Damar Tıkanıklığını Açan Bitkisel Çözümler

ADS

Damar tıkanıklığı sinsi ve ölümcül sonuçları olabilen bir sağlık sorunudur. Damar tıkanıklığının tedavisi, elbette tıkalı damarların açılması ile mümkün olabilmektedir. Damar tıkanıklığı tedavisi için öncelikle tıkanan damarlarda bu tıkanıklıklara neden olan damar tıkanıklığı nedenleri tespit edilmeli ve bu nedenleri etkisizleştirmeye yönelik önleyici tedavi ile işe başlanmalıdır. Damar sağlığının sağlanması ve damar tıkanıklarına karşı sağlıklı bir bünyeye sahip olunması, büyük oranda sağlıklı yaşam tarzı sürme ve elbette sağlıklı beslenme alışkanlıkları ile mümkün olabilmektedir. Bu noktada damar tıkanıklığı için faydalı olan bir takım şifalı bitkiler ve doğal tedavi yöntemleri ile bu rahatsızlıktan kurtulmak büyük oranda mümkündür. tıkanık damarların dostu bitkiler olarak bilinen tıkanık damarların dostu bitkiler kullanarak hayatınızı olumsuz etkileyen ve yaşam kalitenizi ciddi anlamda düşüren bu rahatsızlıktan kurtulabilirsiniz. Şimdi öncelikle damar tıkanıklığı nedir, kimlerde görülür ve belirtileri nelerdir kısaca aktaralım, daha sonra da damar tıkanıklığına bitkisel çözüm sunan bitkiler, meyveler ve sebzeler hangileri bunlara değinelim.

Damar Tıkanıklığı Nedir?

Kanda bir takım hormonları beyine ve vücuttaki diğer hücrelere ulaştırma, damar çeperindeki yırtılmaları tamir etmek gibi önemli görevleri olan kolesterol, trigliserid gibi kan yağları, zamanla damarlarda normalden daha yoğun seviyelere ulaşmakta ve kan yağında görülen yoğunlaşma neticesinde damarlarda kan akışı ciddi anlamda olumsuz yönde etkilenmektedir. Damarlardaki kan dolaşımının aksaması ise vücudun hayati organlarının kanda bulunan oksijen ve besinler ile yeteri kadar beslenememesine yol açmaktadır. Özellikle kalp, beyin, karaciğer, akciğerler gibi hayati organlar bundan en fazla düzeyde etkilenmektedir.

Damar tıkanıklığı tedavisi nasıl yapılır?

Aşırı yağ birikimi ve kolesterol artışı sonucunda tıkanan damarlar yeterli oranda kan akışını engellemektedir. Kan akışının azalması damarlarda yağ birikmesine yol açar. Bu durumda damar sertleşmesi adı verilen süreç görülür. Zamanla damar sertleşmesi damarlarda dolaşıma mani olan yağ plaklarının ortaya çıkmasını hızlandırır. Damar tıkanıklığı beyin, kalp ve diğer hayati organlara yeterince kan yani oksijen gitmemesine yol açar ve bu organların fonksiyonlarını tam olarak yerine getirememesine neden olur. Damar tıkanıklığı tedavisinde henüz başlangıç aşamasındaki durumlarda damar açıcı ilaçlar kullanılır. İlerlemiş vakalarda, özellikle de kalp damarlarının tıkanması gibi ciddi hayati riskler içeren rahatsızlıklarda cerrahi operasyon ile damar tıkanıklıkları açılabilir. Ancak önleyici tedavi olarak başlangıç aşamasındaki damar tıkanıklığı için egzersiz yapmak, damar açıcı bitkiler ile beslenmek ve sağlıklı bir yaşam sürmek, damar tıkanıklığı doğal tedavisi amacıyla yapılabilecek en etkili yöntemlerdir.

Hangi yiyecekler damar tıkanıklığına neden olur?

Damar tıkanıklığını iyileştiren yiyecekler olduğu gibi damar tıkanıklıklarına neden olan bir takım yiyecekler de bulunmaktadır. Bunun nedeni elbette yanlış ve sağlıksız beslenme alışkanlıklarıdır. Özellikle işlenmiş ve rafine yağlardan ve karbonhidratlardan imal edilen hamburger, patates kızartması gibi işlenmiş gıdalar, cips ve benzeri hazır ürünler, bol yağlı kebaplar damar tıkanıklığına neden olan yiyecekler arasında ilk sırada yer almaktadır. Ayrıca gece yarısı atıştırmaları da damar tıkanıklığını tetikler.

Damar tıkanıklığını açan yiyecekler, bitkiler ve gıdalar:

Lifli Yiyecekler:

Kepekli tahıl, fasulye, yulaf ezmesi tüketmek, bolca sebze ve meyve yemek yüksek lif içerdiklerinden damar tıkanıklığına yol açan kolesterol düzeyinin düşmesine yardımcı olacaktır.

Omega-3:

Somon, tuna balığı ve keten tohumu gibi yiyeceklerde bol miktarda bulunan omega-3 yağ asitleri doğal aspirin niteliğine sahip olup damar tıkanıklığı riskini artıran kan pıhtılaşmasını en aza indirmektedir. Ayrıca  kandaki kolesterolün damarlarda oluşturduğu oksitlenme riskini de engellemek için sisteminize yardımcı olmaktadır. Ayrıca domatesin içinde bulunan likopen kolesterolün oksidasyonunu düzenlemektedir.

E Vitamini:

Ay çekirdeği gibi E vitamini açısından zengin gıdalar damar duvarlarının iltihaplanmasını azaltacaktır.

Antioksidanlar

Nar, domates, böğürtlen, çilek gibi kırmızı renkli ve marul, ıspanak, lahana, biber, salatalık gibi yeşil renkli sebzelerde bolca bulunan antioksidanlar, damarlarda oluşan ve damar tıkanıklığına neden olan oksitlenmeleri tedavi etme kapasitesine sahiptir.

 Kolesterolü Düşürücü Yiyecekler:

Doymuş yağ oranı yüksek yiyeceklerden kaçınmalısınız. Doymamış yağ oranı yüksek balık, badem, ceviz, fındık, zeytinyağı, kanola yağı, fıstık gibi doğal ürünlerden vücudunuzun yağ ihtiyacını karşılayabilirsiniz.  Kolesterolü düşüren besinlerle beslenmek te doğal olarak damar tıkanıklığı riskini en aza indirecektir. Özellikle sızma zeytinyağı, yeşil çay, elma sirkesi, greyfurt, elma, balık yağı ve sarımsak gibi besinler kolesterolü düşüren yiyecekler olarak ilk akla gelenlerdir.

Besin Takviyeleri: Balık yağı ya da E ve K vitaminlerinin bulunduğu besin takviyeleri damar çeperlerinde biriken plakaların azalmasına yardımcı olduğu bilinmektedir.

Damar tıkanıklığına ne iyi gelir:

– C vitamini: C vitaminin faydaları arasında damar çeperlerinde biriken fazla kolesterolün elimine edilmesi gibi önemli bir takım işlevleri bulunmaktadır. Damar sertleşmesine iyi gelen c vitamini, aynı zamanda bağışıklık sistemini de güçlendirdiği için sigara içenler tarafından alınması gereken vitaminler arasında ilk sırada yer almaktadır.

-Omega-3 ve Omega-6 yağ asitleri: Omega türü doymamış yağ asitlerinin damar açıcı özelliği nedeniyle damar tıkanıklıklarına kesin çözüm sunduğu bilinmektedir. Balıkta ve deniz ürünlerinde bolca bulunan omega-3 ve omega-6 türü doymamış yağ asitleri, dünyanın en obez hayvanı olan kutup ayılarını, balıkla beslendikleri için kalp hastalıkları ve damar tıkanıklıklarından korumaktadır. Omega yağ asitleri keten tohumu, zeytin yağı gibi bitkisel yağlarda da bulunmaktadır.

Egzersiz yapmak, damar tıkanıklığı tedavisinde kesinlikle tatbik edilmesi gereken bir tedbirdir. Özellikle haftada asgari 2 saat yürüyüş yapan kişilerde damar tıkanıklığı riski en aza inmektedir. Bu arada damar sertliği ve tıkanıklığı riskini artıran, sigara alışkanlığı, stres, gece hayatı, alkol tüketimi gibi etkenleri elimine ederek bu rahatsızlığa yakalanma riskini en aza indirebiliriz.

Daha Fazla Göster
İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün