Peynir Altı Suyunun Faydaları Nelerdir

ADS

Peynir altı suyu birkaç bin yıldır Asya ve ülkemizin de dahil olduğu akdeniz bölgesindeki halklar tarafından bilinen ve şifavi amaçlarla kullanılan bir doğal iksirdirdir. Peyniraltı suyu adından da anlaşılacağı gibi peynir üretiminde arta kalan suya verilen isimdir. Eski devirlerde et, baharatlı yiyecekler ve et ürünleri gibi yiyecekleri muhafaza etmek amacıyla kullanılan peynir altı suyu  İzlanda gibi ülkelerde hazım sağlayıcı içecek olarak ta tüketilmektedir.

peynir altı suyu ile ilgili görsel sonucu

Peynir altı suyunun sağlığa bu derecede faydalı bir sıvı olmasının en önemli nedeni, mineral ve probiyotikler (sindirime yardımcı faydalı bakteriler) bakımından gerçekten çok zengin olmasıdır. Özellikle mide ağrıları, midede sancılar ve karın krampları gibi şikayetleri olanların peynir altı suyu ile bitkisel doğal çözüm bulmaları kuvvetle muhtemeldir. Kendi şahsi deneyimlerime göre peynir suyu, mide bulanması ve ishale karşı kesin çözüm oluyor.

Peynir Altı Suyu Nasıl Yapılır?

Peynir altı suyu elde etmek için öncelikle peynir yapmak için sütü mayalamak gerekmektedir. Normal çiğ sütü bunun için kullanabileceğiniz gibi marketlerde satılan pastörize sütten de peynir suyu elde edilebilmektedir. Kefir de peynir altı suyu elde etmek için çok ama çok yarayışlı bir süt ürünüdür. Kefirin Faydaları hakkında sizlere daha önce makale yazmıştık.   Kefir normal sütün içine katılmak suretiyle mayalanmak için kullanılıyor ve gerçekten de herkesin tüketmesini tavsiye edeceğim bir şifa kaynağı besindir.

Süt kesilip peynir oluşmaya başladığında sütün plazma kısmı da peynir altı  suyu olarak peynirden ayrılmaya başlar. Zaten renk farkından peynir ile peynir altı suyunu kolayca ayırt edebilirsiniz. Peynir Altı suyu yaz aylarında 3 gün, kışın ise 5 güne kadar buzdolabında muhafaza edilerek tüketilebilir.

Peynir altı suyunu peynirden ayırmak için mayalanmış olan peyniri tülbetten geçirerek süzmenizi tavsiye ediyorum.  Ağzını da daha sonra bir havlu ya da tülbentle kapatarak lastik ile bir miktar sıkınız.  Bu şekilde hava almadan saklanan peynir altı suyu daha uzun müddet bozulmadan dayanabilmektedir.

Peynir Altı Suyu Zayıflatır mı?

Peynir altı suyunun zengin protein yapısı nedeniyle kas dokularının hacmini ve kitlesini artırdığı için metabolizma hızını artırıcı etkisi vardır. Metabolizma hızı artınca da bildiğiniz üzere vücutta yağ yakımı hızlanır. Bu da zayıflama ve kilo verme anlamına geliyor. Diğer yandan Peynir Altı Suyu tok tutucu etkisi nedeniyle iştah kesici içecekler arasındadır. Bu yönüyle de hem besleyici hem de açlığı bastıran etkisiyle diyet listeleri için uygun bir içecektir.

Peynir Altı Suyunun Faydaları Şu Şekilde Sıralanabilir:

Uzun zamandan beri sporcular peynir altı suyu tozunu  performanslarını artırmak ve kas yapılarını güçlendirmek için kullanırlar. Zaten gerek bodybuilding sporu ile ilgilenenler, gerekse kondisyon ve fizik gerektiren diğer profesyonel spor dalları ile alakadar olan sporcular, whey tozu nun ne anlama geldiklerini bilirler. Peynir altı  suyunda bulunan aminoasitler ve proteinler, kan yoluyla doğrudan kas hücrelerine gelerek burada kas dokusunun yapımında kullanılırlar. Bu nedenle de kas yapmak isteyen arkadaşlar için peynir tozu içmeyi tavsiye ediyoruz.   Bunun yanında peynir suyunun sağlığa olan diğer faydaları da dikkate değerdir.

-Peynir altı suyu, kanser gelişimine engel olur. Özellikle peynir suyunda bulunan proteinler ve aminoasitler, erkeklerde prostat kanseri, kadınlarda ise göğüs ve rahim kanseri riskini düşürmektedir.

-Peynir altı suyu, tip 2 diyabet hastaları için de faydalıdır.

– Peynir altı suyu Bağışıklık sistemini güçlendiren besinler arasında Peynir Suyu ayrı bir yere sahiptir

– Peynir altı suyu Kolesterolü Düşürür ve yüksek tansiyona iyi gelir.

– Peynir altı suyu, içeriğinde barındırdığı laktoferrin gibi enzimler ile vücutta mikrop üremesini durdurucu bir doğal antibiyotik etkiye de sahiptir.

–  Peynir altı suyu Kadınlarda hormon dengesizlikleri e östrojenin az salgılanması gibi rahatsızlıklara iyi gelir.

–  Peynir altı suyu  ayrıca içerdiği bol kalsiyum nedeniyle kas yorgunluğu olan kişilerde kas ve eklem ağrılarını geçirir.

– Peynir altı suyu Kadınlarda kemik erimesi için doğal çözümdür.

Daha Fazla Göster
İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün