Gebelikte Egzersiz Nasıl Yapılır?

ADS

Eğer hamilelik sırasında egzersiz yapmak niyetiniz varsa öncelikle egzersizin sizin için güvenli olup olmadığından  emin olmak için doktorunuza danışın. Bazı durumlarda egzersiz yapmak, size ya da bebeğinize zarar verebilecek bir safhaya gelebilir.  Hamilelik döneminde yapılan egzersizler kendinizi daha iyi hissetmenizi ve fazla kilolardan korumanıza yardımcı olmanızı sağlar. Egzersiz gebelik sırasında görülen rahatsızlık hissini hafifletmeye veya önlemeye yardımcı olabilir. Aynı zamanda hamilelik süresinde egzersiz yapmak size ekstra enerji verir ve doğum süresince ihtiyacınız olacak kondisyonu ve kas gücünü artırarak vücudunuzu doğuma  hazırlar. Şayet ciddi bir sağlık sorununuz veya  komplikasyonunuz yoksa gebelik süresince egzersiz hareketleri yapmanın  güvenli olduğunu söylemek mümkündür.

Nasıl bir egzersiz programına başlamak gerekir?

Herhangi bir egzersiz programına başlamadan önce doktorunuza kontrol ettirmeniz en iyisidir. Eğer doktor onaylarsa, nefes ya da aşırı yorgunluk, ağrı, nefes darlığı gibi şikayetler şayet egzersiz yapmanıza mani olacak bir seviyede değilse egzersiz başlayabilirsiniz. Daha sonra yavaş yavaş egzersizin etkinliğini artırabilir. Kendinizde rahatsızlık, nefes darlığı ya da aşırı  yorgunluk hissediyorsanız, egzersiz düzeyini azaltmak gerekecekir. Zaten hamilelik öncesinde egzersiz yapma alışkanlığınız varsa, hamilelik sırasında da bu alışkanlığı sürdürmek pek zor olmayacaktır.  Daha önce egzersiz yapmadıysanız, çok yavaş bir biçimde egzersizlere başlamak gerekir.Pek çok kadın gebeliğin ilerlemesi ile birlikte egzersiz düzeylerini yavaşlatmak zorunda kalabiliyorlar.

Hamile olduğum zaman ne tür egzersizler yapmalıyım?

En rahat egzersiz çeşidi, hamilelikte vücudunuzun ekstra ağırlık taşımaya zorlamayan egzersizlerdir. Zaten bebek ve plazenta nedeniyle yeteri kadar yük altındasınız. Yüzmek ve sabit kondisyon bisikletine binmek bu bakımdan hamilelikte yapılabilecek egzersiz hareketleri arasında iyi bir seçenek olarak duruyor. Yürüyüş ve hafif aerobik, hareketleri de genellikle vücut tarafından tolere edilir. Egzersiz yaparken doktora danışmanın faydası büyüktür.

Hamilelikte Egzersiz Yaparken Nelere Dikkat Etmeli?

Düşük  ya da yaralanma riskini artıracak aktivitelerden, temas içeren sert spor aktivitelerinden kaçının. Hamile olduğunuzda bile karın bölgesinde görülebilecek hafif yaralanmalar ve darbelerin ciddi sonuçları olabilir.Hamileliğin ilk 3 ayından  sonra, sırt üstü yatarken bebeğin ağırlığı, kan dolaşımını etkileyebilir,bunu önlemek için egzersiz yapmak en iyisidir. Ayrıca uzun süre ayakta kalmaktan kaçının.

Sıcak havalarda vücudun aşırı ısınmasına mani olmak amacıyla egzersizleri, sabah erken veya akşam geç saatlerde yapmaya gayret gösterin. Kapalı ortamda egzersiz yapıyorsanız, odayı yeteri kadar havalandırmak önem arz etmektedir.  Yazın odayı serin tutmaya yardımcı olmak için bir fan kullanmayı düşünün. Susamasanız bile, bol sıvı içiniz.

Dengeli bir beslenme düzeni kurduğunuzdan emin olun. Normalde, hamilelik döneminde kalori ihtiyacımız egzersiz olmadan bile bir günde 300 kalori artmaktadır.

Hamilelikte egzersiz yapacaklara uyarılar

Vücudunuzu dinleyin. Aşağıdaki belirtilerden herhangi biri varsa doktorunuzla konuşun:

Kan veya vajinadan gelen sıvı
Ani ve şiddetli karın ağrısı veya vajinal ağrı
Egzersiz bıraktıktan sonra 30 dakika boyunca devam eden kasılmalar
Göğüs ağrısı
Nefes darlığı
Ağır veya bitmeyen baş ağrısı
Baş dönmesi ve mide bulantısı
Flu veya bulanık görme

Daha Fazla Göster
İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün