Yağlı cilde sahip olan kişilerin cilt bakım kürlerine özen göstermeleri gerekmektedir. Çünkü yağlı ciltler, normal ve kuru cilt yapısına göre sivilce ve akne gibi cilt problemlerine daha yatkın bir yapıdadır. Yağlı ciltler için cilt bakımı kürleri ve maskeleri güzellik merkezlerinde yapıldığı gibi evde doğal yöntemler kullanarak ta yağlı ciltlere iyi gelecek doğal cilt bakımı kürleri uygulayabilirsiniz. Bunun için gerekli malzemeler ise tamamen doğal ya da bitkisel ürünler kullanılarak elde edilebilir. Misal olarak toprak, kil, zeytinyağı, bitkiler, çiçekler, süt, sirke, limon suyu, kekik, greyfurt suyu gibi bitkisel maddeler yağlı ciltlere uygulanacak cilt bakım maskelerinde kullanılabilmektedir. Ayrıca bu yazımızda sizlere sadece cilt bakım maskeleri değil, doğal ve bitkisel özlerden üretilmiş bitkisel cilt bakım kremleri tarifleri de vereceğiz. Elinizden geldikçe bu bitkisel çözümleri deneyin ve cildinize en fazla fayda sağlayanları bizlerle paylaşın.

Bu hafta; yağlı ciltlerin bakımı…

Yaptığınız test sonucu, cildinizin yağlı olduğunu fark ettiniz. Cildinizin gözenekleri açık ve cildiniz parlaktır. Yumuşak bir kağıt mendille sildiğinizde mendilin üstünde kalan lekeler yağdır; ter lekeleri kuruyunca kaybolur.

Yağlı ciltlerin bakımı için, günlük olarak gülsuyu ve limon suyu gibi basit bir temizleme losyonu veya papatya çayı kullanın. Bu ve haftada bir kez buhar banyosu, tıkanmış gözenekleri açmak, iltihaplanma ve cilt altında yağlı bezeleri engellemek için genellikle yeterlidir.

Her bir veya iki haftada bir salatalık suyu ile hazırlanmış kil maskesi veya papatya çayı uygulayın ve ayda birden fazla olmamak üzere portakal veya greyfurt suyu kullanmayı / kil maskesini veya ahududu veya domates içeren meyve maskesini deneyin. Kozmetik sirke de faydalıdır. Uygun yağ karışımı ile yüz ve boyuna masaj yapın.

Derinden temizlik ve siyah noktalar için ananas veya papaya deri soyucu kullanın.

Yağlı Ciltler İçin Temizleme sütü

1 kahve kaşığı kekik, 1 su bardağı süt, birkaç damla kolonya

Kekik ve bir su bardağı sütü bir taşım kaynatın. Karışım ılıdıktan sonra içine birkaç damla kolonya damlatın. Bu karışımla yüzünüzü temizleyin. Bu losyonu iki gün sonra yeniden yaparak kullanmaya devam edin.

Yağlı Ciltler İçin Gülsuyu ve limonsuyu ile temizleme losyonu

1/2 limon, 100 ml gülsuyu

1 çay kaşığı limon suyu sıkın ve gülsuyuna ekleyin. Ağzı kapalı bir kap veya şişe içinde buzdolabında saklayın. Günde iki kez yüz ve boynunuza pamuk ile uygulayın. İsterseniz sprey şişesi içinde kullanın. Nüfuz etmesi ve doğal kuruması için bırakın.

Yağlı Ciltler İçin Gül suyu ile tonik

2 bardak gülsuyu, 1.5 yemek kaşığı reyhan, 1.5 yemek kaşığı papatya

Gülsuyunu reyhan ve papatya ile karıştırarak bir taşım kaynatın. Bu su kaynarken yüzünüzü 15 dakika kadar karışımın buharına tutun. Daha sonra, sıvı ılıkken, yüzünüze kompres yapın.

Yağlı Ciltler İçin Domatesli tonik

1 tatlı kaşığı domates suyu, 1 tatlı kaşığı limon suyu

Domates suyunu, limon suyu ile karıştırın. Dolapta soğutup yüzünüze sürün ve 15 dakika bekletin. Sonra ılık su ile yıkayın. Bu kürü bir hafta süre ile uygulamak gerekir.

Yağlı Ciltler İçin Papatya çayı:

Papatya çiçeği, sık sık rahatsız olan cilt için en iyi mantar, iltihap önleyici, temizleyicidir. Çayı göz çevresindeki nazik cilt için özellikle tavsiye edilir.

250 mililitre kaynar suya bir büyükçe yemek kaşığı doğranmış kuru papatya çiçeği otu kullanın. Orta büyüklükte bir kupaya otları ağzına kadar doldurun. Demi 10 dakika bekletin, sıvıyı süzün ve kullanmadan önce soğumaya bırakın. Pamuk ile uygulayın ve doğal kurumaya bırakın.

Yağlı Ciltler İçin Maskeler:

Maskeler, cildi dinlendirmek ve gerekli maddelerin cilde nüfuz etmesini sağlamak için uygulanır. Maskenizi uyguladıktan sonra, loş bir yerde uzanın; gözlerinizin üzerine papatya, çay veya gül suyuna batırılmış pamuk veya bezlerle kompres yapın. Maskenizi, ılık suyla yıkayarak temizleyin.

Yağlı Ciltler İçin Portakal maskesi:

250 gr portakal, 1 limon, 1 şişe soda

Portakalı ve limonu ezip püre haline getirin. Yüzünüze sürüp 20 dakika bekletin. Daha sonra limon kabuğu ile masaj yaparak cildinizi temizleyin. Son olarak, soda ile yüzünüzü yıkayın.

Yağlı Ciltler İçin Limonlu Cilt Bakımı Maskesi:

1 yumurta, yarım limonun suyu, 1 tatlı kaşığı zeytinyağı, bir miktar kil

Çatalla yumurta sarısını çırpıp içine limon suyu ve zeytinyağı ilave edin. İyice karıştırın ve gevşek bir hamur oluşana kadar kil ekleyin. Yüzünüze sürüp 20 dakika bekletin. Cildinize uygun bir temizleme suyu ile temizleyin. Bu maskeyi, haftada iki kez yatmadan evvel uygulayın.

Yağlı Ciltler İçin Salatalıklı-greyfurtlu Cilt Bakımı Maskesi

1/2 orta boy salatalık, 1/2 greyfurt, 2 yemek kaşığı beyaz veya yeşil kil tozu, dinlendirilmiş şişe suyu, gülsuyu veya papatya çayı

Salatalığı soyup püre haline getirin ve suyundan 2 yemek kaşığı ayırarak süzün. Yarım greyfurttan 1 yemek kaşığı su çıkarın. Kil maskesi yöntemini izleyerek, su yerine salatalık ve greyfurt suyu koyarak, karıştırmadan önce 30 dakika dinlenmeye bırakın.

Yüz ve boynunuza uygulayın. Dinlendirilmiş şişe suyu ile durulayın. Gülsuyu veya papatya çayı ile bitirin ve doğal olarak kurumaya bırakın.

Yağlı Ciltler İçin Salatalıklı – killi Cilt Bakımı Maskesi

1 adet soyulmuş salatalık, 2 yemek kaşığı kil, 5 damla jojoba yağı

Salatalığı çok ince olarak ya rendeleyin ya da robottan geçirin. Jojoba yağını ve kili ekleyip karıştırın. Yumuşak, pamuklu bir bezin arasına koyup 20 dakika kadar yüzünüzde bekletin. Cildinize uygun bir temizleme suyu ile temizleyin. Haftada iki kez, yatmadan evvel uygulayın.

Yağlı Ciltler İçin Salatalıklı – limonlu Cilt Bakımı Maskesi

Küçük kabuklu bir salatalık,45 derecelik alkol, 4 damla limon esansı yağı, 1 tatlı kaşığı zeytinyağı

Salatalığı çok ince olarak rendeleyip cam bir kavanoza koyun. Üstünü alkolle örtüp üç saat kadar serin bir yerde bekletin. Süzün, limon esansı yağını ve zeytinyağını ekleyip iyice karıştırın. Yumuşak pamuklu bir bezin arasına koyup 20 dakika kadar yüzünüzde bekletin. Cildinize uygun bir temizleme suyu ile temizleyin. Haftada iki kez yatmadan evvel uygulayın.

Yağlı Ciltler İçin Salatalıklı – Naneli Cilt Bakımı Maskesi

2 yemek kaşığı ezilmiş salatalık, 1/2 bardak yoğurt, 1/2 limon suyu, 5-6 yaprak taze nane (çok ince kıyılmış)

Tümünü karıştırıp 20 dakika kadar yüzünüze sürüp bekleyin. Sonra bol soğuk suyla yıkayın. Her zaman uygulayabilirsiniz.

Yağlı Ciltler İçin Killi – menekşeli maske

2 yemek kaşığı kil, bir miktar su veya hercai menekşe demini karıştırın. Haftada bir kez uygulayın. Kuruyunca yıkayın.

Yağlı Ciltler İçin Killi – sinir otlu Cilt Maskesi

Kil ve bir miktar sinir otu demini karıştırıp haftada bir kez uygulayın. Cildin derin temizliği için faydalıdır.

Yağlı Ciltler İçin Killi – domatesli Cilt Maskesi

2 yemek kaşığı kil, 1/2 bardak su, 1/2 bardak üzüm veya salatalık veya domates suyunu karıştırıp bir hamur elde edin. Yüzünüze ve boynunuza, 20 dakika uygulayın. Kuruyunca, ılık su ile yıkayın.

Yağlı Ciltler İçin Üzümlü maske

Taze üzümü ezin ya da sıkın. 20 dakika boyunca cildinize uygulayın. Temiz suyla yıkayın. Bu maske kan dolaşımını hızlandırır, cildi canlandırır.

Yağlı Ciltler İçin Kekik ve limonlu Cilt Maskesi

2 yemek kaşığı taze kekik, 1 bardak arı su, 2 yemek kaşığı kil, 1 tatlı kaşığı limon suyu, 2 damla bergamot özü yağı, 1 tatlı kaşığı çiçek balı

Bir kapta suyu kaynatın ve kekiği içine atıp ateşi kapatın. 10 dakika demleyin. Soğuyunca süzün, kili, limonu, bergamot özünü ve balı katın. Karıştırın ve bu maskeyi yatmadan evvel haftada iki kez 20 dakika uygulayın.

Yağlı Ciltler İçin Şeftalili – adaçaylı Cilt Maskesi

2 olgun şeftali, 5 damla ada çayı özü

Şeftaliyi kabuklarıyla ezin ve suyunu süzgeçten geçirin. Kalan posanın içine adaçayı özünü katın ve bunları pamuklu ve yumuşak bir bezin arasına koyup yüzünüze haftada iki kez 20 dakika uygulayın.

Yağlı Ciltler İçin Şeftalili – ballı Cilt Maskesi

1 ezilmiş, olgun şeftali, 2 yemek kaşığı süttozu, 1 tatlı kaşığı bal

Tümünü iyice karıştırın, yüzünüze bolca sürün. Limonlu su ile durulayın.

Yağlı Ciltler İçin Bademli Cilt Maskesi

100 gram badem, 1 yumurta akı, 2 yemek kaşığı gülsuyu

Bademleri kaynar suya atıp yumuşayıncaya kadar beklettikten sonra kabuklarını soyun; un haline gelen kadar dövün. Yumurta akını ilave edin. Yumuşak bir macun olana kadar gülsuyu ekleyin. Maskeyi 20 dakika kadar uygulayın.

Yağlı Ciltler İçin Yulaf unu Cilt Maskesi

1 kahve fincanı yulaf unu, gülsuyu

Yumuşak bir macun elde edene kadar yulaf ununa gülsuyu ilave edip 20 dakika cildinizde bekletin. Bol ılık suyla yıkayın.

Yağlı Ciltler İçin Çilekli Cilt Maskesi

2-3 adet çilek, 1/2 tatlı kaşığı limon suyu

Çilekleri ezin ve limon suyuyla karıştırıp 20 dakika kadar temiz cildinize uygulayın. Maskeyi düzenli uyguladığınızda gözenekleriniz sıkılaşacak, cildinizin fazla yağı eksilecek.

Yağlı Ciltler İçin Yumurtalı Cilt Maskesi

1 yumurtanın sarısı, 1 yemek kaşığı susam yağı, 3-4 damla limon suyu

Tümü karıştırılıp krem haline getirilir. Yüze, boyuna ve dekolteye sürülüp 20 dakika sonra bol ılık suyla yıkanır. Cildi temizlemek için çok uygundur.

Yağlı Ciltler İçin Çökelek maskesi

4 yemek kaşığı çökelek (ekşimik), 1/2 avuç adaçayı, 10 mililitre gülsuyu, 1 kahve fincanı ılık süt

Çökelek ezildikten sonra, yarım bardak kaynar suyla demlenmiş olan adaçayı suyu ile karıştırılır. Üstüne mikserde karıştırdığınız gülsuyu ve ılık süt ilave edilir. Tümü boynunuza ve yüzünüze sürülüp 20 dakika boyunca uygulanır. Bol suyla yıkanır. Bu maske sadece 2 yemek kaşığı ılık süt, yarım limon suyu ve 4 yemek kaşığı çökelekle de hazırlanıp uygulanabilir.

Yağlı Ciltler İçin Ballı – kaymaklı Cilt Maskesi

1 yemek kaşığı bal, 1 tatlı kaşığı limon suyu, 2 tatlı kaşığı süt veya yoğurt kaymağı

Tümünü karıştırıp cıvık bir hamur elde edin. Yüzünüze ve dekoltenize yayıp kuruyana kadar bekledikten sonra bol ılık suyla yıkayın. Ayda iki kere uygulayabilirsiniz.

Yağlı Ciltler İçin  Ballı – çiçekli  Cilt Maskesi

1 yemek kaşığı bal, 50 gr gülsuyu, 20 gr eczane alkolü, 3-4 damla herhangi bir çiçek esansı

Tümünü karıştırıp 20 dakika kadar cildinize uygulayın. Daha sonra durulayın.

Yağlı Ciltler İçin Havuç Suyu Cilt Maskesi

1 yemek kaşığı havuç suyu, 1 yumurtanın sarısı, 3 yemek kaşığı unu karıştırıp yüzünüze sürdükten 15 dakika sonra ılık suyla yıkayın.

Yağlı Ciltler İçin  Domatesli Cilt Maskesi

2 sert domates ezip üzerine birkaç damla limon ekleyerek yüzünüze sürün. 15 dakika sonra ılık suyla yıkayın. Cildin yağ fazlasını aldığından, ayda iki kez uygulayın.

Yağlı Ciltler İçin Lavantalı Cilt Kremi

15 damla limon yağı, 12 damla selvi yağı, 10 damla lavanta yağı, 50 gr soya yağı karıştırılıp krem haline getirilir. Cildi hem besler hem de gergin hale getirir.

Yağlı Ciltler İçin Bademli Cilt Kremi

4 tatlı kaşığı balmumu, 4 tatlı kaşığı jojoba yağı, 4 tatlı kaşığı alkol, 1 tatlı kaşığı lavanta esansı, 4 yemek kaşığı badem yağı, 4 yemek kaşığı kekik yağı

Yağları eritip ılınınca diğer malzemelerle karıştırın. Bir kavanoza koyup dinlendirin. Kekik aynı zamanda bir antiseptik de olduğundan, yağlı ciltteki sivilcelere de iyi gelir.

Yağlı Ciltler İçin Yumurtalı Cilt Kremi

50 gram unla 1 yumurtanın beyazını karıştırın. Yüzünüze sürüp kuruyunca ılık suyla durulayın.

Yağlı Ciltler İçin Civanperçemi banyosu

2 yemek kaşığı civanperçemi, ıhlamur veya okaliptus yaprağı, yarım litre suda kaynatılır. Ateşten alınıp iki saat kadar soğumaya ve demlenmeye bırakılır. Bir pamukla yüze kompres yapılarak cildin nefes alması sağlanır.

Yağlı Ciltler İçin Adaçayı banyosu

2 yemek kaşığı kıyılmış adaçayı yaprağı bir bardak suda kaynatılır ve 20 dakika kadar demlenir. Süzülür ve soğuyunca cilt bununla yıkanır.

Yağlı Ciltler İçin Peygamber çiçeği banyosu

2 avuç peygamber çiçeği 1 bardak suda kaynatılarak 20 dakika demlenir. Süzülür ve soğuyunca içine 25 ml hamamelis suyu katılır. Kompres olarak kullanırı. İri gözenekli ve yağlı ciltler her gün bir limon dilimiyle, ovuşturmadan silinmelidir.

Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz