Scratch Nedir,Ne İçin Kullanılır ?

MIT tarafından çıkarılan Scratch kodlama dili çocuklara görsel arayüzü ön planda tutarak kolayca kodlama yapabilmeyi öğretme amacıyla geliştirilmiştir.Çok basit bir arayüz ekranına sahip olan Scratch kodlama da yazılım dilleri gibi kod yazmak yerine sadece sürükle bırak yaparak oyunlar yazabilirsiniz.Daha çok ilkokul ve ortaokul çağındaki çocuklara kodlamayı öğretmek ve sevdirmek amacıyla yazılmış bir programdır.

Çocukların o çok sevdikleri oyunları birde kendilerinin yazdıklarını düşünsenize..Onları sürekli gelişen bu teknolojik ortama hazırlamak için harika bir program..Mesela minecraft gibi bir oyunu bile basitçe yazmaya başlayabilirler.Çocuklarınızın hayal gücünü daha fazla geliştirebilir ve bilgisayarda sadece oyun oynamaktan başka şeylerin de yapılabileceğini gösterebilirsiniz.

Scratch Ne İçin Kullanılır ?

Scratch programın da oyun yapmaktan başka,animasyonlar hazırlayabilir,planlanmış sahneler yaratabilirsiniz..Her şey sizin yaratıcı hayal gücünüze kalmış..

  • Hayal ettiğiniz bir oyunu yapmak
  • Sahneye yeni karakterler,efektler ekleyebilir
  • Karakteri hareket ettirebilirsiniz
  • Programa istediğiniz sesi ekleyebilirsiniz

Scratchi kurmadan da kendi web sitesinden online olarak içerik oluşturmaya başlayabilirsiniz ancak tavsiyem çevrimdışı olarak bilgisayardan yapmanızdır.Çevrim dışı olarak Scratch indir linkine tıklayıp hemen yüklemeye başlayın.

Web sitesini kullanarak oyun yapmaya başlamak isterseniz “Oluştur” sekmesine tıklayıp Kayıt olarak eğlenmeye başlayın 🙂 Programı indirirseniz Türkçe dil desteği de var ayrıca böyle daha kolay kodlayabilirsiniz.

Önerilen makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir