Sebzelerin Yararları ve Vitaminleri

ADS

Sebzeler açısından oldukça şanslı bir coğrafyada yaşıyoruz. Hem yaz hem de kış daha doğrusu 4 mevsime yedi iklime yayılan sebze türlerimiz bizlerin de her daim bu mucizevi besinlerden mümkün olduğunca fazla bir biçimde faydalanma ayrıcalığını bizlere tanıyor. Ülkemizde yetişen çok sayıda sebze çeşidi var. Her birinin faydaları hakkında bir paragraf ta olsa bilgi vermeye kalksak eminiz ki bunu okumaya ne sizin zamanınız yeter ne de bizim gücümüz buna kafi gelir. Bizler de ülkemizde yetişen ve manavlardan kolayca temin edilebilen, ucuz ve bol olan sebze türlerinden yaptığımız bir seçim neticesinde aşağıda sizlere önemli bulduğumuz sebzelerin faydaları ve kullanıldıkları yerler, iyi ettiği hastalıklar hakkında bilgi vermek istedik. Eklememizi istediğiniz başka sebzeler de varsa bizlere yorum yoluyla bildirirseniz seve seve ilave ederiz.

Semizotunun Faydaları ve İyi Geldiği Hastalıklar: Semizotu koyu yapraklı bir ot olup salatalarda, cacıkta çeşni bitkisi olarak kullanılabildiği gibi yemeği de yapılan bir sebze çeşididir. Semizotunun faydaları arasında kandaki toksinleri temizleyici özelliği olması, idrar söktürücü ve ödem atıcı olması, asabiyete ve sinirliliğe karşı yatıştırıcı etkisi, yorgunluğa bitkisel çözüm teşkil etmesi, böbrek taşlarına ve böbreklerde görülen kumlara iyi gelmesi, şeker hastalığına doğal çözüm sunması gibi etkileri ile bilinir. Ayrıca zayıflatan bitkiler arasında semiz otunu saymamak olmaz. Kilo vermek için ve metabolizma hızını arttırmak amacıyla semizotu tüketmenizi tavsiye ediyoruz.

Havucun Faydaları ve İyi Geldiği Hastalıklar: Kilo alıp vermemizde temel olan kan şekeri dengemizin korunması, aldığımız besinlerin glisemik endekslerine bağlıdır. Havuç, yüksek glisemik endeks içeren bir besin olmakla birlikte belli aralıklarla ve doğru şekilde tüketildiğinde sağlıklı beslenmede yerini alabilir. En doğrusu çiğ ya da haşlayarak tüketmektir. Gözler için çok faydalı olan havuç, mide ve bağırsak kanamalarında da etkilidir. Ayrıca damar sertliğini engeller, akciğer kanseri riskini düşürür.

Brokolinin Faydaları ve İyi Geldiği Hastalıklar: Brokolide bulunan beta karoten maddesi, havuçla yarışabilecek kadar yoğun miktardadır. Beta karotenin özellikle kanser oluşumuna engel olduğu bilinmektedir. Yapılan araştırmalarda yemek borusu kanseri, mide kanseri ve bağırsak kanserleri gibi kanser çeşitlerinin ortaya çıkma riskini önemli ölçüde azalttığı ortaya çıkmıştır.Brokolide bulunan vitaminler arasında özellikle B1 ve C vitaminleri, kalsiyum, kükürt, potasyum, demir ve selenyum gibi elementler bağışıklık sisteminin güçlü kalmasına ve vücudun işlevlerini sağlıklı bir biçimde yerine getirebilmesine imkan sağlar. Tok tutucu etkisi ile de brokoli diyet listelerinde yer alması gereken besleyici bir sebzedir. Kalp krizi riskini düşüren yiyecekler içerisinde havuç gibi brokoli de muhakkak kullanılmalıdır. Ancak aşırı brokoli tüketen kişilerin iyot dengesini sağlamak için iyotlu tuz tüketmeleri gerekecektir.

Patlıcanın Faydaları ve İyi Geldiği Hastalıklar: Patlıcan tansiyonu düzenler ve kalp çarpıntısına iyi gelir. Patlıcanın ayrıca pankreas, karaciğer ve böbrekleri kuvvetlendirir, idrar söktürür, Panik atağa iyi gelir, Vücuttaki fazla suyu tahliye eder yani ödemi attırıcı etkisi vardır. İçerdiği yoğun lifli yapı nedeniyle doygunluk hissi oluşturur ayrıca kilo verdirici etkisi vardır, Patlıcan aynı zamanda içerdiği Demir elementi nedeniyle kansızlığı önler, Patlıcan salata biçiminde tüketildiğinde zeytinyağı ile birlikte şeker hastalığına bitkisel çözüm olur, Potasyum ve sodyum açısından zengin olması, istemsiz kas kasılmalarına da mani olur ayrıca huzursuz bacak sendromu olan kişilerin tüketmesinde fayda vardır. Kolesterolün damarlarda oluşturduğu harabiyete mani olur.

Enginarın Faydaları ve İyi Geldiği Hastalıklar: Enginarda bolca B, C vitaminleri ile folat enzimi yer alır. Cinsen gücü arttıran ve cinsel iştahı getiren bir sebze olarak iktidarsızlık ve cinsel soğukluk problemi olanlara fayda sağlar. Karaciğer ve kalbin en iyi dostu olan enginar, kanı temizler ve yorgunluğu giderir. Ayrıca kalp adalelerini kuvvetlendirir, kolesterolü düşürür, mide ve bağırsakları dezenfekte ederek ishali durdurmaya yardımcı olur. Karaciğer rahatsızlığı olanların haftada en az 2 kere enginar yemeleri önerilir.

Bezelyenin Faydaları ve İyi Geldiği Hastalıklar: Kansızlığı gideren ve pekliği geçiren taze bezelyenin, kan kanserine karşı koruyucu etkisi bulunmaktadır. Tıpkı havuç gibi glisemik endeksi yüksek bir besindir.

Fasulyenin Faydaları ve İyi Geldiği Hastalıklar: Taze fasulye, pankreas bezesini, böbrekleri, karaciğeri ve kalbi kuvvetlendirdiği gibi, albümin ve şeker hastalığına karşı etkilidir.

Ispanağın Faydaları ve İyi Geldiği Hastalıklar: Temel reisin popüler yiyeceği olarak küçüklüğümüzde aklımıza kazanan ıspanak, demir açısından bir hayli zengindir. Ispanağın diğer sebzelere nazaran önemli bir diğer yönü de protein bakımından brokoli ve Brüksel lahanası ile birlikte son derece zengin olmasıdır. Soğuk algınlığına bitkisel çözüm arayanlara ıspanak suyu içmelerini uzmanlar tavsiye ediyorlar. Diğer yandan basur sancıları ve hemoroid kanaması sorunu olan kişilerin ıspanak yemeleri yönünde doktorların ciddi tavsiyeleri mevcuttur. Kalp hastalığı riski olanlara da kalbi güçlendiren yiyecek olarak ıspanak yemelerini tavsiye ediyoruz. Ispanakta bulunan kalsiyum ayrıca kemik erimesi, kemik eğriliği ve osteoporoz, diş çürümesi gibi kemik yoğunluğunun azalmasından kaynaklanan sıkıntıları hafifletmede ve tedavi etmede önemli fayda sağlamaktadır. Sonbaharda sıkça şikayetçi olduğumuz soğuk algınlığı, boğaz ağrısı, grip ve nezle şikayeti olanlar için de ıspanak yemelerini öneriyoruz. Ispanağı pişirirken çok fazla ateşte bırakmamalarını öneriyoruz. Böylece ıspanağın besleyici etkisi azalmamış olur.

Lahananın Faydaları ve İyi Geldiği Hastalıklar: Bir çok vitamin ve mineral açısından oldukça zengin olan Lahana sebzesi, özellikle B, C, E vitaminleri bakımından son derece zengindir. Diğer yandan kalsiyum ve potasyum gibi metabolizmayı hızlandıran mineraller de bu sebzede bolca bulunmaktadır. Lahananın en fazla iyi geldiği rahatsızlıklar arasında şeker hastalığı, bağırsak tembelliği, romatizma rahatsızlıkları da vardır. Lahanada bulunan U vitamini ile bir takım bitkisel kimyasallar ve diyet lifleri, ülser ve gastrit sonucu oluşan mide bağırsak yaralarını iyileştirmede de son derece etkilidir. Lahananın en yoğun kullanım alanı ise hiç şüphesiz tok tutucu etkisi nedeniyle kilo verdiren özelliğinin olmasıdır.

Daha Fazla Göster
İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün