inceleyelim.

Eksik Veya 0 Bakiye Sebebiyle Oluşan Başarısız Provizyon

İfade ettiğimiz üzere finansal teknolojiler oldukça karmaşık ve çok yönlüdür. Bir e-ticaret işlemi sırasında arka planda pek çok kontrol mekanizması kusursuzca işlemek zorundadır. Bunlardan en önemlilerinden biriyse satıcıyı korumayı amaçlayan bakiye kontrolüdür. Sizler de takdir edersiniz ki hiçbir online platform içinde 0 bakiye olan bir sanal kart üzerine abonelik başlatmak istemez. Bu yüzden sanal kartınızda mutlaka ödeme miktarının en az 1 dolar üzerinde (yurt dışı alışverişler için) bakiye olmalıdır.

Örneğin 10 dolarlık bir online sipariş işleminde sanal pos sistemi ödeme almadan önce kartın geçerli diğer bir ifadeyle sahte/çalıntı olup olmadığını anlamak için 1 dolar veya daha az/çok miktarda provizyon almaya çalışır. Kart bu aşamayı geçtikten sonra 10 doları tahsil eder ve doğrulama için oluşturduğu 1 dolarlık geçici provizyonu iptal eder. Eğer kullanıcı sanal kartına 11 dolarlık bir limit tanımlasaydı ödemesini sıkıntısız bir şekilde tamamlamış olacaktı. Fakat doğrulama provizyonunu hesap etmeden limit belirlediği için “Yeterli Bakiyeniz Yok” uyarısı alacak ve ödeme işlemini tamamlayamayacaktır.

Yukarıda türettiğimiz senaryonun dışında bir de doğrulama amaçlı kart bilgisi isteyen sistemlerde yaşanan sıkıntı vardır. Netflix, Amazon gibi sistemler üyelik için belirli bir süre sizden para almayacağını, ücretsiz deneme imkanı sunacağını belirtse de kart bilgisi istemektedir. Kullanıcılar da genel olarak “Zaten para almayacak!” düşüncesiyle sanal kartın limitini 0 olarak bırakmaktadır. Bu durumda da yukarıdaki senaryo işleyecek ve işlem başarısız olacaktır. Bu yüzden 0.00 tutarında bir doğrulama işlemi dahi olsa sanal kartlarda doğrulamaya yetecek kadar bakiye mutlaka tanımlanmalıdır.

Ön Ödemeli Kart/Kredi Kart Sorunsalı

4’lü bloklardan oluşan 16 haneli kredi kartları ve sanal kartlar takdir edersiniz ki belirli bir algoritma ile meydana getirilmiştir. Bu yüzden sanal pos sistemleri bir kredi kartının sadece birkaç hanesinden yola çıkarak hangi bankaya ait olduğunu ve hangi türün niteliklerini taşıdıklarını anlayabilmektedir. Çoğu online servis ödemelerini zamanında tahsil edemeyeceği endişesiyle Prepaid (Ön ödemeli) kart sınıfında bulunan ATM Banka kartı ve sanal kartları kabul etmeyebilmektedir. Bu durumda Kredi kartına bağlı sanal kartları tercih ederek yeniden denemek gerekmektedir. İlgili servisin bankanız kartlarını bloke etmiş olabileceğini düşünerek farklı bankalara ve kuruluşlara ait sanal kartları denemek sizi çözüme ulaştırabilir.

Yurtdışı Ödemelerde Yaşanan TL/Döviz Dönüşümü Sorunu

Yurtdışından alışveriş yaparken satın aldığımız mecra her ne kadar bizden döviz talep etse de, ödeme teknolojileri anlık bir şekilde TL/döviz dönüşümü yaparak söz konusu döviz tutarının TL karşılığını satıcı mecraya tahsil etmektedir. Fakat bu senaryo her zaman anlattığımız gibi kusursuz şekilde işlemeyebiliyor. Dönüşümün yapılamaması veya öngörülemeyen farklı bir hata kodunun döndürülmesi sebebiyle ödeme başarısız olabilmektedir. Bu durumda en akılcı yöntem kredi kartımız ve bağlı sanal kartımızı döviz cinsinde borçlandırmak üzere ayarlamak olacaktır. (Sadece belirli bankaların desteklediği bir opsiyondur.) Bu yöntemi uygulayarak sorunu bertaraf etmek mümkün olabilmektedir.

Önemli bir hatırlatma…

PayPal sanal kartlarla yapılan ödemeleri sorunsuz bir şekilde işleyebilen bir sistemdir ama ne yazık ki ülkemizde faaliyet gösterememektedir. Eğer imkanınız varsa yurtdışı ödemelerinde PayPal’i tercih ederek sanal kartınızla sorunsuz bir şekilde ödeme yapabilirsiniz.

halk

Biyografi, Nedir, Kimdir, Yemek, ve Faydalı Bilgiler ile insanları bu konularda bilgilendirmek en büyük keyif alanım..

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu