Çalıkuşu Dizi Tanıtım ve Karakterleri

Yılların destansı aşk hikayesini anlatan Reşat Nuri Güntekin’in Çalıkuşu romanından uyarlanan dizi o yılları yansıtan sahneleri ve konuşmalarıyla bile izlemeye değer bir yapım.Daha önce iki kez daha televizyon dizisi olarak yayınlanan Çalıkuşu‘nun bir kez de filmi çekilmiştir ancak hiç biri Kanal D ekranlarında yayınlanan 2013 yapımı kadar tutmamıştır.

İlk filmi 1966 yılında siyah beyaz olarak çekilen Çalıkuşu filminin başrollerinde Türkan Şoray ve Kartal Tibet yer almıştır.Senaristliğini ve yönetmenliğini ise ünlü yapımcı Osman F. Seden üstlenmiştir.

Daha sonra dizi olarak TRT ekranlarında 1986 yılında Çalıkuşu adıyla senaryosu yazılıp yayın hayatına başlamış ve en başarılı Çalıkuşu yapımı olarak kabul edilmiştir ancak sadece 7 bölümden oluşmaktadır.Başrollerin de o zamanın sevilen aktörlerinden Aydan Şener ile Kenan Kalav yer alıyor.

ÇALIKUŞU GERÇEK BİR HİKAYE Mİ ?

2005 yılında ise yeniden Çalıkuşu adıyla senaryosu elden geçirilen Çalıkuşu dizisi bu defa Star tv ekranlarında yayınlanmaya başlamıştır.Bu kez Feride ile Kamran’ı ise Tuba Ünsal ile Burak Hakkı canlandırmıştır.

calıkusu feride kamran

Çalıkuşu Dizi Konusu

Çalıkuşu dizisinde çocuk ruhlu ve yaramaz bir kız olan Feride’nin yaşam hikayesine odaklanıyor.Feride küçük yaşlarda ilk başta annesini hastalık yüzünden kaybetmiş ve daha sonrada subay olan babası bir savaş sırasında şehit düşmüştür..Onların kaybıyla sarsılan Feride çocuk yaşında Kız yurdunda kalmaya başlamış ve tek yakını kalan teyzesine hafta sonları gidip gelmektedir.Teyzesinin elinde kızı gibi büyüyen Feride onun çocuğu olan Kamran’a küçüklüğünden beri aşk besler..Ancak gizli duygularını Kamran‘a açıklamaktan çekinen Feride bunun yerine türlü türlü oyunlara kalkışır..

Çalıkuşu Kamran

Çalıkuşu İzlemeye Değer Mi ?

O zamanı yansıtan konuşmaları ve o tatlı kelimeleriyle bile izlemeye değer bir yapım.İnsan geçmişe baktığında gerçekten ne kadar naif bir konuşma adabımız varmış da zamanla bunu nasıl kaybettik diye düşünüyor.Diğer yandan Çalıkuşu’nun o dönemde kadınların geride kalmışlığına rağmen yılmadan gösterdiği çabası ve cesareti hayran bıraktırıyor..İnsanlığını ve hayallerini kaybetmeyen yaramaz ama bir o kadarda örnek alınası bir kadının hayat hikayesini izlemelisiniz..

Bazıları Çalıkuşu karakteri için diyor ki ;

Beni çocukken büyüten, büyürken çocuk ruhumu kaybetmememi sağlayan yegane karakter.

Önerilen makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir