Kırmızı Turpun Faydaları Nelerdir?

ADS

Kırmızı Turp geleneksel soframızın vazgeçilmez yiyeceklerinden bir tanesidir. Kırmızı turpun lezzetinin yanında sağlığa olan yararları ile de oldukça önemli bir besin maddesi olduğunu hatırlatmak için bu yazıyı sizlerle paylaşmak istedim. Kırmızı turp özellikle antioksidanlar bakımından son derece zengin bir sebze olması ve C vitamini açısından turunçgiller ile yarışabilecek kadar zengin olması ve tam anlamıyla bir kalsiyum deposu olması nedeniyle mutfağımızdan eksik etmememiz gereken bir besindir. Şimdi kırmızı turpun faydaları ve nelere iyi geldiği hakkında sizlere daha ayrıntılı bilgiler veren makalemizi hep birlikte okuyalım.

Evet yanlış duymadınız arkadaşlar, turpta yer alan C vitamini özellikle kış aylarında soğuk algınlığına karşı bağışıklık sistemini güçlendirmek isteyen kişiler için iyi bir doğal tedavi seçeneği sunuyor. Kırmızı turp ayrıca mineral maddeler açısından da son derece zengindir. Kalsiyum, potasyum, çinko, demir ve molibden gibi iz mineraller açısından da diğer yiyecekler ile mukayese edilemeyecek kadar verimli ve faydalı bir yiyecektir. Kırmızı turpun önemli bir diğer özelliği ise antioksidan maddelerce zengin olmasıdır. Özellikle karaciğer ve safra yetmezliği çeken kişilerin kırmızı turpu bolca tüketilmesi gerekmektedir. Potasyumun kalbin düzenli atmasını sağlamasındaki büyük önemi nedeniyle kalp sağlığını korumak için salataya karıştırılarak, elma sirkesi ve turp birlikte tüketilmelidir.

Zayıflamak için de kırmızı turp gerçekten çok etkilidir. Çünkü turp, diyet lifleri açısından da mümbit bir sebzedir. İdrar söktürücü ve ödem atıcı yiyecekler arasında yine turp sıkça kullanılması gereken bir sebzedir. Ayıca bir çok kanser türünün de oluşumuna mani olan kırmızı turp, kanserin gelişimini önleyici glukosinat bileşikleri gibi önemli bitkisel şifa kaynaklarını da taşımaktadır. Safra salgısı düzensizlikleri olanların kırmızı turp kullanması gerekmektedir.

Kan şekeri düzensizlikleri için kırmızı turp birebir şifa sunar. Bu bakımdan şeker hastalarının tüketmesi gereken yiyecekler arasındadır.

Saç, tırnak ve diş sağlığı için yine turp tüketilmesi gerekmekte. Özellikle diş eti çekilmesi ve kanaması sorunu olanlar ile diş çürüklerine karşı kırmızı turpun önleyici ve tedavi edici etkisi vardır.

  • Kırmızı turp, iştahı açıcı besinler arasındadır.
  • Ashabiyete ve sinirliliğe karşı yatıştırıcı bir yiyecektir.
  • Solunum yetmezliği ve akciğer rahatsızlıkları için de kırmızı turp tüketilmesini uzmanlar öneriyorlar.
  • Soğuk algınlığına burun akıntısına, nezleye ve gribe karşı etkilidir.
  • Kırmızı turp, folat adı verilen ve vücudumuzun temel yapıtaşları olan DNA’nın yapılanmasında önemli bir onarıcı etkisi olan maddeyi de bolca içerir.
  • Böbrek taşlarından muzdarip olanlar ile hazımsızlık ve fazla kilo sorunu çekenlere de kırmızı turp tüketilmesi tavsiye edilmektedir.

Kırmızı Turpun Zararları ve Yan Etkileri Nelerdir?

Kırmızı turp tüketmenin bu derece faydası olmasına rağmen bazı rahatsızlıkları olanların dikkat etmesi gerekiyor. Özellikle böbrek taşı (oksalat) sorunu olanlar, böbrek taşlarını dökmekte olanlar, ishal ve gaz sorunu olanlar,  gastrit, ülser ve  irritabl  bağırsak sendromu gibi gastrik şikayetleri olan kişilerin iyileşene kadar mümkünse turp tüketmemesi gerekiyor.

 

Daha Fazla Göster
İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün