Montignac Diyeti Nasıl Yapılır?

ADS

Montignac diyeti ( Montignac Dieti )  1990 lı yılların en meşhur zayıflama diyetlerinden birisidir. Fransız beslenme ve ilaç uzmanı Michel Montignac tarafından formülize edilen montignac diyeti, Michel Montignac gençliğinde muzdarip olduğu fazla kilolar ve şişmanlık nedeniyle kendisi tarafından özel olarak hazırlanmış bir diyet türüdür. Kendisini bu diyet reçetesi ile zayıflatmayı başaran Michel Montignac, bu hızlı zayıflatan diyet listesinin başka insanlara da faydalı olmasını istemiş ve diyeti daha da geliştirmiştir. Diğer diyetlere nazaran oldukça düşük sağlık riskleri bulunan bu diyet, kalp hastaları ve şeker hastaları için ideal bir diyet listesi sunmaktadır. Şok diyetler gibi bırakıldıktan sonra verilen kiloların tekrar alınması Montignac Diyeti’nde mümkün değildir. Glisemik Indeks diyetinin değişik bir uygulanış biçimi olan Montignac Diyeti, karbonhidratlar bakımından zengin gıdaları 2 ana sınıflandırmaya tutmaktadır. Yenildikten sonra kan şekerini yükselten glisemik indeksi yüksek besinler, bu diyette kötü gıdalar olarak tabir edilmektedir. Michel Montignac, bu hızlı zayıflatan diyet listesinin başka insanlara da faydalı olmasını istemiş ve diyeti daha da geliştirmiştir.

Neden Montignac Diyeti?

Diğer diyetlere nazaran oldukça düşük sağlık riskleri bulunan bu diyet, kalp hastaları ve şeker hastaları için ideal bir diyet listesi sunmaktadır. Şok diyetler gibi bırakıldıktan sonra verilen kiloların tekrar alınması Montignac Diyeti’nde mümkün değildir. Glisemik Indeks diyetinin değişik bir uygulanış biçimi olan Montignac Diyeti, karbonhidratlar bakımından zengin gıdaları 2 ana sınıflandırmaya tutmaktadır. Yenildikten sonra kan şekerini yükselten glisemik indeksi yüksek besinler, bu diyette kötü gıdalar olarak tabir edilmektedir. Tüketildikten sonra kan şekerini yükseltmeyen düşük glisemik indeks e sahip gıdalar ise Montignac Diyeti’nde iyi gıdalar olarak adlandırılırlar. Ancak bu durumun istisnası olan havuç gibi besinler, yüksek glisemik indekse sahip olmalarına rağmen kan şekerini yükseltmezler.

Kötü karbonhidratlar, tatlılar, şekerlemeler, patates, pirinç ve beyaz ekmek gibi besinlerdir. Bu besinler diyetin ilk fazında asla yağlarla birlikte tüketilmemelidir. Motignac’ın diyet teorisine göre kötü karbonhidratlar ile birlikte alınan yağlar, glisemik indeks ve kan şekeri yükseldiği için doğrudan yağ olarak fazla kilolar biçiminde vücudumuza depolanırlar. Bu nedenle yağlı besinler ile birlikte fransızların ^al dente^adını verdikleri bir tür pasta, beyaz spagetti, esmer pirinç, ve çavdar ekmeği, kepekli ekmek gibi gıdalar tüketilmelidir. Diyet lifleri bakımından zengin meyve ve sebzeler de yağlarla birlikte tüketildiklerinde kilo aldırmazlar. ilk montignac diyeti kelimesini duyduğumda bu diyetin gerçekten bir diyet olup olmadığını bile karar verememiştim. Ancak gerek montignac diyeti kadınlar kulübü yorumlarını okuyunca gerekse çevremde iyi montignac diyeti uygulayıcılarına rastlayınca bu diyetin ne kadar etkili olduğuna gözümle şahit oldum.

Montignac Diyetinin metodu

Vücudumuzun kilo almasında yağ tüketiminin etkisi büyüktür. Tüketilen yağlı besinlerin miktarı kadar yağın niteliği de zayıflama ve kilo alma arasındaki ince çizgiyi oluşturan bir etkendir. Özellikle Doymamış yağ asitleri, Omega 3 yağ asitleri ve mono doymamış yağ asitleri ( zeytinyağı gibi) tercih edilmesi gereken yağ türleridir. Doymuş yağlar (hayvansal yağlar, tereyağı, margarin vb. ) Montignac Diyeti süresince kesinlikle tüketilmesi yasak olan yiyeceklerdir.
Montignac Diyet yöntemi 2 ana aşamaya ve faza ayrılmaktadır.
I. Aşama: Montignac Diyeti ilk aşamasına zayıflama fazı adı verilmektedir. Bu aşamada glisemik indeks oranı 35 ve altındaki karbonhidratlı besinlerin tüketilmesi önerilir. Kişinin vücut ağırlığının her bir gramı için ise 1.3 – 1.5 gram günlük protein tüketimi bu aşamada gerekmektedir. Bilhassa sebzeleri ve balık eti faz I için biçilmiş kaftan niteliğindeki besinlerdir. Ancak düşük glisemik indekse sahip besinlerle beslenecek olan kişilerin böbrek rahatsızlıklarının olmaması gerekir.
II. Aşama Montignac Diyeti’ nin bu aşaması dinlenme ve korunma aşamasıdır. II. fazda yüksek glisemik indekse sahip gıdaların tüketimini, düşük kalorili karbonhidratlarla yapmayı öğrenerek bundan sonraki yaşamımızı kilo kontrolü ve zayıflama üzerine kuruyoruz.
Montignac Diyeti, aslında akdeniz usulü beslenme alışkanlığının bir yansımasıdır. Bitkisel doymamış yağların kullanımı teşvik edilmekte, öğün atlanmaması sıkı sıkıya tembihlenmektedir. Kısaca özetlemek gerekirse:

Montignac Diyetinin incelikleri

Montignac Diyetinde düşük glisemik indekse sahip gıdalar bolca tüketilmeli, ancak şeker ve patates, işlenmiş un mamülleri nden uzak durulmalıdır.
Montignac Diyeti boyunca Yemeklerde yağ ve karbonhidrat alımı dengeye oturtulmalıdır. Bir öğün içerisinde hem yap hem de karbonhidrat tüketilmemelidir. Şayet önce karbonhidratça zengin gıda tüketmişseniz en az 3 saat bekleyerek yağlı gıdalar almalısınız.Ya da tam tersi.
Montignac Diyetinde Alkolden uzak durulmalı ancak bir küçük bardak şarap içilmesine izin verilmiştir.
Öğün aralarında bolca su tüketilmelidir
Diyet liflerince zengin gıdalardan azami derecede faydalanılmalıdır.
Kafein ve kafeinli içecekler tüketilmemelidir.
Günlük 3 ana öğün ve 2 ara öğünde beslenilmelidir. Gece atıştırmaları kesinlikle yasaktır.
Böğürtlen ve çilek gibi glisemik indeksi yüksek meyve türleri haricinde diğer meyveler bolca tüketilmelidir.
Yemeklerde zeytin yağı gibi sağlığa yararlı yağlar tercih edilmelidir
Hareketli bir yaşam sürdürülmelidir.

Montignac Diyetinin Temel İlkeleri

Montignac ın diyet kitabı iki ciltten oluşur. İlkinde nasıl kilo verileceği, ikincisinde ise verilen kiloların nasıl korunacağı anlatılmaktadır.İlk fazda pankreasın aşırı oranda insülin salgılaması engellenmekte ve detoks sağlanmaktadır. İlk aşama en az 2 ay sürmelidir. İkinci ciltteki diyet önerileri ise zayıflama ve kilo vermenin ardından kilo kontolü amaçlıdır.
Montignac diyeti düşük Glisemik indeksli besinlerle beslenmeyi tavsiye eder.
Montignac diyeti, asla düşük kalori ile diyet yapmayı tavsiye etmez.
Aç kalarak zayıflamanın metabolizmayı bozduğu görüşündedir.
İyi yağlar ile diyet fiberleri ile beslenmeyi önerir.
Fransızların düşkün olduğu peynir ve çikolata türü gıdaları tüketmeye izin verir. Çikolata diyeti veya Çikolata sevenlerin diyeti olarak tanımlayabiliriz.

Montignac Diyetinin Faydaları nelerdir?

Hastalıkları önleyici özelliği vardır. Çünkü sağlıklı beslenmeyi teşvik eder.
Kalp dostu ve diyabete iyi gelen bir diyettir.
Uzun süreli bir diyet olduğu için can sıkıcı ve can yakıcı değildir. Yavaş bir zayıflama ile kalıcı kilo kaybı sağlar.
Diyeti uygulayanları sıkmadan zayıflama sağlar. Esnek bir diyet menüsü olduğu için tek tip beslenme gibi bir sorunu yoktur.
Diyet lifleri açısından zengin bir menü ile sağlıklı zayıflamaya yardımcı olur.

Montignac diyeti fransa da çok meşhur bir diyettir. jerar depardioi Mitterand, Sarkozy’in eşi Carla Bruni gibi bir çok ünlü şahsiyet zayıflamanın yolunu Montignac Diyeti’nde bulmuştur.

Daha Fazla Göster
İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün