Doğum ile birlikte kadınların hayatında yeni bir dönem başlıyor. Bir yandan bebeğin yeni dünyasına alışması ve uyum sorunlarının halledilmesi, diğer yandan da annenin hamilelik süresince uğradığı fiziksel deformasyonun düzeltilerek fazla kilolardan kurtulması.. Hamileliğin belki de tek kötü yönü olan hamilelik döneminde alınan kiloları vermek isteyen ancak bunun için ne yapacağını bilmeyen hanımlar için doğum sonrası kilo verme ipuçlarını sizler için derledik.

Doğum sonrası emzirme döneminde kilo vermenin handikabı, bebeğinizin gelişimi ve sağlıklı büyümesi için hayati öneme sahip olan anne sütünü temin edebilecek zengin bir beslenme programı uygulanmasının gereksinimidir. Bu nedenle anneler bebeklerinin süt ihtiyacını hesaba katarak anne sütünün azalmasına neden olacak aç bırakan diyetlerden uzak durmak zorundalar. Diğer yandan da doğum sonrası kiloları vermek te annenin psikolojisinin düzelmesi ve kendine olan özgüvenin tekrar inşaa edilebilmesi için de lazım olan bir şeydir. Bu noktada sıkı bir diyet yapamayacağımıza göre ne yapmak gerekiyor? İşte bu sorunun yanıtları aşağıda yer alıyor:

Diyet Yapmak Gebelik Sonrası Dönemde Kilo Vermek Yeterli Değildir

Garip gelebilir ama ortalıkta adını duyduğunuz diyetlerin bir çoğunu unutmamız gerekiyor. Zaten bu tür diyetler ile verilen kilolar emziren annelerce kısa sürede geri alınıyor. Diyet yapacak olsak bile öncelikle her ne kadar olursa olsun, özellikle eğer emzirme döneminde annelerin günlük 1.800 kalori alması gerekiyor. Bu kalori miktarı, annenin sütünün kalitesinin ve besleyiciliğinin sürdürülebilmesi için gerekli bir miktardır. Diyet uygulansa bile 1800 kalori ve üstü günlük diyet programı olan bir diyet formülü uygulamak gerekecek. Bu 1800 kalorinin 300-350 kalorisi bebeğin sütüne harcanıyor. Geri kalan ise annenin bedensel ihtiyaçları için gerekiyor.

Zayıflatan Süper Gıdaları Tüketin

Bazı besinler hem anne sütünün ihtiyacı olan amino asitler, proteinler ve Omega 3 gibi doğmamış yağ asitleri bakımından zengindir hem de zayıflamaya yardımcı olurlar. Bu yiyeceklere süper yiyecekler adını veriyoruz. Peki bu besinler nelerdir? Balık (özellikle orkinos, sardalya ve ton balığı, hamsi gibi soğuk deniz balıkları), yağsız et, tavuk ve hindi eti, yumurta, fasülye, bezelye, nohut, süt, yoğurt, peynir, kefir gibi süt ürünleri, brokoli, ıspanak, brüksel lahanası, kereviz, pırasa gibi sebzeler örnek olarak verilebilir.

Kemiklerin güçlü tutmak için gereken kalsiyum minerali, süt ve yoğurt da bolca bulunmaktadır. Diğer yandan süt ürünleri protein bakımından da son derece zengindir.

Zayıflamak için Bebeği Emzirmek Gereklidir.

Yukarıda da değinmiştik. Emziren annelerin normal kadınlara göre günlük 300-350 kalori açığı ortaya çıkar. Bu da aynı kalori alımı durumunda emziren annenin emzirmeyene nazaran ayda 1.5 kilo yağ yakarak zayıflaması anlamına geliyor. Emzirmek hem anne hem de bebek için sayısız faydaları olan bir aktivitedir.

Bol Sıvı Tüketmek Hem Kilo Verdirir Hem de Anne Sütünü Artırır

Emziren annelerin hem anne sütünü artırması hem de metabolizma hızını artırarak kilo verebilmeleri için günlük 2,5 litre su tercihen içme suyu tüketmeleri gerekmektedir. Emziren bir annenin yeteri kadar sıvı alıp almadığını anlamak için idrar rengine bakmak gerekir. Yetersiz su içen annelerin idrar renkleri daha koyu olur. İdeal olan idrar renginin oldukça açık olmasıdır. Diğer bir test yöntemi ise emziren annenin 3-4 saate bir idrara çıkma ihtiyacı olması gereklidir.

Yürümek Doğum Sonrası Kilo Vermenin Sırrıdır:

Yürümek doğum öncesi hamilelik döneminde olduğu gibi doğum sonrası dönemde de hem vücudun sıhhatini koruması hem de kilo vermek için son derece önemli bir aktivitedir. Hem hamilelik döneminde gevşeyen ve özelliğini kaybeden karın ve bel, bacak kaslarını güçlendirmek hem de egzersiz yaparak kalori harcamak ve kilo vermek için tüm emziren annelerin günde en az 45 dakika tempolu bir biçimde yürüyüş yapmaları gerekmektedir. Yenidoğan bebekler genelde 30 dk da bir uyandıkları için yürüyüş seanslarını 2 * 25 dakika = 50 dk şeklinde uygulamak daha kolay bir yol olacaktır. Yürümek doğum sonrası dönemde hanımların ciddi bir sorunu olan depresyon riskini de oldukça düşürmektedir. Stresi de yürüyerek atabileceğimize göre bir taşla birkaç kuş vurma anlamına gelen yürüyüş yapmayı neden ihmal edelim ki? Bunun için illa ki bir spor salonuna gitmek te gerekmiyor. Evde bir yürüyüş bandı alınarak bu ihtiyaç giderilebileceği gibi açık havada yürüyerek te hamilelikte alınan fazla kilolardan daha kolay ve hızlı kurtulabilirsiniz.

Yeteri Kadar Uyumak Zayıflamaya Yardımcı Olur:

Az uyku uyumanın metabolizma hızını azalttığı ve kilo alımına neden olduğu bilinmektedir. Diğer taraftan doğumdan sonraki ilk aylarda annelerin düzgün bir gece uykusunun olmadığı da bir gerçektir. Bu durumda gündüzleri bebeğinizle birlikte uyumak en kolay yol olacaktır. Günde en az 8 saat uyuyan emziren bir annenin hem hormon salgıları sağlıklı olacak hem de uykusuzluk sonucu ortaya çıkan ve anne sütünü azaltan stres hormonlarının salgılanmasına engel olacaktır. Böylece uyuyarak zayıflama denilen ve bilim adamlarınca da kabul edilen gerçeği günlük hayatımıza uygulamış olacağız.

Profesyonel Destek Almaktan Çekinmeyin:

Hamilelik döneminde verilen kiloları vermeyi bir türlü başaramadıysanız doktor ve diyetisyen kontrolünde olmanın da hiç bir sakıncası yoktur. Aksine profesyonel destek alarak gebelikte alınan fazla kilolardan daha sağlıklı ve kolay bir biçimde kurtulabilirsiniz.

 

Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz