Sigarayı Bırakmak Kilo Aldırır Mı?

ADS

Sigara içmenin vücuda ve insan sağlığına olan sayısız zararının neler olduğunu hemen hepimiz biliyoruz. Kalp damarlarını tıkayan, içerdiği 4000 den fazla zehir ile kan yoluyla tüm dokularımızı ve organları zehirleyen akciğer ve gırtlak kanseri de dahil olmak üzere bir çok kanser türüne yakalanma riskimizi onlarca kat artıran bir zehirden bahsediyoruz. Bebeğimizin mamasını alırken bir süpermarkette mamanın üzerinde “zehirlidir” uyarısı yer alsa hiç tereddüt bile etmeden o mamayı yerine koyar ve almayız. Ancak sigaranın üzerinde öldürür ibaresi yer almasına rağmen sigara tiryakileri her nedense bile bile ölüme gitmeye razı oluyorlar. Bu rıza elbette iradi gibi görünen ama arkasında bağımlılığın bir sonucu olan zorunlu bir iradeden ortaya çıkıyor. Nikotinin etki altına almadığı hiç bir irade sigaraya bağımlılık hissine kapılmaz.

Sigara içenlerin sigarayı bırakmama gerekçelerinden bazıları ise şunlar olabiliyor:

– Sigarayla iyi vakit geçiriyorum
– Hem ben az içiyorum
– Sigarayı dilediğim zaman bırakabilirim
– Sigarayı zevk için içiyorum
– Sigara benim en iyi dostum
– Sigarayı bırakırsam kilo alırım

Bu sonuncusu doğrudan bizim ilgi alanımıza giriyor. Peki gerçekten sigara bırakıldıktan sonra kilo alımı gerçekleşiyor mu? Bu konuda yapılan bilimsel çalışmalarda sigarayı bıraktıktan sonra kilo almanın sınırlı ve kontrol edilebilir bir durum olduğu ortaya çıkmıştır. Sigarayı bıraktığımızda kandaki nikotin oranı tiryakilik dönemlerine göre neredeyse yok seviyeye düşüyor. Bu durumda ise vücudumuz daha öncesinde oluşturduğu nikotin bağımlılığından dolayı yoksunluk sendromuna giriyor ve sigaraya karşı olan isteği abur cubur atıştırma ile karşılamak istiyor. Söz konusu süreç fizyolojik olarak aslında 15 günden daha fazla sürmüyor ve sigarayı bırakılan zaman dilimi çerçevesinde yoksunluk sendromu giderek kayboluyor ve zamanla sigara isteği yok oluyor. Tabi bu dönemde abur cubur atıştırma alışkanlık haline getirildiyse bu durumda 2 ile 4 kilo arası bir fazlalık ile sigarayı bırakma sürecini atlatmış oluyoruz.

Sigarayı bırakırken alınan fazla kilolar peki sağlık açısından zararları olan bir durum mudur? Burada sigaranın sağlığa zararları ile kıyaslama yapmak gerekirse fazla kiloların sigara karşısında yan etki ve zarar bakımından esamesi bile okunmaz. Ancak kabaca bir kıyaslama yapmak gerekirse, sigaranın vücutta oluşturduğu yaşamsal risklere eş değer bir riski kilo alma ve obezite ile ölçmeye kalkışırsak bu durumda kilo almanın sigaraya eşdeğer zararlarını ortaya çıkarabilmek için yaklaşık olarak 40-50 kilo almak gerekecektir. Yani düşünün ki sigara içmek ne kadar zararlı bir alışkanlık ve ölümcül obezite (morbit obezite) ile aynı kefede değerlendirmek gerekiyor. Hele fazla kilolu olup bir de sigara tiryakiliği bulunanlar varsa bu kişilerin yaşamsal manada ciddi risklerle karşı karşıya olduklarını belirtmek sanırım yanlış olmaz. Ayrıca sigarayı bırakan kişiler egzersiz ve yürüyüş yapmaya başladıklarında kolay bir biçimde kilo verebiliyorlar ve metabolizmalarını hızlandırdıkları için hem damar dolaşımı rahatlıyor hem de vücut daha kolay bir biçimde yağ yakıyor.

Uzun lafın kısası sigarayı bırakmak elbette kolay bir şey değildir. İnsan sigarayı bırakmak istemez ve kendisine binlerce bahane uydurarak sigara tüketiminin makul bir şey olduğuna inandırmaya çalışır. Özellikle de sigarayı bıraktım kilo aldım safsatalarına hiç aldırış etmeyin ve sağlıklı bir yaşam ve egzersiz ile tanışarak sigaranın zararlarından daha kısa sürede kurtulun. Bunu yaparken de zayıflamak isteyenler için de altın bir fırsat olarak günde 50 dk yürüyüş yapmayı tavsiye ediyoruz.

 

Daha Fazla Göster
İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün