Yemekler genellikle kilo aldırıcı etkisi ile bilinirler. Ancak öyle bazı yiyecekler var ki bunlar zayıflatıyor. Evet kesinlikle yanlış duymadınız. Bu zayıflatan yiyecekler ve besinlerin bir kısmı yoğun lifli yapısıyla hazımı çalıştırarak sindirim sistemine daha fazla kalori harcatıyor. Bir kısmı ise tokluk hissi oluştururken bazıları da vücuttan su ve ödem atılmasını hızlandırıyor. Kimileri ise yağ yakıcı etki oluşturuyor. Ama zayıflatan yiyecekler’in hepsinin ortak noktası, diyet listeleri için oldukça elverişli olmaları. Şimdi mucize zayıflatan yiyecekler nelermiş bir göz atmanın zamanı geldi:

Esmer pirinç: Esmer Pirinç özellikle akşam öğünlerinde kullanılmasında fayda olan bir yiyecektir. Esmer Pirinçte bolca bulunan B Vitamininin metabolizma hızlandırıcı etkisi ile proteinleri, yağları parçaladığını ve hazmı kolaylaştırdığını zayıflatan vitaminler. Uzun lafın kısası, esmer pirinçten diyetlerinizde ve günlük beslenme menüleri içerisinde bolca faydalanabilirsiniz.

Greyfurt:  Greyfurtun gerek meyvesi gerekse greyfurt suyunun metabolizmayı hızlandıran bitkisel yağ yakıcı etkisi var. Aynı zamanda greyfurtta bulunan C vitamini, bağışıklık sistemini kuvvetlendiren ve vücut direncini artıran özellik arz ediyor.

Siyah üzüm: Gerek kurusu gerekse yaş hali tüketilen üzüm meyvesi, içerdiği antioksidanlar nedeniyle kalp ve damarları temizlemekte ve damar tıkanıklıklarına neden olan serbest radikalleri toksinleri vücuttan atmaktadır. İçerdiği lif, vitamin ve mineraller sayesine kolesterolün düşmesine yardımcı oluyor.

Salatalık: Lifli ve sulu bir yiyecek olan salatalık kalorisi çok düşük olmasının yanında tok tutucu bir besin maddesi olarak özellikle yaz aylarında hem zayıflamak hem de serinlemek için kullanılabilecek bir gıdadır.

Nar: Özellikle hormon düzensizliği olan hanımların sık kullanmaları gereken bir meyve olan nar suyu, tiroid sıkıntısı olanlar için ceviz suyu bile birlikte kullanılarak tüketilmelidir. Zayıflamak için kullanımının yanında güçlü bir antioksidan olarak yaşlanmayı geciktiriyor ve hastalıklara karşı direnç sağlıyor. Cildi de besliyor ve cilt yaşlanmasını önlüyor.

Adzuki fasulyesi:Halk arasında küçük kırmızı fasulye olarak bilinen ve pazarlarda gördüğümüz adzuki fasülyesi, fasulyeler arasında en az yağ oranına sahip fasülye türüdür. Fasülye aynı zamanda vücutta daha fazla suyu tutucu etkiye sahip ve ödem atıcı özelliğiyle de bilinir.

Brokoli:  Brokoli, zayıflatan sebzeler arasında dikkat çeken ve lifli bir sebze türüdür. C vitamini bakımından oldukça zengin olan brokoli, metabolizma hızlandırıcı kalsiyum minerali bakımından da oldukça şanslıdır. Brokolinin sağlığa faydaları da çok çeşitlidir. Bilhassa karaciğer hastalıklarına  iyi gelmekte ve hazım sıkıntısı olanların imdadına koşmaktadır.

Elma ve Elma Sirkesi: Elma hem tokluk hissi verir hem de içerisinde barındırdığı fenoller sayesinde bağırsakları çalıştırır. Elma sirkesi ise tam anlamıyla zayıflama bombasıdır.

Kiraz meyvesi ve kiraz sapı: Kirazın meyvesi de sapı da zayıflamak için ideal bitkisel maddeler. Kirazın kendisi hafif müshil sökücü etki oluşturur. Keza aynı şekilde kiraz sapı çayı da zayıflatan ve bağırsakları temizleyen etkiye sahip.

Yulaf ezmesi: Tokluk hissi oluşturur. Sütle içildiğinde midede dolgunluk ve şişkinlik duygusu vermektedir. 200 gram yulaf ezmesi veya yulaf lapası vücutta yarım litre su tutulmasını sağlamaktadır.

Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz