Kilo vermenin hiç bir zaman kolay bir yol veya yöntem olduğu iddia edilemez. Ancak bazı kişilerin dikkat ettikleri ufak bazı ayrıntılar ve zayıflama ipuçları sayesinde diğer insanlara nazaran çok daha hızlı kilo verebildiği de bilinen bir gerçektir. Peki kolay yoldan kilo verebilmek için ne yapmak gerekiyor. Sizlerin işine yarayabileceğini umduğumuz 5 adet zayıflama yolu ve kilo verme ipucu ile zayıflama çabalarınızın kolay ve hızlı olmasını sağlayabilirsiniz.

1. İpucu: İştah ve Kilo Kontrolü

İştahınız sizin en büyük düşmanınızdır. İstediğiniz kadar yiyin, ertesi gün kalktığınızda kendinizi yine aç hissedecek ve yemeye devam edeceksiniz. Sonuç ne mi olacak, elbette fazla kilolar, bölgesel yağlanma ve neticesinde obezite riski… Bir kadının bedeninin günlük kalori ihtiyacı 1800 kalori civarıdır. Erkeklerde ise bu miktar 500 kalori daha fazladır. Neticede bu kalori ihtiyacından fazlasını alırsak  kaçınılmaz olarak kilo alırız. İhtiyacımızdan fazlasını yememek için yapmamız gereken iki şey var. Birincisi yediğimiz yiyeceklerin ve yemeklerin ne kadar kalori değeri olduğunu tespit etmek. İkincisi ise kalorisi düşük yiyecekleri ve içecekleri tespit etmek.

2. Yağlı yiyecekler kilo aldırır.

Vücuttaki yağ dokusunun bir kg lık ağırlığı  9000 kcal barındırmaktadır.  Diğer bir ifadeyle bir haftada 1 kilo yağ eritmek için 9000 kalori harcamak lazımdır. Kilo vermenin bu denli zor olduğunu belki de bilmiyordunuz. Ama yağlı yiyecekler yiyerek zayıflama diyetlerini baltalamak çok kolaydır. Ayrıca yağlar, proteinlere ve karbonhidratlara nazaran sindirilerek kana karışması daha kolay olan bir besin grubudur.

3. İpucu: Zayıflama Hareketleri Yapmak

Zayıflama diyetlerinin vazgeçilmez partneri zayıflama hareketleri adını verdiğimiz kilo verdiren egzersizlerdir. Diyet süresince vücudun açlık tehlikesi hissettiğini ve bu nedenle vücudun enerji yedeklerini daha tasarruflu kullanarak metabolizma hızını azalttığını biliyoruz. Azalan metabolizma hızı nedeniyle vücudun kilo verme süreci sekteye uğrar. Bu tür diyetlere ketojenik diyetler adı verilmektedir. Diyet boyunca çok yoğun olmasa da vücudun metabolizma hızını yükseltmeye yarayacak kadar spor egzersizleri yapmanız durumunda diyetin ilerleyen günlerinde ortaya çıkan kilo verme zorluğu riski ortadan kalkacaktır.

4. Adım: Sabır ve Sebat Etmek, Zayıflamayı Zamana Yaymak

İnsanoğlu hep birşeylerin hemen olmasını ister. Zayıflamak için de bu durum geçerlidir. Oysa kilo verme, zamana ne kadar fazla yayılırsa o denli başarılı olur. Zamana yaymanın altın kuralı ise sabırlı olmak ve iradenizi koruyarak sebatkar olmaktır. Zayıflama bir heves değil bir amaç olmalıdır. Olaya böyle bakarsanız günübirlik ruh hali değişimleri ve moral bozukluklarına karşı iradenizi korursunuz. Zamanla zayıflama çabalarınızın karşılığını aldıkça kendinize olan güveniniz ve inancınız da artacaktır.

Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz