İlişkiler

Erken Boşalma;Spermin geç gelmesi için ne yapılmalı

Erken Boşalma;Spermin geç gelmesi için ne yapılmalı,Geç gelmek için yapilmasi gerekenler,Erken Boşalıyorum yorumlar,Erken gelmeyi önlemek,Çok Erken Boşalıyorum yardım,Erken boşalma günümüzde oldukça sık olarak görülen bir cinsel işlev bozukluğudur.

Erken boşalma sorunu

Erken Boşalma
Erken Boşalma

Erken Boşalma;Elbette erkeklerin ilk cinsel hayata başladıkları dönemde biraz daha erken boşalmaları beklenebilir bir şey, veya yaşamları boyunca bu durumu bir kaç kez yaşamaları.Fakat bu kontrolün düzelmemesi ve bu durumun süreklilik hali,tedavi edilmesi gerektiği anlamına gelir.Erken boşalma sorunu primer (cinsel birliktelikle tanıştığı andan itibaren),sekonder (daha önceden erken boşalma sorunu yokken, sorunun daha sonradan ortaya çıkması) ,durumsal (partnere,şartlara ve ortama göre yaşanan sorun) ya da atipik (başka bir sebebe bağlanamayan) olarak yaşanılabilir.

Erken Boşalma

Cinsellik söz konusu olduğunda,genellikle akla gelen ilk kelimeler;haz,arzu,üreme,aşk ve tutkudur. Cinsel işlev bozuklukları yaşandığında birçok insanın hayatında sorunlar giderek artabilir,ilişkiler yıpranabilir ve çatışmalar başlayabilir.Kişi gösterdiği cinsellik konusunda tatminsizleşmeye ve performans anksiyetesi gibi birçok olumsuz duygular yaşamaya başlayabilir.

Erkeklerde en çok karşımıza çıkan cinsel işlev bozukluklarından birtanesi `erken boşalma` dır.

Erken boşalma (kontrolsüz-denetimsiz boşalma), çok az bir cinsel uyarıyla bile kişinin istem dışı boşalması, yani boşalmasını denetleyememesi, ya da istediği kadar erteleyememesidir.

Erken Boşalma;Yani penis ve vajina ilişkisinden hemen önce ve hemen sonrasında kişinin boşalma reflexini kontrol edemeyip istemsiz bir şekilde ejaküle olmasıdır:Bu bozukluk belirgin bir sıkıntıya ya da kişiler arası ilişkilerde zorluklara neden olur. Erken boşalma oranı, yapılan araştırmalarda %20-30 arasında çıkmaktadır. Her 4-5 erkekten birinde erken boşalma sorunu vardır. Bütün toplumlarda, erkeklerde sık rastlanan bir sorun olarak karşımıza çıkmaktadır.

Boşalma ve orgazm

Kaplan`ın belirttiğine göre Erken boşalan erkek o kadar çabuk orgazm olur ki sevişmek genellikle karşılıklı olarak eşleri hayal kırıklığına uğratır. Erken boşalmanın nedeni ise erkeğin boşalma refleksi üzerinde yeterince istemli kontrol sağlayamamasıdır. Kimi refleksler, istemli kontrole bağlıyken, kimileri değildir. Erkeklerde ereksiyon, karşı cinste ise vazokonjesyon, istemli olarak kontrol altına alınamazken, boşalma ve orgazm ise alınabilir. Sorun yaşamayan birey orgazmı istediğinde erteleyip, istediğinde de `serbest bırakabilir` fakat erken boşalma sorunu yaşayan erkek bunu yapamaz. Uyarılmanın kritik bir eşiğine geldiğinde kontrolsüz ve refleksif bir şekilde boşalmaktadır.

Erkekler bu sorunu yaşadıklarını farkettiklerinde özgüvenleri zedelenebilir ve kendilerini cinsel anlamda başarısız görebilirler.

Erken boşalma oluşumunun altında organik ve ya psikolojik nedenler yatar. Bozukluk ilk başta sadece organik olsa bile ya da ilaç kullanımı gibi çeşitli organik nedenlerle ortaya çıksa bile, zamanla psikolojik faktörler de tabloya eklenebilmekte ve durumu kötü bir hale getirebilmektedir.

Peki `erken boşalma` nedenleri nelerdir?

Bu sorunu yaşamanızın atltında yatabilecek psikojenik kökenli noktalar hangileridir?

1)Partnerinizle cinsel yönde uyumlu olmamanız(istekleriniz,beklentileriniz..)

2)Partnerinize karşı duyduğunuz isteksizlik

3)Hamile bırakma korkusu

4)Travmatik cinsel yaşantılar

5)Yorgunluk,stres,heyecan gibi faktörler

6)Cinsel ilişkinin bir ritüel haline gelmesi ya da rutinleşmesi

7)Yetiştirilme tarzı

8)Olumsuz beden imajı ve özgüven eksikliği

9)Cinselliği değersizleştiren aile yapısı

10)Duygu ve davranışları üzerindeki kontrolü yitirme korkusu

11)Performans anksiyetesi

12)Abartılmış cinsel beklentiler içerisinde olma

13)Duygudurum Bozuklukları (Depresyon,Panik Boz.,OKB….)

14)Yetersiz ya da yanlış cinsel bilgilendirme

15)Cinsel işlev bozukluğu yan etkisi bulunan ilaç ya da madde kullanımı

Yukarıda sayılan ve benzeri gibi birçok psikojenik kökenli nedenler bu sorunu yaşamanıza yol açabilir.

Erken boşalmanın çözümü nedir?

Erken boşalmanın tedavisi için ilk yapılması gereken bir üroloji uzmanı tarafından `ürolojik değerlendirme` olmalıdır. Bu değerlendirme sırasında hem muayene yapılacak hem de bazı testler istenecektir. Bu şekilde sorunun fiziksel kaynaklı olup olmadığı gözden geçirilir.

Fiziksel bir sebep olmayan,psikojenik kökenli durumlarda uzman bir cinsel terapist tarafından uygulanacak cinsel terapilerle erken boşalma sorunu kısa sürede çözüme kavuşturulabilir.

Erken boşalma sorununda tedaviye uyum göstermeniz takdirde ,nedenlerine ve ilişkisel öyküye göre ortalama 12-14 Seans arasında tedavi sağlanabilmektedir.

Unutulmamalıdır ki tedaviye partneriniz/eşiniz ile birlikte katılmanız süreci hızlandıracaktır.

halk

Biyografi, Nedir, Kimdir, Yemek, ve Faydalı Bilgiler ile insanları bu konularda bilgilendirmek en büyük keyif alanım..

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu