Psikolog

“SigarayıBırakmak İstiyorum ”Sigara içmemek için ne yapmak lazım?

Sigara içmemek için ne yapmak lazım?

Sigarayı Bırakmak İstiyorum,Sigarayı bırakmak için neler yemeliyiz? Sigarayı bırakmak için nereye başvurulur?Sigara zamları ile sigarayı bırakma fikri size de her zamankinden daha cazip gelmeye başlamış olabilir. Bu yazıda sigarayı bırakma konusunda neler yapabileceğinize dair tekniklerin bir kısmını paylaşacağım. Bir profesyonel ile (psikiyatr veya klinik psikolog) beraber ilerlemek bu süreci sağlıklı atlatmanızı sağlayabilir hatırlatmasını yaparak yazıma başlıyorum.

Sigarayı bırakmak için nereye başvurulur?

Sigarayı Bırakmak
Sigarayı Bırakmak

Daha önce sigarayı bırakmayı denemiş ve birkaç ay/yıl kullanmamış olabilirsiniz sonrasında belki arkadaş çevresinin etkisiyle, belki bir sohbet sırasında veya stresli olduğunuz bir anda “bu uzun zaman sonra ilk ve son içişim” diyerek tekrar başlamış ve bu kaçamağın devamını getirmiş olabilirsiniz. Bu durum motivasyonunuzu kaybetmenize yol açmış ve “tekrar bırakamayacağım” türünden cümleleri aklınıza getirmiş olabilir. İşte tam da bu noktada kendimize kocaman bir dur demeliyiz. Öncelikle şunu aklımızdan çıkarmamalıyız, bağımlılıklarımız ne kadar uzun zamandır bizimle olsa da yaşamda onlar bizim değil biz onların efendisiyiz.

Sigarayı Bırakmak

Sigarayı Bırakmak

Bu durumda sigarayı bırakıp tekrar başlamanıza sebep olan durum ve yaşam olaylarını listelemek ve kendi duygu, düşüncelerinizin farkında olarak onları izlemek tekrarlanmasını önleyen önemli faktörlerden biri olacaktır. Örneğin, sigaraya tekrar başlamadan evvel kendinizi çok stresli hissediyor olabilirsiniz bu durumu daha önce fark edip, davranışa dönüştürmeden önlem almanız daha sağlıklı olacaktır.

Sigara içmemek için ne yapmak lazım?

Öz Farkındalık ve Kontrol Etme: Öz kontrol bizim sigarayı bırakmayı isteme düşüncemiz ve bırakma davranışımızın “bilinçli farkındalık” ile birleştiği kısmıdır. Günde kaç sigara içtiğimiz, nerde ve ne zaman içmeyi daha çok arzuladığımız kısımlarını listelediğimiz ve farkına vardığımız kısımları içerir. Bu bizi sigaranın “otomatik” etkisinden ayırarak bu duruma net bir odak ile bakmamızı sağlar.

Öz Denetim: Hazırlanan listeye bir daha bakılır ve “sigara içmeden yapamayacağınız” kısımlar belirlenir. Örneğin gün içerisinde sabah ilk içtiğiniz sigaradan vazgeçiyor olsanız bile akşam yemeğinden sonra içtiğiniz sigara terapiye başlangıçta içmeden duramayacağınız bir durumdur ve listeye eklenir.

Kontrat Yapma: Kontrat yapma kuvvetli bir motivasyon tekniğidir. Sigarayı bırakma konusunda birden fazla kazancınız olsa bile bir yenisini daha eklemeyi ihmal etmez. Terapide sigarayı bırakma motivasyonunuzun pekişmesi için kontrat hazırlanabilir ve yaptığınız planlara uymanıza katkıda bulunabilir.

Bedelini Ödeme: Sigarayı bırakma konusunda Bilişsel Davranışçı kuramın en “davranışçı” olduğu nokta sanıyorum bedel ödeme yöntemidir. Bu yöntem temelde, planlanan sigara içme hakkı geçilince (Örneğin; günde 5 sigara içme hakkımız var ve o gün 7 tane içtik) her içilen sigara için belli bir miktar parayı sevmediğiniz bir yere ya da kuruma yatırmaveyayanır.

Sigarayı Bırakmak İçin Günlük Plan Yapma ve Sağlıklı Yaşam

Yöntemlerimizi uygulayıp sigaradan uzaklaşmayı başardık veya en azından deniyoruz diyelim. Burada, disiplin kavramı ve karar vermiş olduğumuz daha sağlıklı yaşamı devam ettirme gerekliliği devreye giriyor. Bunu sağlamak amacıyla günlük planlar oluşturmalı ve sigara ile bağlantı kurduğunuz aktiviteleri “daha sağlıklı” olanlarla değiştirmeniz önerilebilir. Örneğin, arkadaşınızla buluşup kahve içip sohbet ettiğinizde sigarayı anımsıyorsanız, onun yerine beraber yürüyüşe çıkmayı veveyans kursuna gitmeyi deneyebilirsiniz!

Sağlık;Unutmayın nikotin fiziksel ve psikolojik olarak bağımlılık yapıcı bir madde olsa da psikolojik kısmını aşmaya başladığınızda bir süre sonra fiziksel olarak da isteğiniz eskiye oranla azalır. Alışkanlıkları düzenlemenin en kısa yolu olumsuz davranışlarımızı olumluları ile değiştirmek ve olumluların sıklığını arttırmaktan geçer.

Olumlu davranışın sıklığını attırmak için kendinize küçük ödüller verebilirsiniz ama tabii en eninde sonunda istenilen içsel motivasyonun gelişmesi ve “sigara içmemeyi” bir ödül olarak görmenizdir.

Motivasyonunuzu koruyabileceğiniz ve kontrolü kaybettiğinizi hissettiğinizde bile daha sağlıklı yaşama her an geri dönebileceğinizi unutmadığınız bu yolculukta başarılar diliyorum.

halk

Biyografi, Nedir, Kimdir, Yemek, ve Faydalı Bilgiler ile insanları bu konularda bilgilendirmek en büyük keyif alanım..

İlgili Makaleler

6 Yorum

  1. Hanımlar neyazıkki sigarayı bırakmak okadar kolay değil kendinizi kandırmayın asla bırakamıyacaksınız hehehe halkturk umarım yorumumu onaylarsın biraz negatif olabilir yorumda:))))))))))

    1. Yaşarbey saygısızlık ve küfür haricinde halktürk özgür bir yayındır istediğiniz fikri gönül rahatlığı ile paylaşabilirsiniz

  2. Offf nefes almak istiyorum sigarayı bırakmak okadar kolay değil biliyorum ama bırakanlar hep şunu söylüyor sigarayı bıraktıktan sonra nefes almaya başladım inşallah bırakabilirim bende sigarayı

    1. Bakın emel hanım en güzel örnek arkadaşlarınız sigarayı bırakanlar nefes almak kadar güzel birşey yok hadibırak sende ve nefes al

  3. Kesinlikle sigara lanet birşey bende bırakmak istiyorum sigarayı bir kaç kere denedim ama yapamadım umarım bu makaleden sonra sigarayı bırakırım inşallah

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu