Beşi bi yerde zayıflama çayı Sn Ender Saraç tarafından tanıtımı yapılmış, zayıflamaya yardımcı ve Yeşil Çay Yaprağı, Mate yaprağı, Funda yaprağı, Biberiye ve Kekik gibi birbirinden etkili ve faydalı 5 adet bitkisel iksirin bir arada bulunduğu bir bitkisel çay markasıdır. Beşi bir yerde çayının faydaları, içerisinde kullanıldığı bitkiler ile doğrudan ilişkilidir. İşte sizlere Beşibiryerde çayı hakkında ayrıntılı bilgi:

Mate ne anlama gelir ?

Mate: Güney Amerika üzerinde yetişebilen İlex Paraguayensis adını taşıyan bitki yapraklarına denir. İlk kez Güney Amerika yerlileri tarafından kullanılmış olup  daha sonraki zamanlarda ise Cizvit rahip kişileri tarafından belirli bir düzeyde düzenli bir şekilde üretilmiştir. Bu bitkilerin uyarıcı etkisinden yararlanılarak çay ve kahve yerine kullanılan ve hergün içilen bir içecek olarak kullanılmaya devam edilmiştir. Eski tarihlerden günümüze kadar Güney Amerika yerlileri tarafından kuvvetlenmek ve şifa bulmak için tüketilmekte olan Mate çayı bu tür özellikleri sayesinde kıt’adaki en ünlü içecek olmaya hak kazanmıştır. Mate çayına en fazla Paraguay üzerinde yetişmekte olan tropikal bitki (ilex paraguayensis) yapraklarından elde ediği için Paraguay çayı olarak da bilinmektedir.

Mate çayı

diyet çayları arasında önemli bir yer taşıyarak Dünya üzerinde obezite hastaları kişilerin tedavisinde kullanılmaya başlanmıştır. Vücut içerisinde yağ emiliminin önüne geçrek metabolizmayı hızlandıran şeyler arasında yer alarak yağlardan daha kısa sürede kurtulmanızı sağlıyor. Her yaşta kişiler mate diyat çaylarını kullanabilir herhangi bir zararı yoktur. Özellikle metabolizması yavaş çalışan kişiler için muaazzam bir seçenek olarak kullanılan sağlıklı bir yeşil çay içeceğidir. Bu çayın tamamen etkisini görmek için günde en az 3 fincan kadar içilmelidir. Beşi bi yerde çay karışımının vazgeçilmez öğesinden bir tanesi mate çayıdır.

Mate Çayının yararları nelerdir ?

Vücut üzerinden su atımını kolaylaştırarak ödem giderme etkisini sağlar. Yağların daha çabuk yakılmasında büyük etken olarak rol oynar. Bu yüzden obezite hastaları ile rejim diyet yapan kişilerin tedavi yöntemlerinde sık olarak yer almaktadır. Yüksek miktarda vitamin ile mineral içermektedir. Vücuda enerji verir vücut direncini arttırır. Yaşlanmayı önler dokulara zarar gelmesinin önüne geçer. Mate diyet çayları çok faydalı nitelikte bir rol oynamaktadır. Beşi bi yerde çay içerisinde mate etkili bir rol oynar.

Funda Yaprağı Çayı

Funda yaprak kısımlarının böbreklerin çalışmasında çok fayda sağladığı, ayriyeten idrar sökücü olarak beşi bir yerde çay bitkilerinin içerisinde yer almaktadır. Piyasa içerisinde var olana bir çok zayıflatma çayında içerisinde bulunan funda, her öğün yemeğinden sonra 1 bardak kadar içildiği zaman yağların erimesinde katkı sağlar ve idrar yolları enfeksiyonlarının önüne geçer.

Biberiye Çayı

Biberiye uzman doktorlar tarafından desteklenen ve pek çok hastalık tedavi yöntemlerinde biberiye bitkisinden yararlanılmaktadır. Dioskurides belli bir seviyedeki mide rahatsızlıklarına ve sarılıkta biberiyenin kullanıldığı bilinmektedir. Biberiyenin sindirim bozukluklarında etkili olduğu, kansere iyi geldiği, sidik söktürücü, kan temizleyici gibi birçok faydası olduğu bilinmektedir. Biberiye beşi bi yerde çay içerisinde bulunan diğer önemli bitkidir.

Kekik Çayı

Kekik çinem tarlalarının kıyı kısımlarında, ormanların uç bölgelerinde ve çayırlardaki karınca yuvaları üzerinde bulunmaktan haz alan bir bitkidir. Kendine has kokusu ile arılar ve böcekleri üzerinde toplar. Kekik öncelikle baharat olarak kullanılmaktadır. Aşırı yağlı olana ağır yemeklerin tadlarını zenginleştirmede büyük rol oynayarak sindirime yardımcı olur. Şifalı bitkilerden kekik ilk başta kramp çözücü olarak bilinir., dezenfekte edici , balgam sökücü olarak ilaçlardada kullanılır. Öksürme ile üst solunum yolları enfeksiyonlarında çayla karışıtıralarak içilen kekik ayrıca gargara şekilindede kullanılabilir. Bilgindiği gibi kekik kaynatılıp içilir ve bazı hastalıklara deva olur. Bu yüzden beşi bi yerde çay içinde gerekli olan bir bitkidir.

Beşi bir yerde diyet çayları hazırlanışı ;

Mate, kekik, biberiye, funda yaprağı  1 tatlı kaşığı kadar, yeşil çay ise 2 tatlı kaşığı kadar 1 lt su içerisinde kaynatılıp 10 dk. bekletilir. Demlemeye bırakılan diyet çaylarını süzerek içiniz. Kilo farkının en az 3 gün içerisinde hissedeceksiniz. Sabahları hazırlayıp isteğe göre soğuk yada sıcak günde 1-2 litre kadar içilmelidir. Ayrıca zayıflama kategorisini ziyaret ederek zayıflama hakkında birçok konuda bilgi sahibi olabilirsiniz

Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz