Zayıflamak için son zamanlarda doğal kilo verme yöntemleri oldukça popüler hale geldi. İnsanlar doğal yollarla kilo verme yolları’nı arıyorlar. İşte bu noktada ilk akla gelen zayıflama yolları, bitkisel zayıflama, düzenli beslenme, egzersiz ve spor yöntemleri ile kilo vermek tir. Zayıflatan Yiyecekler ise bitkisel zayıflamanın yenilen yiyecekler, bitkiler ve besinler ile zayıflama yöntemidir.  Bu konuda aslında çok yanlış bilgilere sahip olduğumuz da bir gerçektir. Çoğumuz karbonhidratlar ve proteinler’i kilo aldıran besinler olarak biliriz. Oysa gerek protein gerekse karbonhidrat bakımından zengin yiyecekler doğru kullanıldıklarında inanılmaz bir zayıflama etkisi oluşturuyorlar. Şimdi sizlere bu yazımızda zayıfltatan besinlerin listesi verilecek ve hangi yiyecekler nasıl zayıflatır, yiyerek zayıflama ipuçları sunulacaktır.

Çünkü et türünde yiyeceklerin spor yaparak ya da başka bir yolla eritilmesi oldukça zordur. Zayıflatan yiyeceklerden birisi salatalıktır. Salatalığın zayıflamadaki önemi formda bırakmasıdır. Ayrıca salatalığın içerisinde düşük kalori vardır. Kırmızı üzümlerde zayıflamak isteyenler için idealdir.

Bir tabak kırmızı üzümün içerisinde 80 kalori vardır. Izgara yemeyi seviyorsanız bu sizin için müjdedir. Mantar, soğan, kabak, patlıcanı ızgarada pişirdikten sonra endişe etmeden yiyebilirsiniz. Hem bu yiyeceklerin kalorisi düşüktür ve sağlık açısından pozitif etkileri vardır. Zayıflamanın en doğal yollarından birisi yoğurt yemektir. Kaymaksız her gün yoğurt yiyebilirsiniz.

Yoğurdun her hangi bir kalorisi yoktur. Ayrıca yoğurda her hangi bir çeşni serpiştirerek daha da lezzetli hale getirebilirsiniz. Zayıflamak isteyen bayanların ayrıca ana yemekten önce mutlaka bir kase çorba tüketmelidir. Çorba içildikten sonra karnın yarısı tok olur. Bu sebeble ana yemeği fazla tüketmezsiniz. Eğer ana yemek aşırı kaçarsa akşam yemeğinden sonra yapacağınız yürüyüş ile yediklerinizi eritebilirsiniz. Zayıflamak isteyenlerin bu tür sebzeleri tüketmesi en akıllıca olanlarıdır.

Zayıflatan yiyecekler ile kilo vermeniz kolaylaşır, çünkü bu yiyecekler sizin doğru beslenmenizi sağlar, vücudunuzu dinç tutar.Özellikle kalorisi az olan bu zayıflayan yiyecekler diyet esnasında denenebilir, kalorisi az olması nedeniyle diğer yiyeceklere oranla Diyet Programında kullanılması daha iyi sonuçlara yol açabilir.

Astında sadece zayıflatmak için değil, sağlığınız içinde bu yiyecekleri yemelisiniz.

Birde bunların yanısıra  yemeklerden önce yenilen meyveler sizi tok tutmayı sağlayabilir.Muz gibi meyveleri yemeklerden önce yediğiniz taktirde karnınızı şişirmektedir.Buda yemek esnasında çok yememenizi sağlayarak, kilo vermenizi kolaylaştırabilir.

Greyfurt: Hiç greyfurt diyetini denediniz mi? Uzun araştırmalar sonucunda greyfurt kilo savaşçısı olarak ün kazandı. Son zamanlarda Kaliforniya Scripps Kliniği’ndeki bilim adamları greyfurdun etkileri üzerinde yaptıkları çalışmalarında yemekten önce yenilen yarım greyfurtun, kilo vermeye yardımcı olduğunu buldu. Buna göre greyfurt kapsülleri, greyfurt suları içmek ve greyfurt yemek kilo vermede çok etkili. Bu 3 şık arasında en iyi etkiyi gerçek greyfurt sağlıyor. Bunlara ek olarak greyfurt içerisinde kanserle savaşan liminoids ve lycopene içerir. Kırmızı greyfurt da insan vücudundaki kolesterol oranını düşürmeye yardımcı olur. Bir greyfurdun yarısı sadece 39 kaloridir.

Sardalya: Sardalya bu zamana kadar ki en sağlıklı besindir ve kilo vermek için çok iyi bir ortaktır. Her şeyden önce Sardalya protein yüklü bir besindir ve kan şekerini dengeleme özelliğine sahiptir. Tam ve yenilenmiş bir metabolizmaya sahip olmanızı sağlar. İkinci büyük deposu omega 3’ tür. Sadece kardiyovaküler bölgeyi güçlendirmekle kalmaz moral ve motivasyonunuzu yükseltmenizi sağlar. (İyi hissetiğiniz için abur cuburdan uzak durmaya başlarsınız.) Sardalya besin zincirinde türüne az rastlanacak derece zarar verici özelliği en az olan bir besindir.

Balkabağı: En iyi kilo verdirebilecek besinler arasındadır. Uzun süre konserve halinde saklanılmış balkabağında yüksek olanda lif vardır ve buna karşılık 40 kalori kadar düşük bir kalori oranına sahiptir. Uzun araştırmalar sonucunda elde edilen bilgilere göre, lifler insan sağlığı için çok önemlidir ve kilo düzenlenmesinde de büyük yararları bulunur. Balkabağı dünyada yetiştirilmesi en kolay sebzelerdendir. Tatlandırıcılarla tatlandırıp, bir tutam tarçın, badem ve hindistan cevizi ekleyerek kan sekerinizi düşürebilirsiniz.

Sığır eti: Et çok iyi bir diyet besinidir çünkü içinde antibiyotik, steroid ve hormon içermez. Eğer etten kendimizi sakınırsak kötü sonuçlarla karşılaşabiliriz. Yüksek protein diyetleri çeşitli sebeplerden dolayı kilo kaybına neden olur. İçerdiği protein metabolizmayı uyarır, daha uzun süre tok hissettirir ve iştahınızı azaltır. Ayrıca, sığır eti yüksek miktarda omega 3 içerir bu da size sağlıklı bir hayat kazandırır.

Yeşil çay: Besin değeri taşımayan bitki kilo vermenizi hızlandırır ve incelmemizde bize çok yardımcı olur. Yüksek oranda antioksidan içerir, kalp sağlığımızı destekler, sindirime yardımcı olarak kan şekerini ve vücut sıcaklığını ayarlar. Metabolizmayı hızlandırı, yağ oksidasyonunu artırır. Bu şekilde kilo vermemizde bize yardımcı olur. Bazı araştırmalara göre günde 5 fincan yeşil çay kilo vermek için sihirli bir dokunuş, rahatlamak için iyi bir yoldur.

Zayıflamak kilolu bayanların büyük sornu.ama aslında yediklerinizedikkat ederek kolayca zayıflayabilirsiniz.örneğin bol bol maydanoz yemek sizi şaşırtıcı birşekilde zayıflatacak ve forma sokacaktır.kısaca öncelikle kilo vermek istiyorsanız bol bol maydanoz yiyin!

Peki tamam ama bel ve kalçamızdaki fazlalıklardan nasıl kurtulacağız sanıyorsunuz ?

Kilo değil önemli olan yağ oranıdır. Bu yağın da hangi noktada, ne kadar biriktiği önemli. Eğer size doğru diyet verilirse vücudunuzdaki yağları yakar. Bunun için de diyette belli bir oranda karbonhidrat, protein, yağ, mineral ve vitamin olması gerekiyor. ’5 kilo vereyim, belimdeki yağlar gitsin’ derseniz olmaz. Genel bir erime olur.

Bu genel erimenin büyük çoğunluğu da yağ içermeyen, kas kaybıyla sonuçlanır. Onun için diyetinizin doğru yüzdelerle karbonhidrat, yağ ve protein içermesi lazım. Yağ yakılmasını hızlandırdığı için bu dönemde protein alımını, yani et, tavuk, balık gibi besinlerin tüketimini artırabiliriz.

* Kahvaltıyla başlayalım mı?

Tabii… 1 dilim esmer ekmek, yanında az yağlı peynir, 3-4 zeytin, domates, salatalık, sivri biber, bol maydanoz…

* Niye maydanoz?

Vücuttan su atmaya çok yardımcı oluyor. Ayrıca kadınlık hormonları üzerinde de pozitif etkiye sahip. Östrojeni tetikleyici etkisi olduğunu da biliyoruz. Bu yüzden özellikle menopoza girecek kadınlara çok veriyoruz.

Kiraz sapı suyu için!

* Peki arada ne yiyeceğiz?

20 tane kiraz. Ayrıca bu 20 kirazın sapını kopartıp cevzenin içine atın, içine 2-3 de kiraz katın. Kaynatın… Suyunu için. Bütün aktarlar bilir. Diüretik etkiye sahiptir. Yani vücuttan fazla suyun atılmasına yardımcı olur.

* Peki belde ne kadar bir fazlalık normaldir?

İki parmağınızın arasına girebilecek 5 santimlik fazlalık normaldir. Eğer iki parmağınızın arasına sıkıştırdığınız et 5 santimi geçtiyse fazladır.

* Peki yemeğe dönersek… Öğlen ne yiyeceğiz?

4 kaşık sebze yemeği.

* Sadece 4 kaşık mı?

(Gülüyor) Tamam tamam, yarım tabak diyelim. Moral bozmayalım. Yarım tabak, az miktar ayçiçek yağıyla pişmiş zeytinyağlı taze fasulye yiyebilirsiniz mesela. Yanında 100 gram, yani bir avuç içi kadar ızgara et ve bol yeşil salata.

* Peki ben et yememeğe çalışıyorum. Yerine ne yiyebilirim?

Mantar yiyebilirsiniz.

* Yerini tutar mı?

Tam olarak tutmaz. Yerine yarım tabak barbunya pilaki, yeşil mercimek ya da nohut ve fasulye yiyebilirsiniz.

4 dilim ekmek serbest!

Bu diyette hiç ekmek yok mu?

(Gülüyor) Kahvaltı dışında yok. Ekmek yiyerek boşuna kalori almak yerine, o kaloriyi başka bir besinden alıp daha yüksek moralle diyete devam edebilirsiniz.

* Bir dilim ekmek kaç kalori?

Eğer kepekli ise 50, kepeksizse 64-70 kalori kadar…

* Peki ama ben ekmeksiz bir yemek düşünemiyorum…

Sizin kilonuzda, yapınızda bir insan ‘Ben ekmekten vazgeçemem’ derse, ‘Tabii hay hay. Hiç mahsuru yok’ derim. Asla eziyet etmem. Ama ara öğünlerde bisküvi vermem. Meyveden gelecek karbohidratı biraz azaltırız veya makarna-pilav yerine ekmek koyarız. Ekmeği eksik etmeyiz.

Bunun yerine, ‘Zeytinyağlının ve salatanın yanına kepek ekmeği ye’ derim. Çünkü glisemik endeksi daha düşük. Kepek ekmeği yiyenleri uyaracağımız tek şey şu: Demir eksikliği anemisi olmaması. Demir eksikliği kepek ekmeği yendiğinde daha da artıyor. Onlara çavdar ekmeği veriyoruz.

* Günde kaç dilim ekmek yiyebilirim?

Normalde bir kadının alması gereken kalori miktarı 1100 ile 1500 arasıdır. Sizin 1300 kalori almanız gerekiyorsa, kahvaltıda zaten ekmek veriyoruz. Öğlen 1-2 dilim koyarsak, günde 4 dilim ekmek yiyebilirsiniz. Bu da toplam 200 kalori demektir. Siz kalkıp makarna yiyecekseniz eğer, 1-2 dilim ekmek yerine koyuyoruz onu. Yarım tabak sebzenin yanında, yağsız pişirip üzerine sarımsaklı yoğurt kattığınız makarna yiyebilirsiniz. Böylece hem kalorinizi düşürüp beldeki yağları kırmayı sağlarız hem de sevdiğiniz gıdaları almış olursunuz.

Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz