3 Aşamadan Oluşan Sonoma Diyeti Nedir? Nasıl Yapılır?

ADS

Ünlü bir zayıflama diyeti olan Sonoma diyetinin adını aldığı şehir, Kaliforniya da şarapçılığın merkezi olan önemli yerlerdendir. Ayrıca hollywood a yakınlığı nedeniyle bu bölgenin sağlıklı yaşam alışkanlıkları medyaca ünlü pek çok kişinin dikkatini çekmiş ve bundan ilham alınarak Sonoma Diyeti ortaya çıkmıştır.

Toksinleri atarak kansere yakalanma riskini azaltan ve yağların daha kolay ve hızlı sürede yakılmasını sağlayan diyetler son zamanlarda çok tutuluyor. Artık protein ağırlıklı diyetler de bununla birlikte tarihe karışıyor.

Amerika’da nüfusun % 30’a varan kısmının obez olduğunu hepimiz duymuşuzdur. Amerikan halkı Sonoma Diyeti (/web/20120528154716/http://www.diyetvakti.net/sonoma-diyeti.html)ne oldukça umutlu yaklaşıyor. Bu diyetin en büyük özelliği yağların vücutta daha hızlı yanmasını sağlamasıdır. Bununla birlikte vücuttan zararlı toksinleri atarak kanser riskini de frenliyor. Kalp damarlarının tıkanmasına sebep olan kolesterolü düşürüyor. Şeker miktarını azaltarak diabet riskini en aza indirgiyor. Cildi koruyor, saç ve diş dökülmesini de önlüyor. Sadece vücudun değil, aynı zamanda ruhun da gıdası olarak görülüyor. Baş ağrılarını ve depresyon riskini azaltıyor. Beynin yaşlanmasını geciktiriyor.

Sonoma Diyetinde vazgeçilmez 10 gıda var. Yaban mersini, dolma biberi, badem, zeytinyağı, brokoli, üzüm, ıspanak, domates, çilek ve tüm tahıllar.

Sonoma Diyeti 3 aşamadan oluşarak uygulanıyor

1.Aşama: İlk aşama 10 gün sürüyor. Günde sadece 1 bardak yağsız süt içebilirsiniz. Tam tahıllar ve nişastalı gıdalar kesinlikle yasak (Mısır, patates, pirinç, pişmiş havuç, ekmek, kahvaltılık gevrekler). Ayrıca bu ilk haftada alkolden mutlaka uzak durmalısınız. Sonoma Diyetinde bu aşamada kadınlar için alt limit 1200 kalori, erkekler için ise 1400 kalori olarak hesaplanmış.

2.Aşama: Günde 1 bardak şarap içebilirsiniz. Birinci aşamada yasak olan sebzelerden günde 1 porsiyon tüketebilirsiniz. Arzuladığınız kiloya gelene kadar bu aşamaya devam edebilirsiniz. Bu aşamada da kadınlar için 1500, erkekler için 1800 kalori hesaplanmış.

3.Aşama: İstediğiniz kiloya geldiğinizi düşünüyorsanız, yaşlanmayı da geciktirmek için aynı şekilde beslenmeye devam ediyorsunuz.

Sonoma Diyetinin Yasakları Nelerdir?

Bu rejimde diyet ürünler asla kullanmıyorsunuz. Sabah kahvaltılarında küçük, öğlen ve akşam yemeklerinde orta boy tabak kullanmaya özen gösteriyorsunuz. Ekmek, kurabiye, şeker, kraker, peynir, pirinç, katı yağ, reçel, dondurma, hamur işleri, hayvansal gıdalar, öğün aralarında abur cubur tarzı atıştırmalar, meyve suyu ve kurutulmuş meyveler yasaklar listesinde bulunuyor.

Sonoma Diyeti  önerilen şekilde uygulandığında, sağlıklı kilo vermenizi ve diyete devam ettiğiniz taktirde yaşlanmayı geciktirmeyi sağlayacak bir diyet şeklidir.

Daha Fazla Göster
İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün