Zeytin yağı asırlar boyunca akdeniz ülkelerinde bereketin ve barışın sembolü olmuştur. Eski çağlarda en önemli ticaret kalemlerinden birisi olan zeytin yağı, para yerine mal takasında kullanılmaktaydı. Ancak asırlar sonra bile zeytinyağı insanların hayatında halen önemini sürdürüyor. Zeytin yağının faydaları özellikle sağlıklı bir yaşam açısından çok mühimdir. Sadece kalp ve damar sağlığı için değil, saç ve cilt bakımı, doğal temizlik, ve zayıflamak için de zeytinyağının faydalarından yararlanılabilir.

Öncelikle zeytinyağının sağlığa olan faydaları ile başlayalım. Zeytinyağı yemeklerde kullanılan ve içerdiği doymamış yağ asitleri nedeniyle kandaki iyi kolesterol (HDL) oranını yükselten, buna karşın kötü kolesterolü düşüren besinler arasına girmektedir. Zeytinyağının kolesterol düşürücü etkisi bile kalp ve damar sağlığı açısından hayati öneme sahiptir. Diğer yandan mide ve bağırsakları yumuşatıcı etkisi ile safra taşına bitkisel çözüm ve ülsere doğal tedavi imkanı sağlamaktadır. İyi kalitedeki zetin yağı, içerdiği vitaminler ve mineraller nedeniyle kanser önleyici (antikanser) bir bitkisel iksir olarak adlandırılır.

Günümüzde zeytin yağı üretiminde farklı teknikler kullanılmaktadır. Bu zeytin yağı imalatı yöntemleri, zeytin yağının da kalite ve doğallık açısından farklı çeşitlerde olmasına neden olmaktadır. En kaliteli zeytinyağı türü zeytinyağı asit oranı düşük olan natürel yani doğal zeytin yağıdır. Doğal zeytin yağına uluslararası piyasada “Extra virgin olive oil” adı verilmektedir. Kaliteli zeytinyağının fiyatları da haliyle rafine (riviera) zeytinyağına nazaran çok daha yüksek olmaktadır. Doğal zeytinyağındaki besleyici mineraller, yağ asitleri ve vitaminler haliyle daha yoğun olmaktadır. Asit oranı yüksek zeytinyağı besin olarak tüketilemez.

Akdeniz ülkelerinin sofralarında her zaman kendisine yer bulan doğal zeytinyağı, bu ulusların kalp ve damar hastalıklarına yakalanma oranının düşük olmasının da en önemli nedenidir. Şimdi zeytinyağı hangi hastalıklara iyi gelir bunu inceleyelim

1. Zeytinyağı kanseri önler

Zeytinyağının anti kanser özellikler taşıdığı yapılan bilimsel araştırmalarda ispatlanmıştır. Özellikle mide ve bağırsak kanserlerine karşı en doğal önlem zeytinyağı ile yapılan yemekler tüketmekten geçmektedir.

2) Zeytinyağı cilde faydaları

Cilde zeytinyağı sürmek cilt için yapılabilecek en iyi cilt bakımı kürlerinden bir tanesidir. Zeytinyağında bulunan linoleik asit, cildi nemlendirir ve ciltte kırışıklık oluşumunu geciktirir. Doğal zeytinyağından imal edilen cilt bakım ürünleri ve sabun kullananların ciltleri uzun yıllar sonra yaşıtlarına nazaran 10 -15 yaş daha genç görünmektedir. Özellikle banyodan 2-3 dk evvel banyo suyuna bir çay bardağı zeytin yağı eklemek, cilt kuruluğu şikayeti çekenler için şifa niteliğinde olacaktır.

Zeytinyağında bulunan antioksidanlar da vücutta yaşlanmayı hızlandıran serbest radikaller adı verilen maddelerin vücuttan atılmasına yardımcı olmaktadır. Özellikle cilde sürülen zeytin yağı, güneşin zararlı ışınımlarına karşı cildi adete bir güneş kremi gibi korumaktadır. Erkeklerin traştan sonra cilde zeytinyağı sürmeleri, doğal nemlendirici etki yapmaktadır.

2. Saç dökülmesi ve saç kırılması için zeytinyağı:

Zeytinyağı saç dökülmesi için de bitkisel şifa sunmaktadır. Saç bakımı için faydalanılan zeytinyağı saç uzaması için de olumlu sonuçlar veren bir doğal kür niteliğindedir.

zeytinyağı saç rengini açar mı: Zeytinyağı saçı bir iki ton daha açık hale getirebilmektedir. Bunun için yazın saçınıza zeytin yağı sürerek bir saat kadar güneşte gezmeniz yeterli olacaktır.

Zeytinyağı saç dökülmesi için nasıl kullanılır:

Bir su bardağı suda 4 yaprak defne, birkaç yaprak aynısafa ve biberiyeyi 10 dakika kaynatın. Su yarıya indiğinde süzün ve suyuna bir kahve fincanı iyi zeytinyağı, bir çay kaşığı deniz tuzu katın. Karışımı saç diplerinize boya sürer gibi sürüp, uçlara doğru tarayın. Streç filmle sarıp 3 saat kadar bekletin. Bunu haftada bir uygulayın.

3. Horlamaya bitkisel çözüm: zeytinyağı kürü

Evet ben de ilk duyduğumda bir hayli şaşırmıştım ama zeytinyağı içen kişilerde gırlak, yutak ve bademcik bölgesi yumuşadığı için horlama şikayetleri de sona eriyormuş.

4. Kulak ağrısına bitkisel çözüm yolu: zeytinyağı

Kulak ağrısına doğal tedavi arayanlar için bir kulak pamuğuna bandırıp zeytinyağını kulak içerisine dikkatli bir biçimde uygulama yaparak sürmelerini tavsiye ediyoruz.

Zeytinyağı zayıflatırmı

Zeytinyağı iyi bir iştah kesicidir. Bu yönüyle yeme güdümüzü yok ettiği için uygun kullanımda zeytin yağı zayıflatıyor. Yemeklerden önce bir kaşık zeytin yağını kekik ile karıştırıp içerisine birkaç damla elma sirkesi dökünüz. Bu karışımı yemeklerden 25 dk evvel bir dilim ekmek ile bandırıp yiyin. 25 dakika sonra yemeğe oturduğunuzda normalde yediğinizin yarısı ile idare edeceksiniz.

Zeytinyağı çeşitleri

– Natürel Zeytinyağı (Virgin oil)
– Rafine Zeytinyağı
– Tip Zeytinyağı

Zeytinyağı besin değerleri

Ağırlık gram….: 100
Protein……: 0
Karbonhidrat: 0
Yağ………..: 100
Kolestrol…: –
Kalori……..: 884

Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz