Kefir yoğurda benzeyen bir süt ürünü olup içerdiği mayalar ve probiyotikler adı verilen faydalı bakteriler sayesinde şifa dağıtmaktadır. Kefirin mayalanmasında zaten bu bu mikroorganizmaların payı büyüktür. Vitamin, mineral ve protein açısından adeta bir depo işlevi gören kefir, içerdiği laktaz enzimi sayesinde laktoz intöleransı nedeniyle süt tüketemeyen kişilerin imdadına koşmaktadır. Şimdi yazımızda kefirin sağlığa faydalarından tutun da, kefir içerisinde yer alan vitaminlere ve hatta evde kefir yapımına kadar kefir hakkında merak ettiğiniz bir çok soruya yanıt vereceğiz.

Kefir Nasıl Yapılır?

Kefir yapmak için herhangi bir süt hayvanının sütünü temin etmek yeterlidir. İnek, Koyun, Keçi Deve sütlerinin hepsinden kefir mayalana bilmektedir. Mayalanma esnasında karnabahar bitkisine benzer, beyaz parçacıklar halini almaktadır. Bu sarımtırak parçalara kefir taneleri adı verilmektedir. Söz konusu taneler, fındık büyüklüğünde olup mayalanma esnasında kazein bakımından da zenginleşmektedir. Bazen kefir tanesi avuç içini dolduracak büyüklüğe de erişebilir. Bu kefir taneleri tüketileceği zaman sütün içine atılarak yenir. Kefir sağlığa yararları bakımından yoğurt ile kıyaslanır. Her ne kadar iki besin de sütten imal edilse de gerek içerdiği probiyotikler, gerekse yapısı birbirinden bir hayli farklıdır.

Kefir mayası nasıl elde edilir

Kefir mayası, hazır kültür olarak fermentasyon amacıyla satılmaktadır. Yani evde kefir yapabilmek için bir yerden hazır kefir mayası bulmak zorundayız.

Kefirin Besin Değeri

Sağlığa faydalı bakteri ve mayalara ilaveten, kefir bol miktarda mineral, vitamin, esansiyel amino asitler ihtiva ederler. Bu saydığımız besin maddelerinin hepsi yaşamsal açıdan vücudun büyük ihtiyacı olan maddelerdir. Vücudun kendini onarması, yani rejenerasyonu için bu bakımdan kefir çok yararlıdır. Kefirin yoğun olarak tüketildiği kafkasyada ortalama yaşam süresinin 90 lı yaşları geçmesinin temelinde kefirin ve yoğurdun faydalarını aramak gerekmektedir. Kefir aynı zamanda mineral deposudur. Bedensel faaliyetlerin düzenli bir biçimde sürdürülmesinde büyük önemi olan, kalsiyum, magnezyum, potasyum gibi elementler kefirde bol miktrda bulunur. Kefir aynı zamanda sinir sisteminin dostudur ve bunamaya doğal çözümler sunar. Felçli ve sinir sistemi hasarlı kişilerin bolca kefir tüketmelerini öneriyoruz. Kefirin aynı zamanda depresyonu geçiren ve depresyona yakalanmayı önleyen faydaları da vardır. Diğer yandan kefirde bulunan fosfor, vücutta en yaygın 2. mineral olup karbonhidratların, yağların ve proteinlerin vücut tarafından kullanımında, enerji hücrelerinin enerji üretmesinde, hücre çoğalmasında önemli rolleri mevcuttur.

Kefirde Bulunan Vitaminler ve Besinler

Kefir,B1, B12, ve K vitaminleri bakımından son derece zengindir. Diğer yandan kefiri mükemmel bir biotin deposudur. Biotin, bir çeşit B vitamini türeci olup folik asit, pantotenik asit ve B 12 gibi diğer B vitamini türlerinin vücut tarafından daha kolay emilimine yardımcı olmaktadır. B vitaminlerinin vücudun yaşamsal faaliyetlerini düzgün sürdürebilmesi için olmazsa olmaz önemi mevcuttur. B vitamini ayrıca böbreklerin, karaciğerin, beynin, kalbin, ve sinir sisteminin düzgün çalışmasını da sağlar, yaşamı uzatır. Metabolizmayı da hızlandırır.

Kefirin Faydaları Nelerdir?

Kolay sindirilebilen bir yiyecek olan kefir, bağırsakları temizler, bağırsaklardaki bakteri dengesini sağlar, vücudun gereksinimi olan vitamin, mineral ve aminoasitlerin sindirim sisteminde daha kolay emilmesine yardımcı olur. Diğer yandan kefir zaten kendisi de vitamin ve mineral kaynağıdır. Bağışıklık sistemi zayıflığı riski olan kişilerin kefir tüketmesi gerekmektedir. Ayrıca AIDS kronik yorgunluk, çocuklarda hiperaktivite, uyku bozuklukları, herpes, kanser gibi bir çok hastalığa karşı vücudun direncini artırıcı etkilere sahiptir. Teskin edici etkisi nedeniyle stresli ortamlarda çalışan kişilerin akşamları muhakkak tüketmesinde fayda olan bir yiyecektir kefir.

Kefirin düzenli kullanımı, mide bağırsak rahatsızlıklarının da doğal tedavisi anlamına gelmektedir. Bağırsak hareketlerini teşvik eden kefir, aynı zamanda vücuttan toksin atıcı ve sindirim sisteminde biriken toksinleri arıtıcı etkiye sahiptir. Uzun ömür sürmek isteyen kişilerin kefirle tanışmalarını uzmanlar önermektedir. Kefir aynı zamanda dengeli beslenme amacıyla tüketilmesi gereken bir besindir. İştah kesici ve metabolizma hızlandırıcı faydaları ile kilo vermek isteyen kişilerin diyet programlarında yer vermesinde yarar görülen bir yiyecektir. Kefirin başlıca faydaları aşağıda listelenmiştir:

• Kefir bağırsakları düzenler, hem kabızlığa ve hem de ishale iyi gelen tek içecek Kefirdir.

• Kefir beyine enerji verir ve zihinsel gelişimi sağlar

• Kanseri önleyici, kanser hücrelerine karşı koruyucu ve kanseri geciktirici etkisi vardır

• Kefir yüksek tansiyona doğal çözümdür.

• Kefir kolesterolü düşürür

• Kefir damar sertliğini giderir

• Kefir kemik erimesini önler

• Kefir bronşit ve astım nöbetlerini azaltır

• Kansızlığı ve kan bozukluğunu giderir

• Kefir mikrobik enfeksiyonlara karşı direnci arttırır

• Egzama ve alerjilerde faydalıdır

• İdrar yolu iltihaplarını tedavi eder

• İdrarı sulandırır

• Karaciğer bozukluğunu tedavi eder

• Kefir mide ve bağırsak salgılarını arttırıp hazmı kolaylaştırır

• Kefir bağırsak hareketlerini hızlandırır

• Kefir mide ve bağırsak rahatsızlıklarına iyi gelir

Kefir Nasıl Tüketilir ve Yenilir

Kefir tek başına yenilebileceği gibi, zeytinyağı veya keten tohumu yağı ile birlikte de tüketilebilir. Böylece antioksidan etkisi daha da artacaktır.

Kefir mayası nasıl saklanır

Kefir mayası kuru durumda buzdolabında 4 derecede saklanır.

Kefir tanelerini nereden bulabilirim?

kefir piyasada satılan ve temin edilebilen bir besindir. Gittigidiyor, sahibinden.com gibi e-ticaret platformlarında çok sayıda kefir tanesi satıcısı bulunmaktadır.

Evde kefir yapımı

Evde kefir yaparken cam kavanoz kullanmaya dikkat edin. Buzdolabından çıkardığınız kefir mayasını süzgeçten geçirip yıkadıktan sonra, daha önce kaynattığınız ve 25 C ye kadar soğuttuğunuz süte ilave edin. Cam kavanozun ağzı çok sıkı olmayacak şekilde kapatılır ve güneş almayan serin bir yerde örneğin mutfak dolabının içinde yazın 8-10 saat arası kışın ise 12 saat kadar bekletilir. Bekleme süresi dolunca başka bir kavanozun ağzına süzgeç konarak kefir süzülür. Süzülen kefir buzdolabına konur.Süzgeçte kalan kefir mayaları ise bir kaseye konarak üzerine su doldurulur ve buzdolabında saklanır.

 

Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz