Kombu Çayının Faydaları ve Yapılışı

ADS

Kombu Çayı, şifalı etkilere ve faydalara sahip olan, mayalanmış yani fermente edilmiş bir çay çeşididir. Normal çaylardan farkı ise kombu mantarı adı verilen ve çaya aşağıda anlattığımız özel bir takım yöntemlerle atılarak 10 gün kadar bekletildiğinde kombu çayını elde etmemize yarayan bir tür maya mantarı ile yapılabiliyor olmasıdır.

Kombu mantarındaki koloni teşkil eden mikroorganizmaların yaşayabilmesi için kombu çayına şeker ve siyah-yeşil çay ilave edilmektedir. Kombu Mantarı, yuvarlak görünümlü ve üstü hafif yapışkan özelliği olan bir jelatinimsi yapıya sahiptir. Bu mantar, kombu çayı yapımı için gerekli olup kombu mantarı olmadan kombu çayı üretilmesi imkansızdır.

Kombu Çayı Fiyatı Ne Kadar?

Özellikle yabancı siteler incelendiğinde çok değişik kombu çayı fiyatları çıkıyor. 16 poşetlik kombu çayı 3 dolara da satılıyor 30 dolara da. Ancak sizler kombu çayını kullanmak için para ödemek zorunda değilsiniz. Kombu mayasını temin ettiğiniz takdirde evde kombu çayı yapımı da çok basit. Bu arada kombu mantarı mayası nerede bulunur sorusunun yanıtını bilenler var ise yorum yoluyla bizlere bildirirlerse sevinirim.

Kombu Çayı Faydaları Nelerdir?

Kombu çayı içmek günümüzde milyonlarca kişinin sağlıklı yaşam amacıyla yaptığı bir beslenme eylemi olup, vücuttan toksinleri uzaklaştırıcı detoks etkili çayı ile bağışıklık sisteminizi güçlendirecek ve binlerce yıldır dağıttığı bitkisel şifadan sizler de faydalanacaksınız.

Kombu Çayının Zararları Nelerdir?

Kombu çayının bilinen sağlığa hiç bir yan etkisi ve zararı bulunmamaktadır. Kombu çayının uzak doğuda kullanımı o kadar eskilere dayanır ki ne zamandan beri insan hayatında yer ettiği bile bilinmemektedir. Kombu çayı sadece detoks etkisi nedeniyle değil, sağlığa bütüncül bir biçimde verdiği faydalar nedeniyle tüketilmektedir. Kombu çayı, kendisinin tedavi edici özelliğini bilimsel olarak ta ispatlamış olup günümüzde artık market raflarında da yer edinmeye başlamıştır.

çayı içerisinde faydalı bakteriler ve mantarlardan oluşan bir tür maya özü ile bu şifaları dağıtmaktadır. Aynen elma sirkesi gibi kombu çayı da mayalanmanın etkisi ile normalde hiç bir besinde bulunmayan bazı enzimler ve amino asitler ortaya çıkarmaktadır. Bu bitkisel asitler ise insanlara uzun yaşam, sağlık ve şifa dağıtmaktadırlar.

Tadı da elma sirkesini veya kaliteli üzüm şarabını andıran kombu çayı, mayalanma işlemi sırasındaki fermantasyon süresine bağlı olarak tat ve lezzet almakta ve çay olarak kullanılabilmektedir. Günümüzde dünya çapında en az 10 milyon Kombu Çayı üreticisi olduğu tahmin ediliyor.

Kombu Çayını üretenler genellikle kendi kişisel ihtiyaçlarını karşılayacak kadar evde doğal yollarla üretim yapıyorlar. Bu nedenle bulunması zor bir ürün olan doğal kombu çayını doktorlar, sağlık danışmanları ve bitkisel tıp uzmanları şiddetle tavsiye ediyorlar.

Evde kombu Çayı Yapımı İçin Gerekli Malzemeler
– 3 litre kadar doğal memba suyu
– Yeteri Kadar Mayası Kültürü
– 300 gram (4 çay bardağı) beyaz toz şeker
– 3 tatlı Kaşığı (veya 10 poşet) siyah çay ya da yeşilçay

Kombu Çayı Nasıl Yapılır?

3 litre memba suyu (pet su) kaynatılırken içerisine 4 çay bardağı toz şeker eklenerek 4*6 dakika kadar süre daha kaynamaya bırakılır. Daha sonra kaynama sona erdirilerek ocak kapatılır. Yeşil çay ve siyah çayın hepsi suya dökülür ve demlenmeye bırakılır.

15 dakika kadar bekletildikten sonra attığımız çayları süzerek veya poşet çay kullandıysak kaşık ile alarak çayı soğuması için bekletiyoruz. Ilık su ile yıkanan kombo çayı mayası oda sıcaklığındaki çayın üzerine bırakılır ve ağzı hava alacak bir bez ya da peçete ile kapatılır ve ağzına lastik geçirilir.

Burada kaynatma işlemi ve diğer işlemlerde kullanacağımız tüm kap kaçak metal ve steril olmalıdır. Tahta kaşıklar kullanılırsa maya kültürünün üremesine engel olacak değişik mikroorganizmalar da çaya bulaşabilmektedir. Mayalanma için cam kavanoz kullanılmasını öneriyoruz.

Mayalanma işlemi tıpkı elma sirkesi gibi ışık görmeyen loş bir ortamda gerçekleşmeli ve ortam sıcaklığı 20 derece civarı olmalıdır.

Kombu çayı mayası 4.gün sonunda şıra, 7.gün sonunda şampanya, 10.gün sonunda sirke tadına gelir.En mayalı hali en yararlı halidir.

Kombu Çayının İçerisinde Ne Var?

Kombu Çayı içerisinde sağlığa inanılmaz faydaları olan asetik asit gibi önemli ve faydalı organik asitler, bitkisel enzimler, amino asitler ve polifenoller adı verilen mucizevi faydaları olan bitkisel bileşikler yer almaktadır.

kombu çayında alkolün ham maddesi olan etil alkol bileşiği bulunmasına rağmen buradan kesinlikle kombu çayı alkollü bir içecektir sonucu çıkmamalı.

Eti alkol sirkelerin hepsinde bulunan bir bileşiktir ve kombu çayı alkolsüz içecek olarak kabul edilmektedir. Ancak uzak doğu da fermantasyon sırasında fazla miktarda maya ve şeker eklenmesi ile kombu çayını alkollü biçimde de üretilebiliyor.

Daha Fazla Göster
İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün