Sosyal Medya Yasasının Maddeleri

sosyal medya yasası

Twitter da özellikle paylaşılan haberlerden ve insanların özgürce düşüncelerini dile getirmesinden sonra devletimiz buna da el atmak istedi ki Cumhurbaşkanımıza 11 Maddeden oluşan Sosyal Medya Yasası teklifi sunuldu ve kabul edilirse artık uymayanlara çeşitli cezalar uygulanacak.

Öncelikle gazeteler ve televizyonların özgürce düşüncelerini dile getiremediğini düşündüğüm bu ortamda sosyal medyaya da kısıtlama getirmeni adil olduğunu düşünmüyorum.Ülkemiz de insanların özgürlük haklarına kadar artık el atmaya çalışıyorlar..Daha bugün gündem olan parayla satın alıp izlediğimiz Netflix platformunu bile kapatmayı düşünürken teknoloji de nasıl ileri gitmeyi düşünebiliriz ki ? Varsa yoksa her şeyi engellemeye çalışıyoruz. Bu engellemeler ilk olarak yurtdışına kolayca para yollayıp, aldığımız Paypal ile başladı ve ardı arkası kesilmeden devam ediyor…Ülkemizi lekeleyen,sahte haberler yayınlayan bazı hesaplar hakkında soruşturma yapılması doğru karar ancak insanların duyamadıklarını bile sosyal medyadan artık haber aldığı bu dönemde onları da kısıtlamak biz size özgür alan bırakmayacağız sadece istediklerimizi okuyup, duyacaksınız demektir.

Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne bu hafta içerisinde sunumu yapılacak olan Sosyal Medya Yasasının Maddelerini yazarken Almanya’dan örnek alındığı düşünülüyor.

  • Türkiye’de temsilci bulundurması zorunlu olacak.
  • Kurallara uymayanlara yaptırımlar uygulanacak.
  • Kurallara uymayan sosyal medya ağına önce % 50 daha sonra %95’e kadar bant sınırı uygulanacak.
  • İnsanlar istenmeyen içerikler için şikayet de bulanabilecek ve belirli saatler geçmeden dönüş yapılması zorunlu olacak.
  • Başvuruları yanıtsız bırakan ağ sağlayıcılarına çeşitli para cezaları verilebilecek.
  • Kuralları yerine getirmeyen sosyal ağ sağlayıcı yaşanan tüm zararı ödemek zorunda kalacak.

İnsanların kendi görüşlerini de artık rahatça paylaşamayacağının sinyallerini aldık … Şimdilik maddeler bu kadar ancak ilerleyen günlerde kesinleşince konuyu tekrar güncelleyeceğim, Takipte kalın.

Siz bu konu hakkında neler düşünüyorsunuz ?

Önerilen makaleler

2 Yorum

  1. İnsanların “kendi görüşlerini rahatça paylaşma” anlayışı neticesinde bu durum olmadı mı. Elbette eleştiri olur ama hakaret ve küfür “kendi görüşlerini rahatça paylaşma” içerisinde ise bıraksınlar kimse paylaşmasın kendi görüşünü.

  2. Elinize sağlık güzel ve bilgilendirici bir yazı olmuş, kafamdaki birçok soruya cevap buldum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir