İnsanlar günlük hayatlarına devam ederken elbette ki bir yandan da sağlıklarına dikkat etmek zorundalar. O yüzden fazla zaman almayan ancak pek çok faydası bulunan ürünleri tercih etmektedir. Bu ürünlerden en faydalılarından bir tanesi de şüphesiz ki beyaz çaydır.

Beyaz Çayın Üretimi

Beyaz çay, siyah ve yeşil çayla aynı bitkinin ( Camellia Sinensis ) yapraklarından elde edilmektedir. Siyah çay ile yeşil çay, elde edilen çay yapraklarının işlenme yöntemi, beyaz çaysa hem seçilen yapraklar hem de bu yaprakların işlenme yöntemi göz önüne alındığında farklılık göstermektedir.

Beyaz çay için çay bitkisinin tam anlamıyla gelişmemiş yaprakları toplanır. Bu yapraklar açık renk tüylere sahiptir ve beyaz çayın adını bu tüyler vermektedir.Her ne kadar bu 3 çay aynı bitkiden üretilse de tatları bir hayli farklıdır. Siyah çayın ağır tadı, yeşil çayda biraz daha hafif bir tada dönüşür. Beyaz çay ise bu iki çaydan daha farklı bir aromaya sahiptir ve yumuşak bir içime sahiptir.

Beyaz Çayın Çeşitleri

Üretilen bölgesine ve üretimde kullanılan yaprakların çeşidine göre beyaz çayın farklı isimleri vardır.

En kaliteli beyaz çaylardan birisi, gümüş iğne – silver needle olarak adlandırılan çay çeşididir. Gümüş iğne beyaz çay, Çin’nin özel bir bölgesinde yetiştirilen, tam olarak gelişmemiş çay yapraklarından üretilir ve adını yaprakların rengiyle şeklinden alır. White peony – beyaz şakayık beyaz çay ise açılmamış yapraklarla normal yaprakların harmanlanması yoluyla elde edilir.

Bu çayın Çince adı Bai Mu Dan olarak bilinmektedir. Darjeeling çeşidi Hindistan’da, Ceylon çeşidi ise Sri Lanka’da yetiştirilen çaydır. Her iki çay da genel olarak diğer çay yaprakları ile karıştırılır ve renkleri farklıdır.

Siz de bu faydalı çayı vakit kaybetmeden deneyin. Hem çay olduğu için size herhangi bir vakit kaybettirmeyecektir hem de içeriğindeki yoğun minerallerle birlikte gününüzün dinamik geçmesine yardımcı olacaktır.

Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz