Kişisel Blog Nedir ? Ne İşe Yarar ?

Kişisel blog bir hobi gibi boş vaktinizde aklınızdan geçen düşüncelerinizi, bir konu hakkındaki fikirlerinizi ya da tavsiye ettiğiniz kitapları,filmleri paylaştığınız bir platformdur.İlk olarak kişisel bloglar blogger ve wordpress alt yapısını kullanarak başlamış olsa da sonra yerini zamanla .com.tr olan şahıs alanlarına bırakmaya başlamıştır.Ancak halen daha baktığım da kadınlar daha çok bloggerı kullanmayı tercih ediyor.Kişisel blog domanini kullanarak google da yer alan rakiplerimin çoğu erkek ve bende aralarından sıyrılıp iyi bir konuma gelmek için adım adım ilerliyorum.

2012 yılında bloggerların daha popüler olduğu dönemde ilk kişisel bloguma bende hepfarkliolmakisterdim.blogspot.com alan adıyla adım atmıştım.O zamanlar lise de bilgisayar programcılığı okuyordum ve bir arkadaşımın tavsiyesiyle içimden geçenleri yazma fikri hoşuma gitmişti.Ondan sonra kendimi web dünyasından alıkoyamadım ki bana harikulade tavsiyesi için buradan tekrar teşekkürlerimi iletiyorum.Eğer onunla bir blog kurmaya başlamasaydım sanırım bu kadar ilerleme kat edemezdim :).

Kişisel blogun en güzel yanı istediğiniz zaman herhangi bir konu da istediğiniz düşünceyi özgürce dile getirebilmektir çünkü orası tamamen size aittir ve yazılarınıza kimse karışamaz.Ayrıca kişisel blogu bir vlog gibi de düşünebiliriz.Mesela hayatınızı anlatan bir zaman tüneli gibi oluyor bazen duygularınızı kelimelere dökebiliyorsunuz ya da gitar öğrenmeye başladıysanız bunun hakkında bir şeyler karalarken kendinizi bulabilirsiniz.Bir gün sizi gelecekten geçmişe doğru bir yolculuğa çıkarabilir ve burada kaptan sizsiniz 🙂 .Tabi bu konu da en iyi örnek instagram olabilir o da bir kişisel blog gibi aslında zaman tüneli görevi görüyor.

Genel Blog Mu Kişisel Blog Mu Kurmalıyım ?

  • Kişisel blog da tek bir yazar yeterli gelirken genel bloglar bir çok konuda paylaşımlar yaptığı için çok yazar gerekir.
  • Genel bloglar da hit getirecek konular söz edilirken ,kişisel blog da daha çok yazar o anki ruh haline göre istediği konuyu kaleme alır.
  • Kişisel blogun hit alması zordur çünkü her konu da yazmanız da uygun olmaz çünkü sizi belirli konularda takip eden bir izleyici kitleniz olabilir.Mesela bir ekonomi haberi paylaşamazsınız.
  • Kişisel blog deyince birde sadece yaşamanızdan öyküler anlatmak aklınıza gelmesin.Böyle olursa insanlar neden sizi okusun ki ? Bir düşünün…
  • Her gün düzenli içerik girmek gerekmez ancak bunu yaparsanız daha hızlı hit almaya başlarsınız. (Tavsiye edilir)

Kişisel Blog açmaya artık karar verdiyseniz google da siteniz 3-5 yıl ilerleme kat etmeden iyi bir yerlere geleceğinizi söyleyemem bu yüzden bir süre sonra sıkılıp bırakabilirsiniz ancak unutmayın ki bazı şeyler zamanla güzelleşir.Bana kalırsa siz bırakmadan devam edin.İnsanların sizi fark etmesi zaman alacak ancak daha sonra belirli bir kitle oluşturup 1k üstü hit yakalayınca ve insanlar da yorumlarda yağınca bu mutluluğu hissetmeye değer …

Tabi bir yandan Türkiye de insanlar okumaktan ziyade izlemeyi tercih ediyor.Okumayı pek seven bir millet değiliz ki okuma alışkanlığımız da çok düşük seviyeler de seyrediyor.Buna bende dahilim… Bir türlü kitap okuma alışkanlığı kendime kazandıramıyorum.Ancak bir konu da araştırma yaptığım da okumayı ihmal edenlerden de değilim.Neyse , bu yüzden akıcı,kaliteli makaleler ortaya koymaya çalışın.

Kişisel Blog Para Kazandırır Mı ?

Evet, herkesin en çok merak ettiği kişisel blog ile para kazanmak sorusuyla yeniden karşınızdayım :). Öncelikle dediğim gibi bu işi severek yapacaksanız ve parayı arka plana bırakıp insanlar için bir şeyler karalamayı seviyorsanız başlayın yoksa yolculuğunuz kısa sürebilir.Kişisel blog ile ilerleme kat etmek gerçekten zor bir süreç oluyor.Genel bir blog kurup adıyla da dikkat çekebilirken, insanların sizin isminizden oluşan bir blogu takip etmesi pek olası değildir.Kişisel Blog ile para kazanabilirsiniz ancak gerçekten emek ve çaba sarf etmelisiniz.

Bu konuyu daha detaylı anlattığım yazıma sizleri davet ediyorum:

|Kişisel Blog İle Para Kazanma Yolları

Önerilen makaleler

3 Yorum

  1. Kişisel blog herkes tarafından açılıp, herkese hitap edebilecek özellik içerir. Herkese başarılar.

  2. Bu tür blog yazılarını okumak çok hoşuma gidiyor, teşekkürler elinize sağlık.

  3. Bir yandan YouTube, Twitch, Netflix gibi izlenmeye yönelik platformlar gün geçtikçe güç kazanırken, insanlar sosyal medyada daha da saplantılı bir şekilde vakit geçirmeye başlayıp uzun uzun yazıları okunmaya üşenmiş bir duruma gelmişken kişisel blog nedir?

    Sevgidir, emektir. Şunun şurasında bir avuç kaldık sonuçta. Umarım hak ettiği yere gelir blog işi de bir gün.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir