Kapari Faydaları ve Zararları Nelerdir?

ADS

Benzersiz, mayhoş aromalı bir çalı meyvesi olan kapari tohumu ülkemizin de dahil olduğu akdeniz havzasında üretimi ve hasadı yapılan bir besin maddesidir. Kapari yetiştiriciliği son yıllarda hem erozyonla mücadele, hem de kırsal kesimdeki insanlar için yeni bir para kazanma yolu olmasından dolayı devlet tarafından da teşvik edilmektedir.  Kapari tohumu, bitkinin çiçek tomurcuklarıdır. bu tomurcuklar salamura yapılarak veya yemeklerde kullanılarak tüketilebilmektedir.  Kapari bitkisi botanikte capparaceae ailesine ait bir bitki olup kaparinin bilimsel adı Capparis spinosa dır. Gebere olarak ta halk arasında bilinen kapari hakkında kısa bir giriş yaptıktan sonra kaparinin sağlığa olan yararları hakkında daha ayrıntılı bilgiler verelim.

Bir Akdeniz bitkisi olan kapari, yaprak döken ve dikenli bir çalı olarak tanımlanabilir. Akdenizin sıcak iklimi kapari yetiştiriciliği için ideal ortam sağlar. bu nedenle Batı ve Güney Anadolu,  Kıbrıs, İtalya, Yunanistan, Kuzey Afrika , Fransanın güney bölgeleri gibi akdeniz ikliminin egemen olduğu yerlede kapari yetişebilmektedir. Kapari hasadı genellikle ekim ayı içerisinde yapılmaktadır.  Kapari hızlı gelişen ve çabuk meyve veren bir bitkidir. Genellikle dikimden 3 yıl sonra meyve hasadına başlanmaktadır.

Kapari tohumu, küçük bir zeytin iriliğinde ve krem rengindedir. Ayrıca beyaz, pembe ve mor, kahverengi kapari türlerine de rastlanmaktadır. Kapari toplandıktan sonra birkaç saat güneşte kurumaya terk edilir ve ardından bir kavanoz içerisinde tuz ve sirke kullanılarak salamura haline getirilir. Kaparinin lezzetinin artması için sirkeye bir miktar zeytin yağı da ilave edilebilir.

Kapari Faydaları ve Sağlığa Yararları

Kapari zayıflamak için tüketilebilecek ideal besinlerden birisidir. Zayıflatan bitkiler arasında son dönemlerde kapari de sayılmaktadır. kaparinin 100 gramında 20 kalori bulunmaktadır. Bu bitki ayrıca antioksidanlar ve vitaminler mineraller bakımından son derece zengindir. Diyet lifleri açısından da bir hayli zengin olan kapari, tok tutan bir yiyecek olarak faydalanılabilecek bir besindir.

Kaparide rutin (veya rutoside) ve quercetin gibi flavonoid adı verilen bitkisel bileşikler  yüksek oranda bulunur. Kapari quarcetin açısından çok zengin bir kaynaktır. (180 mg/100 g) Bu bakımdan yaş çay yaprağından sonra ikinci sırada gelmektedir.  Bu bileşiklerin her ikisi de, güçlü anti-oksidanlardır. Yapılan bilimsel çalışmalarda quercetin enziminin, anti-bakteriyel, anti-kanserojen, analjezik ve anti-inflamatuar özelliklere sahip olduğu ortaya çıkmıştır.

Kapari kılcal damarları güçlendirir ve kılcal damar tıkanıklığına neden olan trombosit kütlelerinin kan damarı çeperinde oluşumunu engeller. Bu bakımdan hemoroid, varis gibi kılcal damar kaynaklı rahatsızlıkların bitkisel yollarla tedavisi için kapari doğal çözüm olarak kullanılabilir.

Kapari tohumunda A vitamini, K vitamini, niasin ve riboflavin gibi vitaminler bolca yer alır. Bu vitaminlerden özellikle Niasin kolesterolle çift yönlü mücadele edebilen bir vitamindir. Niasin, iyi kolesterolü yükseltir ve LDL kötü kolesterolü düşürücü etki oluşturur.

Kalsiyum, demir ve bakır gibi mineraller kaparide bolca bulunmaktadır. Kapari aslında tuz bakımından zengin değildir. Ancak salamura yapılırken genellikle tuz kullanıldığı için ister istemez tuz oranı yüksek çıkmaktadır.

Kaparinin Besin değeri 100 gram başına
(Kaynak: ABD Tarım Bakanlığı Ulusal Besin veri tabanı)

Kaparideki Besinler
Besin Değerleri
Ne kadar bulunduğu: yüzdesi

Enerji
23 Kcal
% 1

Karbonhidratlar
4.89 g
% 4

Protein
2.36 g
% 4

Toplam Yağ
0,86 g
% 3

Kolesterol
0 mg
% 0

Diyet Lifi
3.2 g
% 8

Vitaminler

Folat
23 mcg
% 6

Niasin
0,652 mg
% 4.5

Pantotenik asit
0.027 mg
% 0.5

Piridoksin
0.023 mg
% 2

B 2 vitamini
0,139 mg
% 11

Tiamin
0.018 mg
% 1.5

A vitamini
138 IU
% 4

C vitamini
4.3 mg
% 7

E vitamini
0.88 mg
% 6

K vitamini
24.6 mcg
% 20.5

Elektrolitler

Sodyum
2954 mg
% 197

Potasyum
40 mg
% 1

Mineraller

Kalsiyum
40 mg
% 4

Bakır
0,374 mg
% 42

Demir
1.67 mg
% 21

Magnezyum
33 mg
% 8

Manganez
0.078 mg
% 3

Fosfor
10 mg.
% 1

Selenyum
1.2 mcg
% 2

Çinko
0.32 mg
% 3

Fito-besin

Karoten-ß
83 mcg

Karoten-α
0 mcg

Cryptoxanthin-ß
0 mcg

Lutein-zeaksantin
0 mcg

Kapari Neye İyi Gelir

Kapari  romatizmal ağrılarına bitkisel çözüm olarak bu ağrıları hafifletmek ve rahatlatmak için kullanılabilir.
Ödem ve idrar sökücü olarak kapari gerçekten son derece etkilidir.

Kapari Nasıl Tüketilebilir?

Kapari salatalarda kullanılabileceği gibi balık veya tavuk gibi yemeklerde sos olarak ta kullanılabilmektedir.

 

Daha Fazla Göster
İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün