Reklamlardan ve Televizyon programlarından zaten oldukça yakından tanıdığımız saygıdeğer hocamız ve beslenme alanında ülkemideki önder isimlerden birisi olan Prof. Dr. Osman Müftüoğlu Mersin ilinin Anamur ilçesinde 1955 yıılında dünyaya geldi. Lise eğitimini 1972 yılında Anamur Lise’sinde tamamladı.

Lise eğitiminin bitmesi ile birlikte Osman Müftüoğlu Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesini tamamladı ve 1984 yılında iç hastalıkları uzmanı olarak hastanelerde görev almaya başladı. Osman Müftüoğlu tıp alanında kendini geliştirerek metabolizma hastalıkları klinik şefi oldu.

Osman Müftüoğlu‘nun 7 günde 3 kilo verdiren diyeti bulunmaktadır. Öncelikle bu diyeti sizlere açıklayarak diyetinize emin adımlarla devam etmenizi sağlayalım.

Sabah Kahvaltısı

Sabah kahvaltılarında kepek ekmek tüketmeye özen göstermeniz Prof. Dr. Osman Müftüoğlu tarafından tavsiye ediliyor. Bir dilim kepek ekmeği ile birlikte bir domates, yağsız labne ve bir bardak taze sıkılmış elma suyu tüketebilirsiniz. Bu sabah kahvaltısının alternatifi olarak kepek ekmeği ile hazırlanan tost tüketebilirsiniz. Tostunuzun yanında içecek olarakta greyfurt suyu içebilirsiniz.

Öğle

Aşırı yağlı ve etli yiyecekler sizin kilo vermenizin önüne geçecektir. Bu sebebten dolayı Prof. Dr. Osman Müftüoğlu öğle yemeklerinde sebze ağırlıklı yiyeceklerin tüketilmesini tavsiye ediyor. Örneğin öğle yemeklerinde yağsız tavada hazırlanmış sebze ızgara tüketebilirsiniz. Ayrıca sebze ızgaranın yanında bir kase çorba tüketebilirsiniz.

Akşam

Akşamları tüketilen yiyecekler aşırı yağlanmanın oluşmasını sağlıyor. Bu nedenle Osman Müftüoğlu‘nun tavsiyesi olarak kepek ekmeği ile hazırlanan ve içerisinde domates, peynir, biber bulunan tost tüketebilirsiniz.

Osman Müftüoğlu, 1955’te Anamur’da doğdu. 1972’de Anamur Lisesi’ni, 1978’de Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi’ni bitirdi. 1984’ iç hastalıkları uzmanı, 1989’da endokrinoloji ve metabolizma hastalıkları klinik şef yardımcısı, 1989’da doçenti, 1990’da iç hastalıkları klinik şefi, 1997’de profesör oldu. 1993-2001 arasında Ankara Numune Hastanesi Başhekimliği ve Cumhurbaşkanı sağlık başdanışmanlığı görevlerinde bulundu. 1991’den beri 9. Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel’in özel hekimliğini yapmaktadır. Amerika Mikrobiyoloji Derneği(1991), Amerika Anti-Aging Akademisi(1997), Amerika Triod Birliği(1998), Avrupa Aterosklerozis Derneği(1997), Avrupa Akdeniz Diyabet Çalışma Grubu(1999), Lozan Tıp Birliği(1986), Türkiye Diyabet derneği, Ankara Diyabet derneği, Türk hipertansiyon ve Nefroloji derneği, Türk iç hastalıkları derneği ve Osteoporoz Çalışma grubu üyesi olan Prof. Dr. Osman Müftüoğlu, Sağlık Bakanlığı Yüksek Sağlık Şurası, Etik kurul ve ilaç ruhsatlandırma komisyonu üyeliklerinde bulundu. Müftüoğlu’nun ilk kitabı “Yaşasın Hayat” da Doğan Kitapçılık tarafından ocak 2003’te yayımlandı.

Çeşitli Belge ve Diplomalar

Doktorluk Diploması (T.C. Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi)

Uzmanlık Belgesi (T.C. Sağlık ve Sosyal Yardım Bakanlığı)

Doçentlik Belgesi (T.C. Üniversitelerarası Kurul)

Marka Tescil Belgesi (T.C. Türk Patent Enstitüsü)

Takdirname (T.C. Ankara Valiliği)

Necdet Seçkinöz (Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreterliği)

John C. Baldwin (The Methodist Hospital)

American Academy of Anti-Againd Medicine

Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz