İnsülin Direncine iyi Gelen Bitkiler

ADS

İnsülin direncine iyi gelen bitkiler nelerdir ve hangi yiyecekler insülin direncine iyi gelir sorularını cevaplamadan evvel sizlere insülin direnci nedir ve ne gibi zararları yan etkileri vardır bunu açıklamayı uygun bulduk. Zaten insülin direni adını verdiğimiz durumun kan şekeri ile yakından alakalı olduğunu anladıktan sonra insülin direncini yok etmenin en etkili yolunun kan Şekerini düşüren besinler yiyecekler gıdalar ile beslenmek olduğunu anlayacaksınız. O nedenle öncelikle insülin direnci nedir bu açıklamadan sonra sizlere kandaki şekeri düşürücü meyveler sebzeler hangileri bunlara örnekler vereceğiz.

Hayatımızı devam ettirmek için beslenmek ve gıda almak zorundayız. Vücuda enerji veren karbonhidratlar veya bizim anlayacağımız dilde, şeker, bu gıdalar ile sindirim sisteminden kan yoluyla hücrelere ulaşır. Bu gıdaların hücrelerde enerjiye dönüşebilmesi için insülin hormonuna ihtiyaç vardır. Vücudumuz gıdanın geldiğini anlar anlamaz insülin hormonu salgılar. Bunun üzerine hücre kapılarını bu şekere açar ve hücre içerisine kabul edilerek şeker hücreye enerji sağlamak üzere yakılır. Ancak aşırı miktarda karbonhidratlı şekerli yiyecekler yenildiğinde bu şeker hücre kapısına bir anda birikir. Hücreler bu enerji kaynaklarının hepsini bir anda tüketemeyeceği için kandaki şeker oranı yükselir. Bu duruma kan şekerinin yükselmesi adı verilmektedir. Vücudun daha fazla insülin salgılamasına yol açan bu olay neticesinde insülinin bir diğer özelliği olan acıktırıcı etkisi ve iştah açıcı yönü açığa çıkar. Yani ne kadar çok şekerli yiyecekle beslenirsek karnımız da o denli acıkır. İnsülin direnci veya metabolik sendrom adı verilen bu durum anlaşılacağı gibi vücudun sınırlarını zorlayan bir durumdur.

İnsülin Direncine İyi Gelen Bitkiler Nelerdir?

Kısacası kan şekerinin yükselmesi kanda oksidasyona, iştah artışı neticesinde obeziteye, damar tıkanıklıklarına ve şeker hastalığına neden olur. Bu risklere engel olmak ise tamamen bizim elimizde. Kan şekerini düşüren gıdalar ile beslendiğimiz takdirde kısa yoldan insülin direnci yok edilir ve kan şekeri normal seviyesine düşerek bizleri olası sağlık risklerinden uzak tutar. Peki kan şekerini düşüren ve insülin direncine iyi gelen yiyecekler hangileridir?

1.Fındık-Ceviz: Protein ve lif oranı yüksektir. Besleyicidir ve yavaş sindirilir. İnsülin duyarlılığını artırır, şeker hastaları için faydalıdır. Düzenli tüketildiğinde şeker hastalarında endotel fonksiyonu geliştirir. Arter astarlarında ve hücrelerindeki hasara iyi gelir. Kan şekerini düzenler.

2.Tam tahıllı kraker: Lif içerir, sindirimi yavaşlatır. Kan şekerinin istikrarlı olmasını sağlar. Kalp sağlığını saldırganlara karşı korur. Tarçınlı olanlar gerçek bir diyabet dostudur. Tarçın, kan şekerini düşürür.

3.Humus: Baklagiller, humus ve tahin de glisemik indeksi düşük olan ve lif içeren diyabet dostu gıdalardır. Fasulyeyi rahatlıkla yiyebilirsiniz.

4.Balsamik sirke ile Avokado karışımı: balsamik sirke ile tatlandırılan avokado kan şekeri düzeyini düzenler. Yüksek lif ve iyi yağ içerir. Sinir fonksiyonlarına da iyi gelen potasyum ve mineral içerir.

5.Tatlı patates kızartması: Yağda kızartılmış olanı değil elbette. Pişmiş tatlı patates kızartması kan şekeri düzeyi için süper sağlıklı bir besindir. Kan şekerini ve insülin direncini düşürür. Kötü etkileri yumuşatır.

6.Elma ve armut: Gerek elma gerekse armut, oldukça sulu, gevrek, taze ve düşük kalorili meyvelerdir. Her zaman sağlıklı ve lezzetli akıllı seçimlerdendir. Elma ve armut lif içeriği yüksek meyvelerdir. Kan şekerine inanılmaz iyi gelirler. Lif sayesinde kan şekeri yükselmeden düşürülür.

7.Yoğurt: Kalsiyum ve D vitamini içerir. İnsülin direncini yönetir. Kronik yüksek kan şekerinde iyi gelir. Kalsiyumun ince bağırsaktan emilimine engel olarak yeni yağ hücrelerine ve şişmanlamaya engel olur.
8.Patlamış mısır: mikrodalgada hazırlanabilir. Az yağla hazırlanırsa kan şekerini düşürür. Tam tahıllı lif ve antioksidan içerir.

 

Daha Fazla Göster
İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün