Yağ Yakıcı Besinler Nelerdir?

ADS

Zayıflamak için diyet listelerini uygulamanın yanında sağlıklı beslenme de oldukça büyük önem taşımaktadır. Örnek vermek gerekirse bazı yiyeceklerin yağ yakıcı yiyecek niteliği taşımasından faydalanabiliriz. Kilo vermek için tek yapılması gereken bu yiyeceklerden düzenli bir biçimde tüketmek ve bu yağ yakan besinleri beslenme programına dahil etmek oluyot. İşte sizlere doğal zayıflama sağlayan ve vücudun metabolizmasını uyararak yağ yakımını etkinleştiren mucize yiyecekler:

Kalsiyum ve C vitamini Bakımından Zengin Yiyecekler Yağ Yakıyor: C vitamininin metabolizma hızını artırdığı ve hücrelerde yağ yakıcı etki yaptığını tahmin edersiniz. Özellikle Greyfurt, limon gibi C vitamini bakımından zengin besinlerden de bu nedenle zayıflama kürlerinde yaygın olarak faydalanılıyor. Diğer yandan kalsiyum açısından son derece zengin besinlerden olan süt ürünleri, aynı zamanda yüksek oranda protein içeriyor. Özellikle C vitamini ile kalsiyumun vücutta yağ yakıcı etkisi bilimsel olarak ta ispatlanmış durumdadır. Kalsiyumun faydaları olarak kemik güçlendirici olduğunu herkes bilir. Ancak Kalsiyum minerali aynı zamanda açlığı bastırıyor ve metabolizmayı hızlandırıyor. Günlük olarak yeterli miktarda kalsiyumu süt ve yoğurt, kefir, peynir gibi süt ürünlerinden temin eden kişilerin iştahının kapandığı ve vücudunun yağlanmadığı tespit edilmiştir. Günlük olarak 500 ml süt içen kişilerde vücudun yağ tutma riski önemli ölçüde kaybolmaktadır. Bu tezi doğrulamak amacıyla ABD’nin Tennessee Üniversitesi’nde yapılan bir araştırmada bol süt içen bebeklerin içmeyenlere nazaran çok daha zayıf ve iri kemikli olduğu ortaya çıkmıştır. Bebek obezitesini engellediği gibi, süt içmek yetişkinlerde de zayıflama ve kilo verme amacıyla kullanılabilir. Özellikle egzersiz sonrası süt içmek faydalıdır. Çünkü vücutta yağ yakıcı etki yapar, kemikleri güçlendirir ve vücudun kas kitlesinin artmasına yardımcı olur.

Hindistan cevizi yağı zayıflatır mı:  Hindistan cevizi yağının hoş aroması ve tadının yanında bel incelten besinler olarak tabir edilen yiyecek grubuna dahil olduğu 2009 yılında Brezilya’da yapılan bir araştırmada ortaya koyulmuştur. Hindistan cevizi yağının faydaları bununla da sınırlı değil. Hindistan cevizi yağı aynı zamanda iyi kolesterolü yükseltiyor ve kötü kolesterolü düşüren bitkisel etki yapıyor.

Yeşil Çay: Çok fazla bir şey anlatmaya gerek yok. Bilinen en etkili yağ yakıcı çay olarak tanınır. Yeşil çay diyeti ile 1 ayda 5-10 kilo vermek işten bile değildir. Yeşil çay ile zayıflamanın sırrı ise bu çayın bağırsaklarda yağ moleküllerini bağlaması ve kana karışmasına engel olması olarak söylenebilir.

Tekli doymamış yağ asitleri bulunduran besinler:  Tekli doymamış yağların en önemli özelliği kolesterol içermemesidir. Buna örnek olarak Zeytin, zeytinyağı, kabuklu yemişler ve çekirdekler, bitter çikolata ve avokado yağı örnek verilebilir. Göbek yağlarını eriten bu yağlar aynı zamanda sağlıklı beslenmenin de bir parçasıdır.

Çoklu doymamış yağ asitleri bulunduran besinler: Özellikle Balık eti, deniz mahsülleri ile kabuklu yemişler ve bunların çekirdeklerinde bulunan çoklu yağ asitlerini fazla miktarda tüketmek, diyet programı süresince bedenin yağ yakımı hızını artırıyor, metabolizmanızı hızlandırıyor. Omega 3 yağlarının kilo verdirme faydası anti-inflamatuar etsinin bir sonucu olabilir. Ayrıca bu sağlıklı yağlar vücudu kalp ve damar rahatsızlıklarına ve hastalıklara karşı koruyor ve insan psikolojisine iyi gelerek depresyona iyi gelir.

Protein zayıflatırmı: Protein vücudun yapı taşıdır. Özellikle kas, kemik, tırnak, saç beyin dokusu gibi dokularda protein olmaksızın üretim yapılamaz. Diğer yandan proteinin sindirimi sırasında karbonhidratlara nazaran daha fazla enerji harcanır. Bu da proteinin vücuda sağlayacağı kalorilerin önemli oranda sindirim sırasında harcanması anlamına geliyor. Uzun süren sindirim süresi nedeniyle proteinler tok tutuyor ve yağ yakıyor.

C vitamini yağ yakar mı, zayıflatırmı: C vitaminin kendisi yağ yakmaz ama C vitaminin vücutta eksik olması vücudun daha fazla yağ depolamasına neden olur. Yani C vitaminini yetersiz alırsak kilo almaya daha meyilli oluruz. Sadece C vitamini değil, aynı zamanda  çinko, magnezyum ve E vitamini eksikliği de karında, göbekte ve kalçada bölgesel yağlanmaya neden oluyor.

kinoa zayıflama

Kinoa: Besin değeri bakımından zengin olan bir besin maddesi olan kinoa, ülkemizde pek bilinmez ama tam manasıyla protein, amino asit, E vitamini ve filositerol deposudur. Yapılan bilimsel çalışmalar kinoa yiyen hayvanların vücutlarındaki yağ kitlesinin beslenmeyenlere nazaran % 200 daha az olduğunu ortaya çıkarmıştır. Kinoa çekirdeği içerisinde bulunan bitkisel kimyasallar bağırsaklardaki yağ emilimine engel olur ve yeşil çay benzeri bir etki yapar.

Bal zayıflatır mı: Balın içerisinde doğal şekerler vardır ve bu şekerlerin glisemik indeksi düşürdüğü bilinmektedir. Bal aynı zamanda aşırı biçimde tüketilmemek kaydıyla yağ yakıyor. Diğer yandan balda bulunan enzimler mikrop kırıcı ve bağışıklık sistemini kuvvetlendiricidir.  Şeker hastalığına doğal çözüm olan bal, kan şekerini düzenler ve göğüs hastalıklarına iyi gelir. Öksürüğü balgamı keser.  Balın antikanser özellikleri vardır. Yani kanser gelişimine doğal tedavi imkanı sunar

Kakao ile kilo verme: Kakaoda bulunan  fenolik  isimli antioksidan madde yağ yakar ve damar açıcı etki yapar. Diğer yandan kakao asabiyete iyi gelir. Mutluluk veren bir besindir. Romatizma gibi iltihabi hastalıklar için de kakao bitkisel tedavi imkanı sağlar.Güneşin ciltte meydana getirdiği zararlara karşı kakao yağı iyi bir koruyucudur. Kakao tokluk hissi sağlar ve bölgesel yağları yakar.

Üzüm Sirkesi ve Elma Sirkesi ile Zayıflama: Sirkeler genellikle salatalarda kullanılan çeşni veren besinler olarak bilinir. Sirke zayıflatırmı diye merak ederseniz cevabımız elbette olumlu olacak. Gerek elma sirkesi gerekse üzüm sirkesi hem tokluk hissi veriyor, ödem söktürüyor hem metabolizmayı hızlandırıyor hem de glisemik indeksi düşürerek şekere olan düşkünlüğü kırıyor. Elma sirkesinin yağ yakıcı etkisinin olduğunu da hatırlatalım.

Lif Bakımından Zengin Yiyecekler:  Lifli yiyeceklerin iştahı kestiği ve sindirim sistemini çalıştırdığını biliyoruz. Lifli besinler arasında özellikle salatalar yemekten hemen önce yenildiğinde midede doygunluk hissi veriyor. Ayrıca mide ve bağırsakların çalışmasını sağlayarak vücuda fazladan kalori ve yağ yaktırıyor. Lif Bakımından Zengin Besinler Nelerdir:

ahududu (ağaççileği), 1 kase … 84g

böğürtlen, 1 kase … 76g

kuru fasülye, 1/2 kase … 73g

küçük kuru fasülye, 1/2 kase … 6g

kuru incir, 1 adet … 2g

kepek, 3/4 kase … 4g

kuru üzüm, 3/4 kase … 4g

sade spagetti, 1 kase … 39g

mercimek, 1/2 kase … 37g

yeşil bezelye, 1/2 kase … 36g

elma, orta boy (özellikle kabuğu) … 35g

buğday, 1/4 kase … 34g

armut, 1 büyük … 31g

kuru erik, 1 adet … 1g

havuç, 1/2 kase haşlanmış … 3g

mısır, 1/2 kase … 29g

yağsız patlamış mısır, 1 kase … 1g

sade beyaz ekmek, 1 dilim … 1g

rafine edilmemiş pirinç, 1/2 kase … 1g

Daha Fazla Göster
İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün