Trigliseridler vücudun ana yağ depolarıdır. Ortama bir yetişkin bireyin vücudunda yaklaşık olarak 35 milyar adet trigliserid taşıyan yağ hücresi bulunmaktadır. Bu hücreler, 0.4 ile 0.6 mg arasında yağ dokusu taşımaktadırlar. Obez bireylerde ise trigliserid hücre sayısı 4 katına çıkmakta (yaklaşık 125 milyar), bu hücrelerin taşıdığı yağ miktarı ise 0.8-1.2 mg a yani iki katına yükselmektedir.

Trigliseridin vücutta tutulmasının en önemli nedeni, glikojene nazaran 4 kat daha yoğun enerji açığa çıkarmasıdır. 1 gram Trigliseridin oksijenle yakılması neticesinde (biz buna kısaca yağ yakımı diyoruz) yaklaşık olarak 9.3 kalori enerji açığa çıkmaktadır.Karaciğerde karbonhidratların dönüştürüldüğü enerji depolama formu olan glikojenin 1 gramında bu miktar 4.2 kaloridir. Dolayısıyla vücudun enerjiyi depolaması için yağ ideal bir dokudur. Vüut açlık riski zamanlarında bu dokulardaki yağı/trigliserid’i enerjiye dönüştürerek birim gram dokudan en fazla enerjiyi üretmeyi başaracaktır. İnsanın ne kadar uzun bir süre aç kaldığında ölüm riski ile karşı karşıya kalacağı, tamamen vücutta depolanan bu yağ dokularının miktarı ile yakından ilişkilidir.

Zayıf bir insanın açlık orucu yapması neticesinde yaşayacağı süre yaklaşık olarak 2 aydır. Bu süre zarfında vücut ağırlığının yaklaşık % 35 i yani 70 kiloluk birisinin 25 kilo ağırlığı yağ olarak yakılmaktadır.Halbuki obezite sorunu olan kişilerde 1 yıl süreyle aç kalmak, doğru vitamin ve mineral takviyesi yapıldığında hiç bir yan etki göstermemekte ve vücut depoladığı yağları yakarak rahatça ayakta kalabilmektedir. Örneğin 207 kilo ağırlığa sahip bir obez bireyin 382 gün süren sıkı rejim ve diyet programı neticesinde vücut ağırlığının yaklaşık %61 ini verdiği (126 kg) buna rağmen sağlıklı bir biçimde günlük yaşamına devam edebildiğine şahit oluyoruz.

Kilolu kişilerin aşırı kilolarının tedavi edilmesinde temel bir formül vardır. O da alacağı kalorinin harcayacağı kaloriden düşük olmasıdır. Geriye kalan açık, vücudun iç kaynakları ile yani yağ yakımı ile karşılanmaktadır. Diyetisyen kontrolünde ve zayıflama kamplarında yapılan diyet uygulamalarında verilen kiloların yaklaşık % 75-85 lik kısmının yağ yakımı ile, geriye kalanının ise ödem veya yağ dışı bileşenlerin kaybı ile verildiği görülmektedir. Bunun açıklaması ise şu şekildedir. Vücut 3500 kalori harcadığında yaklaşık olarak 450 gram yağ yakar. Ancak vücudun kilo kaybı bu miktardan daha fazladır. Bunun nedeni ise yakılan yağın oksidasyonu ve yağ yakımı neticesinde oluşan metabolizma artıklarının vücuttan atılması için sıvıya da ihtiyaç duyar. Bizler de bu sürece günlük dilde ödem atımı adını veriyoruz.

Vücuttan yağ yakımı vücudun dokularına orantılı olarak dağılmaz. Yağ dokusunun yoğunlaştığı bölgelerde bölgesel incelme daha fazla olur. Bu nedenle genellikle göbek, kalça ve basen bölgeleri kadınlarda kilo kaybının en fazla olduğu yerlerdir. Diğer yandan vücudun yağ yakması, yağ hücrelerinin ölmesi anlamına gelmez. Tam aksine yağ hücreleri boyutunu küçültür ancak yaşamaya devam eder.

 

Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz