Sperm erkeklerin üreme sisteminin üretmiş olduğu ve genetik materyalin yumurtalarla birleşerek yeni bir canlı doğmasını sağlayan hücreleri barındıran bir vücut salgısıdır. Üreme hücrelerini barındıran bu sıvı içerisinde spermatozoid adı verilen milyonlarca hücre bulunmaktadır. Bu sayının çokluğu sizi yanıltmasın. Döllenme esnasında bu sperm hücrelerinden sadece bir tanesi yumurta ile çiftleşmeye muvaffak olabilmekte ve gerisi yumurtaya ulaşabilmeden ölmektedir. Bunun sebebi ise sperm hücrelerinin çıktığı yolculuğun son derece zorlu şartlar içermesi ve bu nedenle sadece en güçlü sperm hücrelerinin ulaşabileceği bir tür doğal seleksiyona yol açmasıdır.

Sperm sayısının veya kalitesinin gereğinden az olması erkeğin yumurtayı dölleyecek ve embriyon oluşturacak kapasitede sperm sahibi olmasının da önünde bir tür engel olabilmektedir. Normalde 1 milimetre küp sperm içerisinde ortalama olarak 80 milyon sperm hücresi bulunmaktadır. sperm sayısı 20 milyondan az ise bu duruma oligipospermi adı verilir.

Fertilite adı verilen üreme kabiliyeti ve yeteneği, sperm kalite ve sayısındaki bir takım yetersizlikler nedeniyle erkeklerde sekteye uğrayabilmekte ve hatta kısırlığın nedenleri arasında önemli bir etken olarak öne çıkmaktadır.Bu nedenle sperm kalitesini ve sayısını arttıran bir takım formüller, bitkisel çözümler, besinler ve yiyecekler ile bu eksikliği tamamlamak gerekebilir. Tabi sperm sayısı düşüklüğü sadece yetersiz beslenme ile de alakalı değildir. Aynı zamanda genetik faktörler, toksik kimyasal maddelere maruz kalma, doğum anomalileri, paxil gibi paroxetin etken maddesi içeren bazı antidepresan ilaçlar, sigara ve alkol alışkanlığı gibi bir takım içsel ve dışsal etkenler de erkeklerde sperm sayısı azlığına neden olabilmektedir. Fazla kilolar da sperm sayısının azalmasına doğrudan etki yapmaktadır. Obezler üzerinde yapılan araştırmalarda sperm sayısı, hareketliliği ve kalitesinin normal kilolu kişilere göre daha az olduğu İngiltere de 2010 yılında yapılan bir araştırmada ortaya çıkartılmıştır. Uykusuzluk ve yoğun bir biçimde gece hayatı sürmek te erkeklerde üreme yeteneklerini önemli ölçüde zayıflatmaktadır. Burada özel olarak değinilmesi gereken sigara ve tütün mamülleri alışkanlıklarının erkeklerde sperm sayısının azalmasına doğrudan ve oldukça radikal bir biçimde etki yapmasıdır. Bebek sahibi olamayan erkekler şayet sigara içiyorlar ise bu alışkanlıklarını en kısa sürede terk etmeleri kendilerinin faydalarına olacaktır.

Diğer yandan soya yağı ve soyadan elde edilen diğer besinlerin aşırı tüketimi de sperm sayısını geçici de olsa düşürebilmektedir. Sperm sayısının düşüklüğüne neden olan şey şayet üreme sistemindeki hastalıklardan dolayı oluşmuş ise bu durumda erkeklerde sperm sayısının düşmesine neden olan etkenlerin ortadan kaldırılması için tedavi gerekmektedir.

Sperm Arttırıcı Yiyecekler ve Bitkiler Nelerdir?

Meyve ve sebzelerin hemen hepsi sperm sayısını çoğaltmak için işe yaramaktadır. İşlenmiş et ve ürünleri ise meyveler ve sebzelerin tam aksine sperm sayısını azaltıcı etki yapmaktadır. Deniz ürünleri, keçiboynuzu, yeşil yapraklı sebzeler, süt ve ürünleri, siyah etli balık ürünleri sperm kalitesini yükseltici faydaları olan yiyecekler olarak sayılmaktadır.

Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz