Yoğurt suyunun faydaları hakkında sizleri bilgilendirmeye geçmeden evvel yoğurdun yararları ve kullanıldığı yerler hakkında bazı hatırlatmalarda bulunmak istedik. Çünkü yoğurt suyu, yoğurdun içerisinde bulunan tüm vitamin, mineral ve proteinleri ve aminoasitleri bünyesinde barındırır. Bu yazıdan sonra belki her gün kullanmadan döktüğümüz yoğurt suyu nasıl değerlendirilir daha iyi anlamış olacaksınız. Günün her saatinde yenilebilecek bir besin olan yoğurt, vücut için oldukça yararlıdır. Kalsiyum, Fosfor ve İyot açısından oldukça zengin olan yoğurt, mutlaka suyu ile birlikte yenmelidir. B vitamini açısından oldukça zengin olan yoğurt suyu, kemik, diş ve saç gelişmesini sağlar. Yoğurdu süzme olarak tükettiğinizde ise B vitamini kalmaz, çünkü yoğurdun vitaminleri suyundadır. Sabah öğle ve akşam öğünlerinde dilediğiniz şekilde tüketebileceğiniz yoğurt suyu, bağırsakların çalışmasında da önemli bir rol oynamaktadır. Özellikle tifo ve ishal zamanlarında ilaç olarak tavsiye edilen bu suyun faydaları saymakla bitmez denilecek kadar fazla. Vücut için önemli mineralleri barındıran yoğurt suyu, tiroid bezlerinin çalışmasına ve guatr hastalığının da önlenmesine yardımcı olur. Kısacası yoğurt suyu guatıra ve tiroide iyi gelen besinler, içecekler arasında en ön sıralardadır.

Yoğurt suyu neye iyi gelir?

Yoğurt suyu faydalımı faydalıysa neye faydalı bunu ele almaya devam edelim. Günde en az 100 ml  yoğurt suyu tükettiğinizde, hazımsızlık, bağırsak ve mide rahatsızlıklarına, reflüye iyi gelir ve büyük oranda yarar sağlayan yoğurt suyu, bayanlarda menopoz döneminde ortaya çıkan kemik erimesi hastalığının engellenmesi açısından da oldukça faydalıdır. Cilt güzellik maskelerinde yoğun olarak kullanılan yoğurt, cildi pürüzsüz ve gergin bir hale getirirken, cildin yağ dengesini düzenlemesi de  yoğurt suyunun cilde faydaları arasındadır. Vitamin ve mineral deposu olan bir besin olan yoğurt suyu, cilde faydalarının yanı sıra, yağ yakıcı özelliği ile de bilinmektedir. Özellikle çocuk gelişimi için önemli bir vitamin ve mineral deposu sayılabilecek yoğurt suyu, B12 vitamini bakımından oldukça zengindir. Çocuklarda zihinsel ve fiziksel gelişim için oldukça faydalı olmasının yanı sıra, içerdiği antikanserojen maddeler sayesinde kansere karşı da etkilidir. Bol miktarda içerdiği B2 vitamini ise, Türkiye’de eksikliği en fazla görülen vitaminlerden birisidir. Vücutta protein, karbonhidrat ve yağlarla etkileşime giren B2 vitamini, bu tür besin gruplarının kullanılmasını kolaylaştırmaktadır. yoğurt suyunun fayda ve zararları elbette bunlarla sınırlı değil.

Kansere karşı önemli bir duvar olarak gösterilen yoğurt suyu, vücutta kötü huylu tümörlerin gelişimini de engellemektedir. İçerdiği probiyotikler sayesinde, özellikle kemik ve diş sağlığı açısından da oldukça önemli bir yardımcıdır. İçerdiği A, B12, B2, D ve B6 vitaminleri sayesinde tam bir vitamin deposu olan yoğurt suyu, kolesterol miktarının azaltılmasında ve vücuttaki zararlı toksinlerin atılmasında da önemli bir rol oynamaktadır. Birçok faydasının yanı sıra yoğurt suyu, kadınlarda görülen istenmeyen tüylerin azaltılmasında da bitkisel bir yardımcı olarak oldukça önemli bir yerdedir,

Yoğurt suyunun böbrek taşına faydaları

Pek çok kişi yoğurt suyu böbrek taşını düşürür mü eritirmi merak ediyordur. Yoğurt suyu doğal yollardan böbrek taşı düşürmek için de kullanılabilmektedir. Böbrek taşına yoğurt suyu gerçekten doğanın bize bir armağanıdır. Sağlığa birçok olumlu etkileri bulunan yoğurt suyu, böbrek taşlarını eriterek, zararsız büyüklükteki parçalara ayırır ve vücuttan idrar yolu ile atılmasını sağlar. Vücut sağlığı ve gelişimi açısından bu denli önemli olan yoğurt suyu, cilt güzelliği ve beslenmesi için de faydalıdır. Cilt kırışıklıkları, lekeler ve sivilcelere karşı doğal bir tedavi yöntemi olarak uygulanır, cildi gençleştirir ve güzelleştirir. Cildin ph dengesi ile uyumlu olan yoğurt suyunun ph değeri 4’tür. Alkali yapıda olan yoğurt suyu, cildin asit dengesini nötr hale getirici bir etkiye de sahiptir.

Cilt lekelerine yoğurt suyu maskesi

Video da kahverengi lekelere çözüm olabilen yoğurt ve limon suyu maskesi maskesi anlatılıyor.
Yoğurt suyu zayıflatırmı:

Besleyici ve tok tutucu bir içecek olan yoğurt suyu içerdiği düşük kalori oranıyla aç kalmadan zayıflamak için ideal bir zayıflatan içecektir. 100 ml yoğurt suyunun kalorisi sadece 20 kaloridir. Doğal yollardan kilo vermek ve bu esnada metabolizma hızını yavaşlatmadan koruyabilmek için yoğurt suyundan mümkün olduğunca fazla faydalanmak ve yoğurt suyu içmek te yarar vardır.

Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz